24 Mart 2019
  • Bolu-2°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara-1°C

AK PARTİ İLE CHP ARASINDAKİ TARTIŞMA BÜYÜYOR

Ak Parti ile CHP arasındaki tartışma büyüyor

18 Mayıs 2011 Çarşamba 00:00

CHP'li Karakaşoğlu açtı ağzını, yumdu gözünü

CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, partisine yönelik eleştirilerinde, “CHP acı demektir, CHP yokluk demektir, CHP fakirlik demektir” diyen Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın'a yanıt verdi.

Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, önceki gün partisinin milletvekili adayları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında CHP'ye yüklenmiş ve “CHP, tarihini inkâr etmekte ve kendilerine yeni CHP diye adlandırmaktadır. Oysaki “CHP acı demektir, CHP yokluk demektir, CHP fakirlik demektir” demişti. Sayın'ın bu çarpıcı sözleri CHP cephesinde geniş yankı uyandırdı. CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, yaptığı açıklama ile Sayın'ın açıklamalarına karşılık verdi.
Açıklamalarında, CHP'nin kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk olduğunu hatırlatan Karakaşoğlu, “CHP, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni biçimlendirmiştir” dedi.
Partisine ilişkin yaptığı tanımlamalarda ise Karakaşoğlu, “CHP'nin öncelikleri insandır. İnsan haklarıdır. Demokrasidir, ahlaktır, katılımcılıktır, sürdürülebilir hızlı ve dengeli kalkınmadır. Herkese eğitimdir, herkes için sağlıktır. Yoksullukla mücadeledir. Onurlu çalışma hakkıdır” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR, YANDAŞLARININ NE KADAR SEMİRDİĞİNİ GÖSTEREN İLANLAR YAYINLIYOR”
Karakaşoğlu açıklamalarının devamında iktidar partisine yönelik yaptığı eleştirilerde şu ifadelere yer verdi: “Son günlerde 9 yıl yurttaşlarımıza hiç bir şey vermeyenler, partimize dil uzatmaya başladı. Tarımı, hayvancılığı bitirdiler. Bir litre su, bir litre sütten daha pahalı hale geldi. 9 yıllık kâbusun sorumlusu iktidar, yandaşlarının ne kadar semirdiğini gösteren ilanlar yayınlıyor. Yani kardeşlerimizin işsiz kalmasını, komşularımızın borç altında ezilmesini, köyümüzde tarlaların kurumasını, ailelerin yoksullaşmasını niye görmezden geliyorlar. Sadece yandaşı için hesap yapanlar varsa, vatandaş için hesap sormak da bizim görevimizdir. İktidar yandaşı için varsa, CHP herkes için var.”

KARAKAŞOĞLU, EKONOMİ RAKAMLARIYLA İKTİDARA YÜKLENDİ
Karakaşoğlu açıklamalarının devamında da eleştirilerini sürdürdü ve şöyle konuştu:
“Bolu'da bir söz vardır. “Çocuk rızkıyla doğar”. Bu iktidar döneminde artık çocuklarımız rızkıyla değil, borcuyla doğar oldu. Aralık 2002'de kişi başı kamu borcu 2.249 dolar iken, Aralık 2010'da borç ikiye katlanarak 4.152 dolar oldu. Çiftçilerimizin banka borcu 5,1 milyar iken 23,8 milyar liraya çıktı. 5 kat artan çiftçi borcunun sebebi tarımı bitiren, süt tozu ithal ederek hayvancılığı yok eden AKP politikaları değil mi? Ortalama işsizlik yüzde 8'den, yüzde 13'lere çıktı. Karşılıksız çek sayısı 743 binden, 1 milyon 911 bine yükseldi. Tüketicilerin banka borcuda 6,6 milyar liradan, tam 180,1 milyar lira oldu. Vatandaşın kazandığını değil, geleceğini harcamaya mahkûm eden bu iktidar değil mi? Her aile evine giren paranın yarısıyla borç öder hale geldi. 2,5 aylık bebekler açlıktan ölmedi mi? 4 çocuğuna kahvaltı veremeyen anne intihar etmedi mi? Ayın ilk günü parasız kalan milyonlarca insan hangi ülkede yaşıyor?”

Karakaşoğlu açıklamalarını şu ifadelerle tamamladı: “Aile sigortası, kamuda taşeron işçiliğin tamamen kaldırılması, emekliler için intibak yasası, mazotun 1,5 lira olmasıyla CHP iktidarında herkes rahat bir nefes alacak.”


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.