20 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

CHP'Lİ ORAN, AİLE SİGORTASI PROJESİNE YÖNELİK ELEŞTİRİLERE SERT TEPKİ GÖSTERDİ: KORKUNUN ECELE, ÇARPITMANIN KİMSEYE YARARI OLMAZ

CHP'li Oran, Aile Sigortası projesine yönelik eleştirilere sert tepki gösterdi: Korkunun ecele, çarpıtmanın kimseye yararı olmaz

23 Mayıs 2011 Pazartesi 00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP'nin geliştirdiği, toplumda yankıları ve tartışmaları süren Aile Sigortası projesini anlattı. Projenin amacı, kimleri kapsadığı, kaynağı ve ortalama ödenecek tutar hakkındaki soruları yanıtlandıran Oran, Aile Sigortası kapsamında ailelerin evlerine en az 600 TL gireceğini, bu projenin başta iktidar olmak üzere diğer siyasi partiler tarafından bilinçli olarak çarpıtıldığını söyledi. Oran açıklamalarında, “Korkunun ecele, çarpıtmanın kimseye yararı olmaz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP'nin geliştirdiği, Aile Sigortası projesinin, Türkiye için hem dönüm hem de çıkış yolu olduğuna dikkat çekti. Oran, “Aile sigortası ve işsize iş projesi halkın umudu haline geldi” dedi.

“PROJEYE YÜZDE SEKSENBEŞ DESTEK VAR”
Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre Aile Sigortası projesinin halkın yüzde 85'ini ikna ettiğini, kalanlarında ayrıntılarını öğrendikçe ve ön yargılardan sıyrıldıkça ikna olacağını vurgulayan Oran, “Buna rağmen, ısrarla hem diğer sosyal projelerimizi hem de Aile Sigortası projemizi anlatmaya devam edeceğiz. Çünkü herkesin anlaması biraz zaman alabilir. Ayrıca, projenin özünü anlamak yerine, bazılarının da değişik siyasi kaygılarla projemizi ve rakamlarımızı çarpıtma gayreti içinde olduğunu görüyoruz. Bazı yayın organları da bizim çelişkili açıklamalar yaptığımızı yazarak halkın kafasını bulandırmaya çalışıyorlar. Oysa korkunun ecele, çarpıtmanın yada kim uygularsa uygulasın böylesi bir güzel sosyal projeye saldırmanın hiç kimseye faydası yok. Projemizde, ortaya koyduğumuz rakamlarda, halkın desteği de çok açık” dedi.

ORAN'DAN KAYNAK TARTIŞMALARINA YANIT
Aile sigortası için kaynağın nereden bulunacağına ilişkin kaynak tartışmalarına da değinen Oran “Sözkonusu vatandaşın onurluca ve insanca bir yaşamı olunca, kaynakların tartışılması ayrıntıdır. Devlet, sosyal devlet olacaksa, kaynağı da mutlaka bulur. Ülkemizin kaynakları tartışma götürmeyecek kadar yeterlidir. Ortalama 15 milyon 500 bin yoksul var. Bugün 4 milyarlık bir sosyal harcama yapılmaktadır. 8 milyarlık ek kaynağa ihtiyaç var. 8 milyarlık kaynak Türkiye'nin bütçesine bakıldığında çok ciddi bir rakam değil" vurgusunu yaptı.

“AMAÇ YOKSULLUK VE İSŞİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK”

Aile sigortasının insanları tembelliğe yada çalışmamaya iteceği yönündeki eleştirilere de yanıt veren Oran şunları söyledi: “Sosyal devlet anlayışı, ya vatandaşına iş vermeyi yada insanca yaşamasını sağlayacak maddi koşulları sunmayı öngörmektedir. Devlet vatandaşına, iş yok o zaman açlıktan ölün diyemez. Ya da yoksulsunuz kuyruğa girin gıda verelim de diyemez. Bu proje, insan onuruna yakışan bir sosyal uygulamadır. Bu proje, işsize iş sağladığınızda ve yoksulluğu ortadan kaldırdığınızda görevini yapmış olacak. Bunun için, issizlik ve yoksullukla ilgili onlarca proje hazırladık. Üretimi artırıp, zenginlik ve rafahı sağladığımızda, işsizlik ve yoksulluğu yenecek, vatandaşı muhtaç durumdan kurtarmış olacağız. Çünkü amacımız vatandaşı sürekli yardımlarla yaşatmak değil, vatandaşın üreterek, çalışarak kazanarak çok daha iyi yaşam koşullarına sahip olmasını sağlamaktır”.

AİLE SİGORTASI KİMLERİ KAPSIYOR?
Oran Aile Sigortası'nın kapsamına ilişkin olarak şunları söyledi: “Aile sigortası kimi kapsamaktadır? Aile destekleri, sosyal sigorta programlarından yararlanamayan, sosyal sigorta programlarından yararlanmakla birlikte yoksulluk eşiğinin altında geliri olan tüm yurttaşları kapsıyor. Yani, CHP'nin bu projesi uygulanırken, ailenin yoksulluğu göz önüne alınacak; yani ailede çocuk, engelli, yaşlı üyelerin bulunması, aile reisinin işsiz olması, aile üyelerinin sayısı, ailenin yetişkin sayısının (anne-baba) tek olması gibi durumlar dikkate alınarak miktarlar saptanacak. Gayet açık ve net”.

“ÖDENECEK MİKTAR ORTALAMA KALEM KALEM BELLİ”
Oran Aile Sigortası kapsamında ailelerin evlerine en az 600 TL gireceğini, bu rakamların bazıları tarafından bilinçli olarak çarpıtıldığını dile getirip şunları söyledi: “Her ay hesaplara yatırılacak 600 TL rakamı ise, ortalama bir rakamdır. Bilimsel ölçülere ve standartlara bağlanmış ilkelerle her aile özelinde yapılan çalışma sonrasında net rakamlar ortaya çıkacaktır. Şurası kesin, her eve en az 600 TL girecek. Çok yoksul durumda olanlar ise daha yüksek destek alacak. Zaten miktar konusu teferruattır. İşin özü yerine ayrıntılarda takılmamak lazım. Bu konuda rakamlarla oynamak boş bir demagojidir”.

“AİLE SİGORTASI KAPSAMLI BİR PROJEDİR”
Sosyal destekler bir lütuf gibi değil, bir yurttaşlık hakkı olarak gördüklerini, Aile Sigortası uygulamasının hem tek başına hem de onu güçlendiren uygulamaları olan kapsamlı ve bütünlüklü bir proje olduğunu söyleyen Oran, açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı: “Örneğin, çocuk bakımı nedeniyle işgücüne katılamayan kadınların istihdam oranını artıracak, çocukları okul öncesi eğitime özendirecek desteklere önem verilecek. Kamuya personel alımında, Aile Sigortası uygulamasından yararlanan ailelere öncelik tanınacak. Ailenin, yardıma muhtaç duruma düşmesini önleyen, başka bir deyişle kırılganlıkları da dikkate alan önlemler alınacak. Desteğe gereksinimi olan ailedeki bireylerin en kısa sürede kendi olanaklarıyla geçinebileceği ve destek almadan yaşayabileceği duruma gelmesini sağlayacak çalışmalar yapılacak.” dedi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.