20 Mayıs 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara18°C

BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ: ACİL ÇEVRE BİLİNCİ OLUŞTURULMALI

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz: Acil çevre bilinci oluşturulmalı

10 Haziran 2011 Cuma 00:00

Büyüksu Deresi ve bazı köylerdeki çöp sorununa değinen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, çevre örgütlerini ayaklandıran görüntülerden Belediye'nin
sorumlu tutulamayacağını söyledi. “Bu manzaralar Bolu'nun suçudur” diyen Yılmaz, sorunun çözümü için toplumda acil çevre bilinci oluşturulmasının gerektiğini belirtti.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, dün gazetemizde “Turizmle kalkınacağı hedeflenen Bolu'dan çöp manzaraları” başlığıyla okuyuculara duyurduğumuz haberimiz hakkında açıklama yaptı. Haberde yer alan çevre kirliliği görüntülerinden Belediye'nin sorumlu tutulamayacağını ifade eden Yılmaz, “Bu manzaralar Bolu'nun suçudur” dedi. sorunun çözümü noktasında en önemli sorumluluğun toplumda çevre bilinci oluşturmaktan geçtiğini belirtti.
Yılmaz açıklamasında, “Bu konuya ilişkin Valimizle de konuştuk. Bolu'da çevre konusunda gönüllü kuruluşlar var ama hiçbirinin bu konuya ilişkin duyarlılığı yok. Bu konuyla ilgili tek derdi olan Bolu Belediyesi. Dışarıdan gelen insanlar da bu görüntüleri yadırgar. Ama bu soruna yine Bolulular çözüm bulmalıdır. Biz şu an da taşın altına elimizi koyarak sorunu çözmeye çalışıyoruz. Şimdi Büyüksu'yun etrafı pislik içerisinde. Ben Büyüksu'yu temizlemek için Abant'a kadar gitmişsem buranın da kirletilmesini istemem. Kirletilmemesi içinde tedbir alırım. Şu an da sorumlulara diyorum ki; 'Bu sorunu çözmek için elinizden geleni yapın. Benden istediğiniz bir şey varsa da yapmaya hazırım' diye konuştu.

“SUÇU KİMSEYE ATMAM, BU BOLU'NUN SUÇU”
Açıklamalarında yaşanan çöp manzaralarının bir suç olduğunu dile getiren Yılmaz, “Bu durumda ortada bir suç var. Ama ben bu suçu İl Özel İdaresi'ne, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne atamam. Bu Bolu'nun suçu. Ancak bu konuda hukuki sorumluluğu olan kurum ise İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'dür. Müdürlük ise bu durumu kirlilik olarak algılamıyor. Ondan sonra da bu işle ilgilenmesi gereken İl Özel İdaresi. Orada da böyle bir kirlilik algısı yok. Sonra İl Genel Meclisi'nin algılaması lazım. Orada da yok. Eğer bu bölgeler şehir içinde olmuş olsa ben ve benim birimlerim sorumlu olurlardı” ifadelerine yer verdi.

“SABAH AKŞAM TEMİZLİK YAPILSA BU SORUN YİNE ÇÖZÜLMEZ”
Açıklamalarının devamında çöp manzaralarından toplumdaki herkesi sorumlu tutan Başkan Yılmaz, “Burada köy muhtarları ve o köylerde yaşayan insanlarda sorumludur. Bu çöp manzaraları Bolu Gündem Gazetesi'nde yayınlanana dek hiçbir muhtar bu konuya ilişkin herhangi bir şikâyette bulunmamışlar. Bolu'da dışarı çıkıp yürüdüğünüzde birçok insanın çekirdek yediklerini ve kabuklarını yere attıklarını görürsünüz. Ve bunu gören kimse de çıkıp bundan rahatsızlık duymaz, duyanlarda sesini çıkarıp uyarı da bulunmaz. Dolayısıyla kirlilikten rahatsızlık duymayan bir toplum var ve bu toplumu kirlilikten rahatsızlık duyar hale getirmeliyiz. Yoksa ben sabahtan akşama kadar süpürsem bu sorunu çözemem. İnsanın görevi pislemek değildir. Hayvanlar bile pislerken önce kazar, pisler, sonra örter. Bizim hayvanlardan bile biraz daha duyarlı ve tutarlı olmamız lazım. Belediye'yi veya Valiliği suçlamak kolay. Böyle bir manzara karşısında asıl vatandaş sorumlu olmalıdır. Avrupa'da sokağa çöp atamazsın. İlk uyarı vatandaştan gelir. Bolu'da dışarı çıktığınız halkın yere çöp attıklarını görebiliriz. Önce insanlarımızda çevre bilinci oluşturmalıyız. Sorun en iyi bu şekilde çözülebilir” dedi.

SORUNUN ÇÖZÜM MALİYETİ 350 BİN LİRA
Sorunun çözümüne yönelik Belediye tarafından yapılan çalışmalar hakkında açıklamada bulunan Yılmaz, şu bilgileri vererek açıklamalarını sonlandırdı: “Bu konuyla ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Kaç köyde bu tür sorunlar yaşandığının tespitini tamamladık. Çözüm olarak da buraya neler yapmamız gerektiğini de tamamladık. Çözüm için ortaya çıkardığımız maliyet 350 bin lira civarında.” 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.