15 Temmuz 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

GEREDE GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRMEYE ADAY

GEREDE GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRMEYE ADAY

06 Haziran 2011 Pazartesi 00:00

Gerede okuyacak, rekor kıracak "Türkiye okuyor" kampanyası çerçevesinde Guinness rekor denemesi 06 Haziran 2011´de Gerede Şehir Stadyumu´nda 6 bin kişinin katılımı ile gerçekleşecek.

Geçen yıl Mersin´de 15 bin 440 kişiyle, geçtiğimiz haftalarda ise Malatya´da 23 bin 822 kişinin katılımı ile kırılan ´Dünya Rekor´larına bir yenisi de Gerede'den eklenecek. Bu sefer Dede Korkut hikâyelerinden okunacak bir kısımdan sonra kitapseverler "Aynı anda aynı yerde aynı hikâyeyi kendi hayal gücüyle yazarak tamamlayan en fazla insan rekorunu" kıracaklar. Noter huzurunda gerçekleşecek kitap okuma ve şiir yazma etkinliği tescil edilmesi için Guinnes´e gönderilecek.

Kitapseverlerin yoğun katılımının hedeflendiği rekor denemesinde aynı anda 6 bin kişi hayal güçlerini konuşturarak hikâyelerini istedikleri gibi tamamlayacaklar. Gerede´de her dört kişiden biri aynı anda bir Dede Korkut hikâyesini yeniden tamamlayacak. Mersin ve Malatya´dan sonra şimdi de Gerede okumayazma konulu bir Dünya Rekoru´nu kırarak Guinness rekorlar kitabına girmeye çalışacak. Geçtiğimiz yıl 15 milyonu aşan kitap satışıyla Türkiye dahil 8 ülkeye ´kitapla dostluk teklifinde bulunan NT Mağazaları ve Gerede Bilgi Evi işbirliğiyle Gerede Kaymakamlığı, Gerede Belediyesi ve Gerede İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile 06 Haziran 2011´de Gerede Şehir Stadyumu´nda 6 bin kişinin katılımı ile rekor denemesi yapılacak.

Yapılan açıklamada Gerede Şehir Stadyumunda gerçekleşecek etkinlikte katılımcılar Dede Korkut hikâyelerinden birini aynı anda hayal güçlerini kullanarak tamamlarken, yeterli sayı elde edildiği takdirde "Aynı anda aynı yerde aynı hikâyeyi kendi hayal gücüyle yazarak tamamlayan en fazla insan rekorunu" kırmış olacaklar.

Söz konusu rekor şuan 800 kişi ile Vanuatu Cumhuriyeti´ne aitken, 6 Haziran´da 6000 kişi ile rekorun Gerede´ye geçmesi bekleniyor. Gerede Belediyesi etkinliği "Hemşehrilerimizi arzu ettikleri kitapla birlikte şehir stadına davet ediyoruz" diye duyurdu.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.