17 Eylül 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

HEDEF 10 BİN İŞSİZE İŞ

HEDEF 10 BİN İŞSİZE İŞ

06 Haziran 2011 Pazartesi 00:00

Ercoşkun'un sürpriz ekonomi paketi 1

AK Parti Milletvekili Adayı Ali Ercoşkun, Bolu'daki işsizliği ortadan kaldırmaya yönelik aylardır sürdürdüğü çalışmalarını tamamladı ve kamuoyunda merakla beklenen sürpriz ekonomi paketini Bolu Gündem'e açıkladı.

2009 yılından bu yana toplumsal talepleri dikkate alarak projelerini hazırladığını belirten Ercoşkun, işsizliği sanayi, turizm ve tarım sektörlerinde hayata geçirilecek projelerle bitireceğini söyledi. Bu 3 sektördeki projelerini ayrıntılarıyla birlikte açıklayan Ercoşkun, projelerinin finansmanı konusuna da açıklık getirdi.

Haber: Mehmet Korkusuz

Ali Ercoşkun, haftalardır kamuoyunda merakla beklenen sürpriz ekonomi paketin ayrıntılarını dün gazetemize yaptığı özel açıklamayla ilk kez dile getirdi. “1989 yılından bu yana siyasetle iç içe olmanın ve ticaretle uğraşmamın verdiği avantajla toplumun her kesimiyle ciddi ilişkilerim var” diyerek sözlerine başlayan Ercoşkun, “2009 Şubat tarihinden bu yana, yani AK Parti İl Başkanlığımdan bu tarihe dek her şeyin belli bir program çerçevesinde gerçekleşmesinin gerektiğini düşünen biri olarak; önceliklerin tespiti, bu önceliklerin kamuoyuyla paylaşılması ve ondan sonra siyasetçiler, bürokrasiler, sivil toplum örgütleri ve medya tarafından sahiplenilecek projelerin öncelik almasını düşünerek bir sorun envanteri oluşturdum. Bolu şehir merkezinde, ilçelerde, beldelerde ve köylerde buraların sorumlu kişileriyle oturup konuşarak irdeledik ve sonuç itibariyle çok ciddi manada sorun envanterine sahibiz. Önceki açıklamalarımda da belirttiğim gibi Bolu'da öncelikli sorun istihdam. İnsanlarımız en fazla istihdam noktasında imkanların artmasını istiyorlar” şeklinde konuştu.
İşsizliğe karşı 28 aydan bu yana sürdürdüğü çalışmalar sonrasında işsizlikle mücadele çalışmalarını 3 başlıkta bir araya getirdiğini ifade eden Ercoşkun, istihdam paketinin aynı zaman da Bolu için oluşturulmuş acil eylem planı olarak da yorumladı.

“BOLU OSB'YE ADETA YATIRIMCI YAĞIYOR”
İşsizliğe karşı birinci önceliğin sanayi olduğunu dile getiren Ercoşkun, “Bu anlamda Bolu'da Organize Sanayi Bölgesi (OSB) var, bir de Gerede'de OSB ve Deri OSB var. İlimizdeki OSB'nin 41 tane parselinin altyapı çalışmaları belli bir aşamaya geldi. 26 tanesi bitiyor, 15'ine de yeni başlanıyor. Kalanı da en kısa sürede tamamlanacak. Bu 41 parsele yatırımcı talebi neredeyse full durumda. Bu parselleri istendiği takdirde devreye alabiliriz. Fakat bu 41 parselde hangi sektörlere öncelik vereceğiz? Öncelikle Bolu olarak buna bir karar vermeliyiz” dedi.

ÇAĞRI MERKEZİ PROJEMİZ VAR
Ercoşkun açıklamalarının devamında, “Burada asgari ücretle çalışacak sektörlere mi öncelik vereceğiz, yoksa daha nitelikli personel çalıştıracak, çalışanına daha yüksek ücret ödeyecek sektörlere mi öncelik vereceğiz? Bu anlamda bir çağrı merkezi yapılanması düşüncemiz var. Şu an da Amerika'da oldukça yaygın bir sistem bu. Bolu'yu, Ankara ve İstanbul arasında sıkışmış bir görünümden, bu iki metropol arasından sıyrılmış bir vaziyete geçirmek istiyoruz. Ve bunu Ankara ve İstanbul'la birlikte yapmak istiyoruz. Bu anlamda Ankara ve İstanbul'daki bir çağrı merkezinin işletme maliyeti ve personel maliyeti Bolu'yla bir olmaz. Bolu'da bu iki maliyet çok daha düşük olur” şeklinde konuştu.

“OSB'DE HEDEF; 10 BİN İNSANA İŞ İMKANI SAĞLAMAK”

Çağrı merkezi projesinde büyük bir avantaj olarak Bolu'nun üniversite şehri olmasını işaret eden Ercoşkun, “Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde şu an 20 bine yakın öğrenci yetiştiriyor. Buradaki üniversite öğrencilerinin neredeyse tamamı mezun olduktan sonra Bolu'yu terk ediyorlar. Peki, bu gençleri Bolu'da kalmaya nasıl ikna edebiliriz? İşte çağrı merkezi gibi daha teknolojik, daha yüksek ücretlerle iş imkanı oluşturulan merkezlerle sağlarız. Bu anlamda OSB'de olsun veya bürokrasi, kamu, Belediyemiz, İl Genel Meclisi imkanlarıyla sağlanabilecek yatırım olanaklarıyla bunu sağlayabiliriz. Dolayısıyla sanayinin altında bir OSB'nin içindeki fabrika alanları; iki, Gerede'deki OSB ve Deri OSB'ye Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanacak yüzde 70 hibe desteği ile bütün bu alanları doldurmaya ve toplamda 10 binin üzerinde insana iş imkânı sağlamayı hedefliyoruz. Bununla ilgili tüm adımlarımız atıldı. Sonuç alma noktasındayız” ifadelerini kullandı.

ERCOŞKUN'UN TURİZM VE TARIM PROJELERİ YARIN BOLU GÜNDEM'DE
Ercoşkun'un turizm ve tarım sektörlerine ilişkin projeleri ve işsizliğe karşı 3 sektör için oluşturduğu projelerin nasıl hayata geçirileceği ile projelerin finansmanı konusundaki ayrıntılar yarın gazeteniz Bolu Gündem'de.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.