20 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara4°C

34 YIL SONRA BİR İLK

34 yıl sonra bir ilk

13 Haziran 2011 Pazartesi 00:00

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri'ne Bolu'ya damgasını vuran sonuç, Cumhuriyet Halk Partisi'nin parlamentoya 34 yıl aranın ardından Bolu'dan milletvekili göndermesi oldu. Bolu'da bu seçimde de oy oranını arttırmayı başaran; fakat iki dönemdir 3'er milletvekili çıkaran AK Parti'de sonuçlar tatmin edici olmadı. Parlamentoya gitme şansı elde edemeyen Fatih Metin, ilk sonuçların açıklanması üzerine yaptığı değerlendirmede sonuçlara itiraz edileceğinin sinyalini verdi.

Bolu'da seçimlere giren 3 siyasi partinin il başkanlık binalarında büyük heyecanlar ve gerilimler yaşandı. Seçim mücadelesinin son ana kadar devam etmesi bu heyecanı daha da arttırdı. Gazetemizi yayına hazırlarken 2 sandık haricinde sonuçlar belli olmuş ve parlamentoya milletvekili gönderen siyasi partiler şu şekilde olmuştu: AK Parti 2, CHP 1.
Yüzde 58,9 oranında oy alan AK Parti 3'üncü milletvekilliğini yaklaşık 700 oyla kaçırdı. Seçimlerin iddialı adayı Murat Yapıcı'nın ise Milliyetçi Hareket Partisi'nin oylarını 28 bin 500'lere kadar arttırdığı gözlendi. Bolu'da ve ülkede seçim sonuçlarından çıkartılabilecek bir diğer sonuçta 3 siyasi parti dışında diğerlerinin kelimenin tam anlamıyla hezimete uğramalarıydı. Bolu'da seçimlere katılan AK Parti, CHP ve MHP dışındaki 12 partinin toplam oyları yüzde 5,0 civarında gerçekleşti. Türkiye'yi bugünden itibaren 3 partili ve BDP'li bağımsız milletvekillerinden oluşan bir parlamento yönetecek. Seçimlerin bir karakteristik özelliği de AK Parti'nin büyük bir seçim zaferine imza atmasına rağmen Anayasa'yı referanduma götürmeden değiştirmek için gerekli olan 330 eşiğini aşamaması idi. Ülkede AK Parti seçim zaferini kutlarken Bolu'da ise AK Parti'de buruk bir sevinç vardı. Partide Fatih Metin'i parlamentoya gönderememenin üzüntüsü hakimdi. Son ana kadar seçimi 3-0 kazanacaklarını iddia eden AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın, Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü ile 2'inci kez parlamentoya gitme şansını elde edemeyen Fatih Metin basın mensupları kısa birer açıklamalarda bulundu.

CHP MİLLETVEKİLİ ÖZCAN OMUZLARDA TAŞINDI
CHP'de ise son ana kadar sükunetin ve meraklı bekleyişin hakim olduğu il başkanlığı binasında gayri resmi sonuçların öğrenilmesiyle sevinç çığlıkları atıldı. Özcan'ın Bolu'da 34 yıl aranın ardından Bolu'yu parlamentoda temsil edecek milletvekili olduğunu öğrenen yüzlerce partili parti binası önünde büyük kalabalık oluşturdu. Bankalar önünde davul ve zurna eşliğinde sevinç gösterileri sergileyen ve sloganlarla Özcan'ın alana inmesini bekleyen kalabalık Özcan'ın yanlarına gelmesiyle alanı adeta bayram yerine çevirdi. Özcan'ı omuzlara alan kalabalık partili topluluğu sloganlar atarak Özcan'ın halka sesleneceği Belediye Meydanı'na geldi. Havai fişek gösterileri ve araç konvoylarıyla gerçekleşen kutlamalar gecenin ilerleyen saatlerine dek sürdü.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.