20 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara18°C

DEPREM-BOLU HALKI GECEYİ SOKAKTA GEÇİRDİ

DEPREM-Bolu halkı geceyi sokakta geçirdi

14 Mayıs 2011 Cumartesi 00:00

 Bolu’da gece yarısı meydana gelen 3.0 ve 3.9 şiddetindeki depremler vatandaşları sokaklara döktü. Deprem korkusuyla fenalaşan vatandaşlara sağlık görevlileri müdahale ederken, yurttaşlar geceyi yağan yağmura aldırış etmeksizin sokakta geçirdiler

Kandilli Rasathanesi verilerine göre, gece 01.13’te yerin 2 kilometre derinliğinde 3.0 şiddetinde Bolu Merkezde deprem meydana geldi. Birkaç saniye süren ilk deprem panik yaratmamasına rağmen ardından saat 01.28’de yerin 5 kilometre derinliğindeki ikinci kez 3.9 şiddetinde oluşan deprem 6-7 saniye sürdü. Yaşanan ikinci deprem Bolulu vatandaşları sokağa döktü.

   Şehir merkezinde herhangi maddi hasara rastlanmamasına rağmen halkın panik halinde evlerini terk ettiği gözlendi. Birçok vatandaş geceyi İzzet Baysal Şükran Günleri için Kent Meydanı’nda oluşturulan çadırlarda geçirdiler. Özellikle öğrenci yurtları tamamen boşaldı. Gazetemizin baskıya verildiği saat 03.45 sıralarında Bolu halkı henüz yatışmamış, evlerine geri dönüş yapmamışlardı. Yetkililer ve kamu görevlilerinden oluşan depremlerle ilgili bu saate kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Özellikle öğrenci yurtları önünde biriken öğrencilerin birçoğu deprem gerçeğiyle şimdiye kadar karşı karşıya gelmedikleri için yurtlarına geri dönmekte tereddüt yaşadılar.
BOLU SALLANMAYA DEVAM EDİYOR

Bolu'da 8 saat içerisinde 6 hafif şiddetli deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, Bolu'da saat 01.13 ile 09.12 sıralarında 3, 3.9, 2.9, 2.7, 2.6 ve 3.2 şiddetlerinde toplam 6 kez hafif şiddetli deprem meydana geldi. Gece başlayan depremlerin ardından sokağa dökülen vatandaşların deprem paniği devam ediyor. Depremler nedeniyle 15 kişi rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, deprem uzmanı olmadığını ifade ederek, ''Bu şekilde yerde hareketlenmeler devamlı olur. 3 şiddetindeki depremleri bazıları duymaz bile. Zaten 1, 2 ve 2,5 gibi depremler devamlı oluyor. Gece olan depremleri bizde hissettik. Bence paniğe gerek yok. Bizim özellikle 1999 yılından sonra yapılan binalarımız sağlamdır. Güvenle oturulabilir. Bolu'daki konutların iyi olduğu da ifade edilebilir. Emniyet, jandarma ve afet işlerinin sorumlu müdürleriyle görüştüm depremlerden sonra. Binalarda çatlak yada yaralanma gibi bir şey yok'' dedi. Özçimen, deprem olduktan sonra yapılacak olan şeyler konusunda vatandaşların bilinçli olduğunu belirterek, '''Depremin tedbiri depremden önce alınır. Deprem öldürmez bina öldürür. Binaların sağlam yapılması, evlerde bulunan eşyaların duvarlara monte edilmesi gibi tedbirler daha önemli. Vatandaşlarımızın sabah saatlerine kadar dışarlarda uyuması şu yağmurda, soğuk havada durması çok doğru değildir. Paniğe gerek yok'' diye konuştu.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.