18 Ağustos 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

DEPREM FIRTINASI BOLU'YU AYAĞA KALDIRDI

Deprem fırtınası Bolu'yu ayağa kaldırdı

16 Mayıs 2011 Pazartesi 00:00

Uzmanlar ne dedi

Bolu'da arka arkaya yaşanan deprem fırtınası vatandaşları korkuturken, uzmanlar 7 ayrı depremin öncü deprem izlenimi yaratmadığını belirtirken, Vali İbrahim Özçimen Bolu Halkı'na rahat olmaları tavsiyesinde bulundu.

Geçtiğimiz Cumartesi gecesi yaşanan 7 ayrı deprem Boluluları sokaklara döktü. Panik içinde evlerini terk eden Bolulular geceyi sokaklarda geçirdiler. Vatandaşlar yaşanan depremlerin öncü olup, olmadıkları konusunda tereddütler yaşarlarken, uzmanlardan konuya ilişkin bir açıklama geldi.
Öncü depremin bilimsel olarak tanımlanan bir tavrının olduğunu belirten uzmanlar, 1995'te Dinar'da yaşanan büyük depremden 1 ay öncesi oluşan aktivitelerin öncü depremlere gösterilebilecek önemli bir örnek olduğunu söylediler. Bolu'da yaşanan depremlerin üzerinden çok az bir süre geçmesi nedeniyle bu depremlerin öncü olup, olmadıkları konusunda kesin bir yargıya varılamayacağını belirten uzmanlar, “Şu an için yapacağımız değerlendirme, yaşanan gerilimlerden dolayı bazı faylarda aktiviteler yaşandı. Aktivite yaşanan faylar Bolu'ya çok yakın. Yaşanan depremlerin merkezleri Yumrukaya, Tepecik ve Aşağısoku. Yaşanan bu depremler şu an için öncü deprem izlenimi yaratmıyor. Fakat bu konuda kesin bir yargıya varmak için henüz erken” bilgisini verdi.

VALİ: RAHAT OLUN
Bolu'da meydana gelen deprem fırtınası sonrası vatandaşların panik yapması üzerine Vali İbrahim Özçimen, açıklama yaptı.
İbrahim Özçimen, makamında düzenlendiği basın toplantısında, "14 Mayıs gecesi Bolu merkezde büyüklükleri 2.6-3.9 arasında değişen, derinliği de 2-5 kilometre olan altı adet deprem meydana gelmiştir" dedi.
Bu büyüklükteki depremlerin her zaman olabileceğini ifade eden Özçimen, endişeye kapılacak bir durumun olmadığını aktardı. Deprem sonrası Emniyet, Jandarma ve Afet İşleri Müdürleri ile görüşerek bilgiler aldığını söyleyen Vali Özçimen, kentte korkulacak bir durumun olmadığını dile getirdi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.