24 Ağustos 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara17°C

MHP İL BAŞKANI SABRİ ŞATIROĞLU: BUGÜN SEÇİM OLSA OYUMUZ YÜZDE 35

MHP İl Başkanı Sabri Şatıroğlu: Bugün seçim olsa oyumuz yüzde 35

25 Mayıs 2011 Çarşamba 00:00

MHP İl Başkanı Sabri Şatıroğlu, seçimlere sayılı günler kala partisinin Bolu'da almasını öngördüğü oy oranını açıkladı. 12 Haziran'da Bolu'dan en az bir MHP'li milletvekili çıkaracaklarına inandıklarını söyleyen Şatıroğlu, MHP'li ikinci milletvekilinin çıkmasının sürpriz olmayacağını belirtti. Şatıroğlu yaptığımız röportajda gerek kendisine gerekse de partisine ilişkin sorularımızı yanıtladı ve birbirinden önemli açılamalarda bulundu.

RÖPORTAJ: MEHMET KORKUSUZ

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Sabri Şatıroğlu ile yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:

Seçimlere 20 günden az bir süre kaldı, bir siyasi partinin il başkanı olarak daha önce de böyle önemli bir sorumluluk üstlendiniz mi?

Daha önce bir mahalli, bir genel, bir de referandum seçimi geçirdim. 12 Haziran'da yapılacak seçim 4'üncü seçimim olacak. Bunlardan ilk ikisinde merkez ilçe başkanı olarak yaşadım, referandumu ise il başkanı olarak yaşadım.Yaklaşık 21 aydır MHP İl Başkanlığı görevi yapmaktayım.

Daha önceki siyasal hayatınızda hangi platformlarda bulundunuz?

Çalışma hayatımda memur olduğum için aktif olarak siyasete katılamadım;fakat milliyetçi çizgideki sendikalara üyeliklerim vardı. 2003 yılında emekli olarak memuriyetten ayrıldım ve MHP'de aktif siyasete başladım.

Böylesine önemli bir misyonu üstlenmek, sorumluluğun altına girmek nasıl bir duygu?

MHP'de görev sorumluluğu almanın hem ağır, hem de bu yükün bir sorumluluk, bir vebal olduğu inancı vardır. Gecemiz gündüzümüz olmadığı zamanlar oldu. İnsanlara kendimizi anlatabilmek ve dertlerini çözmek için çalıştık. Görevimde bir sıkıntı çekmedim. 42 yıl eğitimci ve idareci olarak görev yaptım ve bu süre zarfında sürekli insanlarla diyalog içerisinde oldum. Partimde de görevimi bu şekilde hiç kimseyi kırmadan, toplumdaki insanlarımızla Bolu'muzun ve ülkemizin daha güzel olması için çalıştım. Bununla gurur duyuyorum. Hiç bıkkınlık duymadım. 72 yaşındayım. Yaşımın ilerlemiş olmasına rağmen ülkeme ve partime hizmet etmekten gurur duyuyorum.

Seçim propaganda faaliyetlerinin yoğunluğu aile hayatınızı ne kadar etkiliyor? Günün seçim çalışmaları bittiğinde kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Emekli olmadan önce de mesleğimden dolayı gecem gündüzüm belli olmazdı. Hatta eşim zaman zaman yaptığı şakalarında, “Bir yatak ser ve okulda kal” diye söylerdi. Siyasete girerken ailem ve çocuklarımdan da onay almıştım. O nedenle ne ailemle, ne de çocuklarımla bu nedenden dolayı bir sıkıntıyla karşılaşmıyorum. Yaptığım görev hem eşim hem de çocuklarım tarafından da seviliyor.

Sürekli bir yerlerdesiniz, gittiğiniz yerlerde insanlar sizi ve ekibinizi nasıl karşılıyor?

Geçmişte merkez ilçe başkanlığı yaptığım için gittiğimiz ilçelerde de sevgiyle karşılanıyorum. Hakikaten diğer seçim dönemlerine göre bu seçim döneminde halkın bizleri karşılaması, ağırlaması, en başta güler yüzle bizlere davranması bizleri hoşnut ediyor. Bizi kucaklayan insanlarımızın sayısı oldukça fazla. Bunları gördüğümüzde bizlerin çalışma şevki daha da artıyor.

Propaganda argümanları olarak en çok hangi konuyu işliyorsunuz?

