21 Mart 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara14°C

2007 SEÇİMLERİ VE AK PARTİ'NİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

2007 SEÇİMLERİ VE AK PARTİ'NİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

03 Haziran 2011 Cuma 00:00

2007 Seçimlerinden Ak Parti büyük bir zaferle çıktı.

Toplam seçmenin 42 milyon 800 bine ulaştığı seçime katılım oranı yüzde 84.24 olarak gerçekleşti. 16 milyon 327 bin seçmenin oyunu alan AKP, 550 sandalyenin 341' ini kazandı.

Bu Cumhuriyet tarihinde bir partinin aldığı en yüksek oy miktarı idi.

Dolayısı ile bu oy oranı ikinci kez Ak Parti'ye tek başına iktidarın yolunu açtı.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi de parlamentoya giren partiler oldular.

Merkez sağdaki belirsizlik, tartışmalar, merkez sağın lideri Mehmet Ağar'ı tereddütle karşılayan taban merkez sağ oyların Ak Partide toplanmasına yol açtı.

2007 seçimlerine yaklaşırken Ordunun, Cumhuriyetçi ve Kemalist çevrelerin ülkede laikliğin tehlikeye düştüğü gerekçesi ile hükümete karşı ardı ardına uyarılar gerçekleştirmeleri, mitingler tertiplemeleri ordunun siyasi literatüre emuhtıra diye geçen 27 Nisan muhtırasını kaleme alması gerilimi arttırdı.

Demokrasiye inanan çevreler ise postmodern darbe teşebbüsü diye nitelendirdikleri e-muhtıraya karşı demokratik ve sivil yaşamı savunmaya başladılar.

Gerginliğin üst boyutlara sıçradığı elektrikli günler yaşanıyordu ülkede, ancak ordunun e-muhtırası ters tepti, halk sandıkta Ak Parti'ye yöneldi.

Bağımsızlar

%10'luk baraj uygulamasını aşmak amacıyla, bazı küçük partiler bağımsız listeden aday gösterdiler. Bağımsız adaylara baraj uygulanmadığından, bu şekilde aday gösterilen kişilerin meclise girme şansı vardı. Bir kez seçildikten sonra, bu adaylar tekrar eski partilerine üye olabilecekti.

Bolu'da ise Ak Parti'nin oyları Türkiye Ortalamalarının üstüne çıktı.

%54.89 oy alan Ak Parti Bolu'da 3 milletvekilliğinin 3'nü de aldı.

Bolu Sonuçları;

2007 Bolu Seçim Sonuçları, Oy Oranları, Oy Durumu, Oy Dağılımı, Seçim Anketleri,UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.