21 Mayıs 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara23°C

KONGRE NEDEN GEÇ BAŞLADI?

KONGRE NEDEN GEÇ BAŞLADI?

03 Haziran 2011 Cuma 00:00

Boluspor kongresi bugüne denk olan kongrelerden oldukça farklı bir ortamda yapıldı.
Kongrede gerilim hakimdi.
Kongre öncesi kulisler çok uzun sürdü. Üyeler bu zaman süresince eski başkanların toplantısının bitmesini beklediler. Üylerden bazıları bu kulisleri protesto edip toplantının başlamasını beklemeden kongre salonunu terk ettiler. Neden kongre öncesi, ayrı bir kongrede kulüp binasında kapalı kapılar ardında gerçekleşti?
Neden kongrede üyelerin iradesi değil de eski başkanların iradesi kongre havasına hakim oldu?
Neden üyeler tartışmalar konusunda bilgilendirilmedi?
Kuliste eski başkanların konuşmasında neler konuşuldu?

Bilindiği gibi 31 Mayıs'ta gerçekleşen Boluspor kongresi öncesi taraflar Yılmaz Becikoğlu, Necip Çarıkçı, Emin Semercioğlu'ndan basına çok farklı açıklamalar gelmiş. Toplantı gününe kadar oluşacak yeni yönetim konusunda belirsizlik hakim olmuştu. Bu doğal olarak toplantı gününe de yansıdı. Hafta içinde başkanlık Semercioğlu ve Çarıkçı arasında gitmiş gelmiş Yılmaz Becikoğlu'nun “Çarıkçı başkan olamaz” açıklaması gündeme bomba gibi düşmüştü.

İşte kongre öncesi bu belirsizliğin tartışıldığı kongre salonun dışında başka bir odada eski başkanlar ve Bolu'nun ileri gelenlerinin katıldığı bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya eski başkanlardan Necip Çarıkçı, Yener Bandakçıoğlu, Nejdet Gören, Suha Alparslan, Mehmet İnceayan, Emin Semercioğlu ve Yılmaz Becikoğlu katıldı. Milletvekili Fatih Metin kısa bir süre toplantı da hazır bulundu. Ercan Albayrak, Halil Başoğlu, Ervani Alemdar, Durmuş Erdinç, Osman Kayışoğlu, Recep Aydoğanlı, Abdullah Abat, Bayram Ali Aydoğanlı da toplantıda olan yöneticiler arasındaydı.

Başoğlu kablonun sahibi Halil Başoğlu Boluspor yönetiminde konsensüs sağlanmasını eski başkanlardan oluşan bir yönetimin Emin Semercioğlu başkanlığında oluşturulması gerektiğini ifade etti. Yılmaz Becikoğlu ise “Necip Çarıçı'yı Bolu halkı istemiyor. Bende istemiyorum. Bugün yapılacak kongreden Necip Çarıkçı'nın başkan olarak çıkması yanlış olur.Necip bu sözlerimi dinlemez ise Boluspor'a da kendisine de kötülük yapmış olur”dedi. Halil Başoğlu ise bu görüşe destek verdi.Başoğlu, Emin Semerci'nin başkanlığında oluşacak yönetimde Becikoğlu ve Çarıkçı'nın başkan yardımcısı olarak görev almalarını istedi.

Önce bu öneriyi kabul eden Emin Semercioğlu ise bir ara toplantıdan çıkıp kimi yerler ile telefon görüşmesi yaptıktan sonra böyle bir önerinin Boluspor'a yarar getirmeyeceğini birkaç gün önce kamuoyuna başkan olmayacağını söylediğini bu sözünden geri dönemeyeceğini kaydetti.Kulüp eski başkanlarından Suha Alparslan'da bu yöntemin eskiden denendiğini ve başarılı olmadığının altını çizerek başkanlar koalisyonu gibi oluşan bir yönetim anlayışının hakim olduğu yönetimden kararlar çıkmasının zor olacağını söyledi.Becikoğlu ise bu öneriye şiddetle karşı çıktı.Amaç Emin Semercioğlu'nun başkanlığını devam ettirmekti.Uzun süren tartışmalar yükselen sesler artan gerilim kısaca bütün olan biten toplantıdan bir karar çıkmasını beraberinde getirmiyordu.

En son Yılmaz Becikoğlu soruna Vali ve Belediye Başkanın çözüm getirmesini önerdi. Eğer bu da olmuyorsa kongre salonuna gelmeyeceğini kongreye katılmayacağını söyledi.Artık kongre salonunda üyeler sabırsızlanıyor içerde ne olduğunu merak ediyorlar hatta kimi üyeler eski başkanların kongrenin iradesinin üstüne çıkarak sanki ayrı kongre düzenlemesini protesto edip Karaçayır'ı terk ediyorlardı.

Karaçayır'da çok yoğun güvenlik önlemleri alınmış üyeler kimlik kontrolü yapılmadan ve üst araması gerçekleştirilmeden salona alınmıyordu.Öte yanda toplantıdan bir çözüm çıkmıyor önerilerinin kabul edilmemesine sinirlenen Halil Başoğlu toplantı odasını terk ediyordu.Zaman daralmıştı.Ya kongre ertelenecek ya da sorun çözülecekti.Necip Çarıkçı kongrenin 18 Haziran'a kalmasının Boluspor'un zararına olacağını ama öyle ama böyle kongrenin toplanmasının şart olduğunu ifade edince toplantıda olan eski başkanlar ve diğer şahıslar toplantı salonundan ayrılarak kongre salonuna geçtiler.

Becikoğlu kongreye katılmadı.Mevcut durumu kabullenmeyeceğini söyleyerek tesisleri terk etti.Bilindiği gibi zar zor sağlanan kongre hazirunu Necip Çarıkçı'nın çıkardığı listeyi onayladı ve böylelikle ikinci Çarıkçı dönemi başladı.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.