20 Şubat 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara-3°C

DEVRİMCİLER HOPA OLAYLARINI PROTESTO ETTİ

DEVRİMCİLER HOPA OLAYLARINI PROTESTO ETTİ

03 Haziran 2011 Cuma 00:00

Dün Akbank önünde basın açıklaması ve eylem düzenleyen KESK, DİSK, TKP, ÖDP, EMEP ve gençlik muhalefetinden oluşan kalabalık grup, Hopa olaylarını protesto etti.

Hopa'da bilindiği gibi geçtiğimiz Çarşamba günü Hopa'yı ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konvoyunu Hopa ve çevresinde yapılmakta olan hidroelektrik santralleri (HES) protesto etmek için "Derelerin kardeşliği platformu” üyeleri ile polis arasında çıkan arbedede polisin göstericilere orantısız güç ve aşırı biber gazı kullanmasından ötürü, ÖDP üyesi ve emekli öğretmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Akbank önünde basın açıklaması ve eylem düzenleyen KESK, DİSK , TKP, ÖDP, EMEP ve gençlik muhalefetinden oluşan kalabalık grup Hopa olaylarını protesto etti. KESK Dönem Sözcüsü Serdar Koçyiğit konuşmasına, “Emek, demokrasi ve özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek başladı.

Koçyiğit konuşmasının devamında,”Tüm yaşananlara rağmen, Başbakan, halkın farklı kesimlerini karşı karşıya hizmet edebilecek kışkırtıcı söyleminin dozajını artırmaktan çekinmemektedir. Hopa'da polisin yoğun gaz bombası nedeniyle bir kişinin yaşamını yitirmesine ve onlarca kişinin yaralanmasına karşın, Başbakan'ın hakları için alanlara çıkan halka 'eşkıya şehre inmiş' diyerek hakaret etmesi, kendinden olmayana duyulan öfkenin yansımasıdır. Demokratik kitle örgütleri olarak Metin Lokumcu'nun ailesine ve tüm yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Bu cinayetin ve arkasında yaşanan saldırıların sorumluların hak ettiği cezayı alması için gerekli mücadelenin sürdürüleceğini kamuoyuna bildiriyoruz” dedi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.