20 Şubat 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara7°C

“EMEK, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK GÜÇLERİNİ BİZ TEMSİL EDİYORUZ”

“Emek, barış, özgürlük güçlerini biz temsil ediyoruz”

06 Haziran 2011 Pazartesi 00:00

Emek Partisi İl Başkanı Sedat Bayram ve partinin Milletvekili adayları ile bir araya geldik. Solu temsil etme iddiasıyla yola çıktıklarını belirten adaylar, Bolu ve ülke sorunlarına ilişkin tespitlerini anlattılar ve partilerinin çözüm önerilerini dile getirdiler.

Bolu'da sol bileşenlerin bir partisi de Emek Partisi. Partinin siyasal görüşlerini partinin genel başkanı Levent Tüzel kısaca şu şekilde özetlemiş: “Partimiz bütün bu sermaye fraksiyonları karşısına, ülkeyi daha çok bataklığa sürükleyen çözümsüzlük girdabı tehlikesi karşısında, gerçek çözücü ve birleştirici bir program ve anlayışla çıkmaktadır. Halkımızı daha çok yoksullaştıran bağımlı ve IMF güdümlü ekonomik uygulamalar karşısında emekçilerin kazanımlarını ve geleceğini koruyan bir halkçı ekonomik program ve tedbirler; din istismarı ve inanç sömürüsü, mezhepler arası ayrımcılık karşısında gerçek laiklik anlayışı ve uygulamaları; Cumhuriyetin yıllardır inkâr ve ezme tutumuyla kangrenleşen ve demokratikleşmenin en büyük engeli haline getirilen Kürt sorununun barış, kardeşlik ve eşit haklar esasına dayanan demokratik ve halkçı çözümünün gerçekleşmesi için adımlar atılması gibi halk yığınlarının bugün için acilleşmiş taleplerinin ifadesi olan bir platformda birleştirilmesi partimizin mücadele taktiğinin esasını oluşturacaktır.”

Bolu'da ise il başkanlığını Sedat bayram'ın yaptığı siyasi parti yılmadan, yorulmadan mücadele ediyor. Partinin öğretmen sendikalarından ve üniversite gençliği arasında tabanı var. İşte partinin milletvekili adayları ve görüşleri.

Emek Partisi Bolu 1'inci Sıra Milletvekili Adayı Ahmet Özkan: 1952 yılında Bolu'da doğdum. 30 yıl öğretmenlik yaptım. Eğitim-Sen Bolu Şubesi kurucularındanım. Buradaki sendika hayatımın 20 yılı yöneticilik, 9 yılı da başkanlıkla geçti. Şimdi Emek Partisi'nden 1'inci sıra Milletvekili adayı olarak halkımızın oylarına talibim.

Emek Partisi Bolu 2'nci Sıra Milletvekili Adayı Faruk Güneş: 1974 yılında Sivas'ta doğdum. İlk ve orta öğretimimi Sivas'ta tamamladım. 1996 yılında İzzet Baysal Üniversitesi'nde Kooperatifçilik Bölümü'ne girdim. Deprem öncesinde bölümümdeki eğitimimi bitirdim ve askere gittim. 1993-1996 yılları arasında Kayseri Anadolu Haber Gazetesi'nde muhabirlik yaptım. Bir Anadolu insanı olarak Bolu'yu çok sevdim. 7 yıl bir tavuk şirketinde çalıştım. Daha sonra ücret ve fazla mesai sorunları nedeniyle işten ayrıldım. Bolu'da işçi sınıfının önderi olabilmek için, işçi sınıfına ışık tutabilmek için Emek Partisi'nden milletvekili adayı oldum. Şu an işsizim. Bolu'daki esnafın ekonomik durumunu, yaşadığı zorlukları geçmişte esnaflık yaptığım için iyi bildiğim kanaatindeyim.

Sayın Özkan, 2007 Genel Seçimlerine baktığımızda Bolu'da binde 3 oy oranına sahipsiniz. Önümüzdeki genel seçimlerde nasıl bir yol izleyeceksiniz.
Bolu'da emek ve demokrasi güçlerinin ortak adayıyım. Sermaye partilerinin bu ülkeye huzur, güven, iş, aş getirmediğini toplum gördü. Kapitalist sistemde işçi sınıfının kurtuluşunun olmayacağını savunuyoruz. Emeğin örgütlenmesini, birlikte mücadelesini ve sosyalist bir sistem kurmak için emekçileri Emek Partisi çatısı altında birleşip iktidar olmak hedefimiz.
Bu seçimlerde hedefimiz Bolu'da 2 bin oy elde etmek.
Bağımsız adayların çıkmadığı illerde güç birlikleri Emek Partisi'ne oy verecek. 44 ilde seçimlere bağımsız adaylarla giriyoruz. Diğer 37 ilde de güç birlikleri partimizi destekleyecek.