Biz diğer partilerin ne yaptıklarını değil, kendimizin iktidar olduğumuzda neler yapacağımızı anlatıyoruz. MHP iktidara geldiğinde çiftçimize, memurumuza, esnafımıza, öğrencimize neler sağlayacağımızı anlatıyoruz. Anayasamızın ilk üç maddesinden kaygı duyuyoruz. Bunlar olmazsa olmazdır. Türk milletini ayakta tutan ve bizi birbirimize bağlayan bu bağlardır. Bu vesileyle tüm inanlarımız ortak milli değerlerimizde birleşiyor. Buna karşı olanlarla da hukuki çerçevede ve vatandaşlarımıza izah ederek bu durumu onlara yansıtıyoruz.

Peki, Bolu'nun sorunlarına yönelik tespitleriniz nelerdir?

Bolu yerel yönetim olarak biraz sahipsiz kalmış durumda. Geçmişteki başarısız imar çalışmaları nedeniyle tarihi eserler bakımsız veya yok edilmiş durumda. Mesela eski Bolu bir Safranbolu, bir Beypazarı gibi olabilirdi. Bolu'daki tarihi mekânlar günümüzde de yaşatılabilirdi. Şehrin kuzeyinde yeni bir Bolu inşa edilebilirdi. Bolu dört mevsimi yaşayabilen bir il. Doğa turizmi potansiyeli olmasına rağmen Bolu'da geçmişten bu yana dumansız sanayi denilen turizm bir türlü geliştirilemedi. Bugüne kadar turizmde yapılanlar yetersiz kalmaktadır. Bunun için Bolu'ya daha fazla tesisin yapılması gerekmektedir. Bu tesisler de 5 yıldızlı değil, dağ evleri şeklinde olmalıdır. Ekonomik ve herkesin kalabileceği yapılar oluşturulmalı.

Bu sorunlara yönelik ne gibi çözümler ürettiniz? Bunlarla ilgili bir fizibilite çalışmalarınız oldu mu?

Bugün yap-işlet-devret modelleri var. Örneğin partimizin 2'nci sıra Milletvekili adayı Şerafettin Doğan'ın geçmişte hazırlamış olduğu Bolu Gelişme Planı var. Bu plan oldukça iyi bir plan ama günümüze uygun olarak üzerinde elbette ki birtakım değişiklikler yapılabilir. Kim Bolu için güzel bir plan yaparsa, kim Bolu'ya bir yatırım yaparsa destek olmaya hazırız. Bugün Bolu'da istihdam yok, teşvik yok ama yüzde 20'ye yakın bir işsizlik sorunu olduğu bir gerçek.

Partinizin ülkenin sorunları ile ilgili gerçekten doğru çözümler ürettiğine inanıyor musunuz?

Elbette ki inanıyorum. Bugüne kadar eleştirdiğim hiçbir projesi olmadı. Önümüzdeki seçim için 100 maddeden oluşan bir seçim taahhüdümüz var. Bu seçim taahhüdümüz hakikaten MHP'nin en kapsamlı şekilde, 60'a yakın uzmanın ARGE çalışmaları ile hazırlanmış bir taahhüt. Bizim Bolu'da çiftçimize, memurumuza, emeklimize cevap verebilecek bir seçim taahhüdümüz var. Genel Başkanımız bunları açıkladığı toplantıda hepimiz ayakta alkışladık.

Partinizin hiç eleştirdiğiniz bir yanı var mı?

Biz partimizin projelerini destekleriz. Ve onları halkımıza anlatmaya çalışırız. Uzman görüşleriyle hazırlanan projelerimizi aşmamız mümkün değil.

Seçim faaliyetleri aynı zamanda finansman gerektiren bir konu, Genel Merkez İl Örgütünüze yardım yaptı mı?

MHP'nin 42 yıllık var oluşunda fedakârlık vardır. Bugün belki diğer partilerin seçim çalışmaları kadar bütçe ayrılmasa bile biz onların çalışmalarından daha fazla çalışmaya gayret göstermekteyiz. Karınca kararınca elbette ki genel merkezimizden de illerdeki nüfusa ve alınan oy potansiyeline göre değerlendirmeler yapılarak seçim çalışmaları için belli bir yardım almaktayız. Bizde aslolan fedakârlıktır, para ikinci plandadır. Milletvekili adaylarımız seçim bütçelerini kendi aralarında paylaşıyorlar ve seçim çalışmalarını sürdürüyorlar. Genel merkezimizin de yine teşkilatlara yardımı var.

