22 Nisan 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara13°C

CHP'Lİ ÖZCAN; KAMUOYUNDA ŞOK ETKİSİ YARATAN GÖRÜNTÜLERDEN VALİLİK, BELEDİYE VE İL ÖZEL İDARESİ'Nİ SORUMLU TUTTU

CHP'li Özcan; kamuoyunda şok etkisi yaratan görüntülerden Valilik, Belediye ve İl Özel İdaresi'ni sorumlu tuttu

10 Haziran 2011 Cuma 00:00

“Bolu çöp ada haline geldi”

CHP Milletvekili Adayı Tanju Özcan, “Turizmle kalkınacağı hedeflenen Bolu'dan çöp manzaraları” başlığıyla okuyuculara duyurduğumuz habere yorum getirdi. Bolu'nun adeta bir çöp adası haline geldiğini belirten Özcan, haberde yer alan görüntülerden Valilik, Belediye ve İl Özel İdaresi'ni sorumlu tutu. Özcan, konuya ilişkin çözüm önerisini ise, “Belediye'nin çevredeki köylerin de çöpünü toplaması gerekir” şeklinde açıkladı.

“Turizmle kalkınacağı hedeflenen Bolu'dan çöp manzaraları” başlığıyla dün okuyucularımıza duyurduğumuz haberimiz kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Büyüksu Deresi ve Yeni Akçakavak, Pirahmetler, Alıçören, Örencik, Vakıfgeçitveren, Susuzkınık, Ağaçcılar, Oğuldoruk köylerindeki çöp manzaralarından oluşan görüntüler pek çok sivil toplum örgütünü ve çevre duyarlılığını ön planda olan örgütlenmeleri harekete geçirdi. Siyasi cephede de büyük ses getiren haberimize ilişkin CHP Milletvekili Adayı Tanju Özcan'dan yorum geldi. Özcan, haberde yer verilen fotoğrafların Bolu'da çevre kirliliğinin adeta felaket boyutuna ulaştığını gözler önüne serdiğini belirtti. Özcan görüntülerden dolayı iktidar mensubu siyasileri sorumlu tuttu ve eleştiri yüklü açıklamalarda bulundu.

“BOLU OVASI'NDAKİ ÇEVRE KÖYLERİN HİÇBİRİNİN ÇÖPLÜĞÜ YOK”
Özcan açıklamasında, “İktidar mensupları göreve talip olurken, Bolu'yu Türkiye'nin en temiz ve güzel şehri yapma vaatlerini verdiler. Bolu'yu adeta bir çöp adasına dönüştürdüler. Bolu Gündem gazetesinin dünkü sayısında köylerdeki çöp manzaralarına yer verilmiş. Bizim elimizdeki fotoğraf arşivlerinde ise şehrin muhtelif mahallelerinin bu köylerdeki çöplüklerden pek bir farkı yok. Turizm hedeflerinin konulduğu Bolu'da Karacasu'ya giden yol üzerinde mezbaha var. Turizm şehri olunacak denilen Bolu Ovası'ndaki çevre köylerin hiçbirinin çöplüğü bile yok. Şu an partimizin Milletvekili adayı olan Hakkı Fidan, geçtiğimiz yıl İl Genel Meclisi üyesi iken Meclis'e bir önerge sundu. Fidan önergede, çevre köylerin çöplerinin toplanması talebinde bulundu. Bu öneri reddedildi. Turizm kenti olması amaçlanan Bolu adeta çöp adasına çevrildi” diye konuştu.

“BELEDİYE'NİN ÇEVREDEKİ KÖYLERİN ÇÖPÜNÜ TOPLAMASI GEREKİR”
Özcan açıklamalarının devamında çevre kirliliği görüntülerinin sorumluları hakkında şunları söyledi: “Bolu Valiliği'nin bu konuda eksikliği olduğu kanaatindeyim. Yine Bolu Belediyesi birçok belediye gibi mücavir alan içerisinde olup olmadığına bakmaksızın çevre köylerin çöplerini toplaması gerekir. İl Özel idare'nin de bu konuda elini taşın altına koyması gerekmektedir. Eğer turizm şehri olma konusunda iddialıysanız, önce temiz olmalısınız. Bolu Gündem' de dün yayınlanan fotoğrafları gördüm. Fotoğraflardaki görüntülere bakınca durumun adeta bir çevre felaketi haline dönüştüğünü görüyoruz. Bu konuda kamuoyunun duyarlı davranması gerektiğine inanıyorum.”

“TAVUK ÜRETİMİ NEDENİYLE GÜNLÜK ORTALAMA 80 KAMYON ATIK OLUŞUYOR”
Özcan açıklamalarının devamında tavuk atıklarının da çevre konusunda ciddi tehdit oluşturduğunu ifade etti. Özcan, “Çevre konusunda duyarlı olunması gereken bir başka önemli noktada beyaz et üretiminde oluşan atıklar. Bolu'da tavuk atık miktarı günlük ortalama 80 kamyon civarında. Bu atıkları işleyecek, sanayiye kazandıracak ve çöp sorununu ortadan kaldıracak bir tesis kurulması gerekiyordu Bolu'da. Bu çok pahalı bir tesiste değil. Buna Belediye'nin, Özel İdare'nin öncülük etmesini istedik. Ancak AKP hükümeti tarafından bu da yapılamadı. Bu da son derece Bolu çevresini sıkıntıya sokan durumlardan bir tanesi. 2007 yılında İl Genel Meclisi'nde bir çevre düzeni planı kabul ettik. Birileri masa başında hazırladı, İl Genel Meclisi üyeleri de parmak kaldırdı, geçti. Ama içinde ne olduğunu bile bilmiyorlar. Yine buraya lüzumsuz olarak girmiş ibarelerde var. Çamyayla Bölgesi kümeslerin yaygın olduğu bir alan ve 1 milyon kapasiteli kümes var. Siz bu alanı beyaz et üretimine yasaklıyorsunuz, hiç kümes üretimi yapılmamış bir alanı beyaz et üretimi teşvik alanı ilan ediyorsunuz. Yani bu çevre düzeni planının yeniden ele alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRE KİRLİLİĞİYLE MÜCADELEDE YASAL MÜCADELEYE İHTİYAÇ VAR”
Özcan açıklamalarının son bölümünde çevre kirliliğine ortadan kaldırmaya yinelik önerilerini şöyle sıraladı: “Çevre kanunumuz var. Kanun çevre kirliliğine neden olanlarla ilgili cezai müeyyideleri var. Öncelikle bunun iyi işletilmesi lazım. Yine yönetmeliklerle de bunun desteklenmesi lazım. Sadece çevredeki çöplerimi toplamamız yetmez, insanların da çöpleri oraya atmamaları gerekir. O yüzden ek yasal düzenlemelere de ihtiyaç olduğu kanaatindeyim.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.