Sayın Güneş neden Emek Partisi'ni tercih ettiniz?

Daha önceleri CHP'liydim. ÖDP' ye bir dönem sempati duydum. Geçmişte ne kadar hata yapıp CHP'ye oy verdiğimi 2009 yılında anladım. 2009 yılında çalıştığım piliç firmasında fazla mesai ücretlerimizi alamadığımız için Avukat Tanju Özcan'a müracaatta bulunduk ve hukuki mücadele başlattık. Ardından da işten ayrıldık. Fakat hukuk mücadelemiz 2009 yılından bu yana halen devam ediyor. Özcan seçim çalışmalarından dolayı bizim davalarımızı takip etmiyor. Özcan'a vekalet veriş nedenlerim arasında onun siyasi kimliğine duyduğum güvende vardı. Şimdi aklıma geliyor. Acaba diyorum, Özcan Bolu'da milletvekili seçilirse benim ona verdiğim vekâleti o başkasına verip istediği kişiyi yerine Meclis'e mi gönderecek? Bolu halkı Özcan'a milletvekilliği verdiği zaman Özcan Meclis'e vekil olarak başkalarını mı gönderecek?
Sayın Özkan, öğretmenlikten emekliliğiniz sonrası siyasi yaşamınız nasıl oluştu?
Emekliliğim sonrası Emek Partisi'ne üye oldum. Bir süre yönetimde kaldım. Ardından Belediye Başkanlığı'na aday oldum. Emekli-Sen'de de üyeliğim var. Sendikal anlamda da mücadele ediyorum. Nerede bir mücadele eylemi ya da etkinlik varsa oralarda yerimi alıyorum. Mücadeleden emekli olunmaz düşüncesiyle mücadeleye devam ediyorum.

Bolu'yla ilgili ne gibi sorunları ön plana aldınız?

Türkiye'nin en büyük sorunu işsizlik. Aynı sorun Bolu'da da bulunuyor. Emek Partisi öncelikle istihdamı ön plana çıkartıyor. Devlet yatırımlar yapmalı. Birçok devlet kuruluşu özelleştirildi ve bazıları da kapatıldı. Biz özelleştirilen kurumların kamulaştırılmasından yanayız. Devletin asli görevleri vatandaşına iş ve aş bulmaktır. Biz böyle düşünüyoruz. Devlet halk için olacak. Halkının eğitimiyle, sağlığıyla ilgilenmeli.
Üretici köylülerin durumuyla ilgili iyileştirme yapılmalı. Köylümüz ürettiği ürünü maliyetinin altında satıyor ve bu nedenle üretim sürekli azalıyor. Köylü artık ürün üretmiyor. Çünkü pazardan daha ucuza geliyor bize diyor. Üretimi arttırmak için çiftçiye en az yüzde 20 oranında destek verilmelidir. Köylüye desteği kesin diyen Avrupa Birliği kendi çiftçisine yüzde 20 destek veriyor. Mazot, gübre, ilaç ve tohum fiyatları düşürülmelidir. Bu sayede çiftçimizin daha düşük maliyette üretim yapması sağlanabilir.
Bolu iki metropolün arasındaki sıkışmış bir şehir. Doğal güzellikleriyle tanınan Bolu son yıllarda yağmalanmaya çalışılıyor. Biz bu doğal güzellikleri kimseye yağmalatmayacağız. Bu güzellikleri halkın hizmetine sunacağız. Doğa turizmini canlandıracağız. Halkımızın suyunu satmayacağız. Halkımız kendi suyunu kendi kullanabilecek. Suyun her alanda parasız kullanımını sağlayacağız.

Bolu'da en büyük sorunlardan biri trafik sorunu. Bu sorunu çözmek için projelerimiz var. Bolu'da park alanlarının tamamı paralı hale getirildi. Kimse arabasını rahatlıkla park edemiyor. Araç park alanlarının yeniden ücretsiz hale getirilmesini sağlayacağız. Yer altı otoparkları projelerimiz var.

Son açıklamalarınızı öğrenebilir miyim?

Solu Bolu'da Emek Partisi'nin temsil ettiğine inanıyoruz. Emek, barış, özgürlük güçlerinin Emek Partisi'nde bir araya geleceğine inanıyoruz. Sol oyların partimizde toplanacağına eminiz. Sendikaların, odaların, derneklerin, demokratik kitle örgütlerinin tabanına buradan sesleniyoruz.
Emek Partisi'nde birleşenlim, gücümüzü, emeğin gücünü cümle aleme gösterelim.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.