18 Eylül 2019
  • Bolu22°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara25°C

500 BİN TL’LİK VURGUN

500 Bin TL’lik vurgun

10 Haziran 2011 Cuma 00:00

Bakırköy Asayiş Büro polisinin soruşturduğu dolandırıcılık olayında kullanılan taktikleri polisi bile şaşkına çevirdi. Kuyumcu işadamı Boris Penço'nun (86) hesabından kaybolan 500 bin TL paranın peşine düştü. Dolandırıcı Muzaffer özgülsüm nüfus kayıtlarında kendisi öldü gösterdi. Bolu'ya gelerek 500 bin TL Bolu'da bulunan bir banka şubesinden çekti.

Edinilen bilgiye göre, Kapalıçarşı'daki kuyumcu dükkanını 500 Bin TL'ye satan işadamı Boris Penço, parayı, yanında uzun yıllardır çalışan ve 'sağ kolum' dediği Seçkin Aydemir (34) vererek Yeşilköy'deki bir banka şubesine yatırmasını istedi. Bir süre sonra aynı banka şubesine giderek paranın bir bölümü çekmek isteyen Penço hesabında para bulunmadığını öğrenince büyük şok yaşadı. . Durumu araştıran işadamı ve banka yetkilileri paranın havale edildiği, bu sırada bankanın telefonla Penço'ya ulaşarak onay istediği ve ses kayıtlarının bulunduğunu belirledi. Yaşadıkları karşısında şok olan işadamı Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

PARAYI BOLU'DA BULUNAN BİR BANKA ŞUBESİNDEN ÇEKTİ
Polis, işadamının cep telefonu üzerinden yapılan telefon
görüşmeleri ve baz istasyonu sinyallerini takibe aldı. 4 ay içinde 10 bin telefon numarasını inceleyen özel ekip, Bakırköy'de oturan işadamının cep telefonu hattının bir günlüğüne Başakşehir'de oturan Mehmet Aktolon'un cep telefonuna takıldığını tespit etti. İki şüpheliyi takibe alan polis, havale edilen parayı Bolu'dan çeken eski sabıkalı Muzaffer Özgülsün ismine ulaştı. Özel ekip, Özgülsüm'ün parayı çektiği Bolu'ya giderek banka şubelerinden ve şehrin çeşitli noktalarından kamera kayıtlarını alarak inceleme yaptı. 200 saatlik kayıtları inceleyen polis, Özgülsüm'ün banka şubelerindeki görüntülerine ulaştı.

KAYITLARDA ÖLÜ ÇIKTI
Polis, sistemde eski sabıkalının kayıtlarını incelemeye aldığında Özgülsün'ün 7 Mart tarihinde Aydın'ın Kadıköy ilçesinde öldüğünü gördü. İlk esnada paranın paylaşımı sırasında öldürüldüğünü düşünen polis, sorgulamayı derinleştirdiğinde Özgülsüm'ün bir köyde öldüğüne dair sahte belgelere ulaştı. Polis, nüfus müdürlüklerinde yaptığı ölüm kayıtları incelemesinde, eski sabıkalı hırsızın polisin peşine düşmemesi için parayı bankadan çektikten sonra, sahte evrak düzenleyerek kendisini öldürdüğünü tespit etti.

SAĞ KOLU İLE ARKADAŞI GÖZALTINDA
Muzaffar Özgülsüm'e Aydın ve Bolu'da yaptıkları aramalarda ulaşamayan özel ekip, operasyona start vererek işadamının sağ kolu Seçkin Aydemir ve arkadaşı Mehmet Aktolon'u gözaltına aldı. İki kafadar suçlarını itiraf ederek, işadamının banka kartı ile internet bankacılığı hesabı oluşturduklarını, cep telefonunun içinden sım kartı alarak paranın havale edildiği gün banka ile Patronunun taklidini yaparak konuştuğunu ve havaleye onay verdiğini itiraf etti.Sahte evrakla kendisini öldü göstererek kaçan Özgülsüm ise her yerde aranıyor.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.