Partinizde kadın kotası var mı? Kadınlar seçim faaliyetlerine katılıyorlar mı? Gerek Genel Merkez bütçenizde, gerekse de İl örgütünüzde kadınları siyasete ısındırmak için hazırladığınız bir bütçe oluşturulmuş mu? Buna yönelik herhangi bir proje var mı?

Kadın kollarımız yeni bir kadroyla çalışmalarını sürdürmektedir. Yerel seçimlerde ve referandumda olduğu gibi bu seçim öncesinde de kadın partililerimiz çalışmalarını azimle sürdürmektedirler. Kadınlarımızın girmedikleri sokak, çalmadıkları kapı neredeyse kalmadı. Bizden daha iyi çalıştıklarını söyleyebilirim.

Partili kadınlar için oluşturulmuş ayrı bir bütçe yok. Fakat genel merkez tarafından oluşturulan organizasyonda bayan partililerimiz siyaset eğitimine tabi tutuluyorlar. Fakat kadın siyasilerimizin daha da güçlendirilmesi ve önlerinin açılması gerektiğini düşünüyorum.

Genel Merkezin gönderdiği para, seçim faaliyetlerinizi sürdürebilmeniz için yeterli miktarlarda olduğunu düşünüyor musunuz?

Bizde maddiyat pek öne geçmez. Bizim genel başkanımızın söylediği gibi önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben düsturu vardır. Fakat karınca kararınca genel merkezimiz de destek göstermektedir.

Milletvekili adaylarınız, sıralamadaki yerlerine göre mi siyasi faaliyetlere katılıyorlar, içlerinde sıralamadaki yerini beğenmediği için çalışmaları aksatan veya gönülsüz davranan adayınız var mı?

Sıralamadaki adayların tamamı gecelerini gündüzlerine katarak çalışmaktadırlar. Sıralamadan rahatsızlık duyan bir adayım yok. Biz de teşkilat olarak adaylarımızın çalışmalarında yanlarında oluyoruz. Üç adayımız da Bolu milletvekili olmak için çaba sarf ediyorlar.

Bir tahmin yürütmeniz gerekirse partinizin Bolu'da alacağı oy yüzde kaç civarında gerçekleşecek?

Şu an itibariyle Bolu'da en az yüzde 35 oranında oy alacağımızı öngörüyorum. Özellikle ilçelerimizde 2007'de aldığımız oy oranının 2 katını hedefliyoruz bu seçimde. 1'inci sıra adayı Murat Yapıcı'ya her kesimden büyük bir teveccüh var. Bu durum ikinci ve üçüncü sıradaki adaylarımıza da avantaj sağlamaktadır. Bolu'da tarafsız bir anket yapılmış olsa, bu söylediğim oy oranının üzerinde bir seçmen tarafından desteklendiğimiz ortaya çıkacaktır. Partimiz şu an 1'inci parti olma yolunda ilerlemektedir.

Buna göre, partinizin Bolu'dan kaç milletvekili çıkaracağını öngörüyorsunuz? Başkanı bulunduğunuz parti Türkiye'de hedeflerine ulaşabilecek mi?

Şu an 12 Haziran'da en azından 1 milletvekili çıkaracağımızı düşünüyorum. Ama şuanki ön görüm yüzde 35. Bu oran yüzde 42'ye 43'e çıktığı takdirde 2'yi çıkaracağımıza inanıyorum. Ama şartlar seçime birkaç gün kala bile değişebiliyor. Ben partimin bu oy oranının altına değil, üstüne çıkacağına inanıyorum. Ben partimizin seçimlerde hedefine ulaşacağına ve 1'inci parti olarak çıkacağına inanıyorum.

Seçimlerde tahminlerinizin ötesinde bir netice çıkarsa yahut yanılırsanız istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

Başarılı olduğunuzda gurur duyuyorsunuz. Eğer başarısız olursak oturur hesaplamalarımızı yaparız, nerede yanlış yaptığımızı tespit ederiz. İstifa etmek asla çözüm değildir. Benim 42 yıllık bürokratlık hayatımda başarılı olduğum zamanlar da oldu, başarısız olduğum zamanlarda oldu. Ama başarısız olduğum zamanlarda üzerinde düşünüp başarılı olduğum zamanlar da çok oldu. Dolayısıyla istifa güçsüz ve iradesiz kişilerin işidir. Nasıl başarılı olduğumuzda sevincimizi paylaşıyorsak, başarısız olduğumuzda da birlikte oturur, başarısızlığımızın gerekçelerini tartışır, üzüntümüzü de birlikte paylaşırız. Eğer partimizin önü açılacaksa gerekeni yapmaya da hazırız.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.