25 Ağustos 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara27°C

ÖĞRETMENEVİNDE YOLSUZLUK İDDİASI

ÖĞRETMENEVİNDE YOLSUZLUK İDDİASI

09 Haziran 2011 Perşembe 00:00

Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevinde görevli müdür yardımcısı Uğur Karanfil'in 2010 yılının Şubat ayında emekli olmasına rağmen Öğretmenevi müdürü tarafından çeşitli bankalardan kendi adına para çekildiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Bolu Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevinde görevli müdür Yılmaz Durukan ve Müdür Yardımcısı olarak çalışan Nihat Çalışkan ve Uğur Karanfil'in yolsuzluk yaptıkları iddiası ortalığı karıştırdı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir kişi, kurumda yapıldığı iddia edilen yolsuzluklar ile ilgili olarak Bolu Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.
Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan şikayet dilekçesini ele geçiren Bolu Gündem Gazetesi, konunun ayrıntılarına en ince noktasına kadar ulaştı.

SAHTE İMZAYLA 23 BİN 546 TL PARA ÇEKİLDİ İDDİASI
Öğretmenevinin çeşitli bankalarda bulunan hesaplarının Müdür Yılmaz Durukan ve Müdür Yardımcısı Uğur Karanfil tarafından çekme yetkisi olduğu, Müdür Yardımcısı Uğur Karanfil'in 2009 yılı sonunda Diyanet tarafından hac görevlisi olarak Arabistan'a gönderildiği ve bu sırada ağır şekilde hastalandıktan sonra 2010 yılının Ocak ayında emekliye ayrıldığı belirtildi. Ayrıca, Uğur Karanfil'in emekliye ayrılmasından sonra imzası taklit edilerek çeşitli bankalardan toplam 23 bin 546 TL para çekildiği banka dekontlarıyla savcılığa bildirildi.

MÜDÜR YARDIMCISI NİHAT ÇALIŞKAN'A BANKALARDAN 9 BİN TL PARA ÖDENMİŞ
Savcılığa yapılan suç duyurusunda, 2010 yılının Ocak ayında emekli olman Uğur Karanfil'in imzası taklit edilerek kurumda görevli müdür yardımcısı Nihat Çalışkan'a 1 Şubat 2010 tarihinde 5 bin TL ve 13 Haziran 2010 tarihinde 4 bin TL ödeme yapıldığı ortaya çıktı. Ödeme emrinin altında Müdür Yılmaz Durukan ve Emekli Müdür Yardımcısı Uğur Karanfil'in imzasının olması dikkat çekti. Ayrıca Nihat Çalışka'ın görevlendirme ile müdür yardımcısı pozisyonuna getirildiği, görevlendirme süresi olan 2 yılın dolmasına rağmen hala görevde tutulduğu belirtildi. Nihat Çalışkan'ın kurumun açıktan alım yoluyla yaptığı ihtiyaç malzemeleri harcamalarını kendi kredi kartıyla yaptığı ve bankaların avantajlarından kendisine haksız kazanç elde ettiği konusunda şikayette bulunuldu.

MÜFETTİŞ KONUYU ARAŞTIRIYOR
İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, konuyu doğrulayarak, “Şu anda müfettiş görevlendirdik ve konuyu araştırıyoruz.
Yapacağımız araştırmanın neticesinde suç unsuru tespit edilirse ilgili kişiler hakkında gerekli işlemleri yapacağız” dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.