21 Mart 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara14°C

AK PARTİ'DE İŞLER KARIŞIK

Ak Parti'de işler karışık

16 Haziran 2011 Perşembe 00:00

AK Parti'de seçim sonrası sular durulmuyor. AK Parti'nin Bolu'da seçimlerden kan kaybederek çıktığını ifade eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın partisinin yönetim kademesine yönelik yaptığı eleştiriler, Yılmaz'la Ömer Sayın'ı karşı karşıya getirdi. Sayın, Yılmaz'a yönelik sitemkar ve sert ifadelerinde, “Alaaddin Bey'in açıklamalarını doğru ve iyi niyetli bulmuyorum” dedi.

Haber: Mehmet Korkusuz

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın önceki gün yaptığı açıklamada partisinin seçimlerde bir milletvekili kayıp verdiğini belirterek, “Bunda hepimizin çok büyük vebali var, hatası var. Bunun vebalini Ak Parti'yi yönetenler üstlerine almalılar. Bu konuda kendi sorumluluğumuzu hafifletecek hiçbir sebep görmüyorum” ifadelerini kullanmıştı.
AK Partili Başkan Yılmaz'ın bu sözleri parti kamuoyunda büyük ses getirirken AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın gazetemize verdiği demeçle Başkan Yılmaz'a karşılık verdi. AK Parti'nin Bolu'da başarısız olduğunu söylenebilmesi için Ak Partinin Türkiye genelinde de başarısız olduğunu kabul etmek gerektiğini ifade eden Sayın, şöyle konuştu: “Bütün Türkiye'de Ak Parti'nin bu sonuçlardan başarısız çıktığını söyleyebilecek bir tane insan var mıdır? Yoktur. Neden? Ak Parti'nin oyu yükselmiştir ama bir önceki seçimlere göre milletvekili sayısı düşmüştür. Bolu'da Ak Parti'nin oyu yükselmiştir ama milletvekili sayısında azalma olmuştur. Dolayısıyla Bolu'da başarısızlıktan söz etmek mümkün değil. Ama göreceli olarak diğer partiler oylarını arttırmışlardır. Geçmişte olduğu gibi seçmenlerin kullandıkları oyun yüzde 60'ı yüzde 70'i Meclis'e yansıyordu. Bu seçimlerde seçmen tercihlerinin yüzde 95'i Meclis'e yansıdı. Marjinal partilerin oyları çok çok azaldı. Türkiye'de AK Parti, CHP, MHP ve BDP dışındaki partilerin ve bağımsız adayların aldıkları bütün oyların toplamı yüzde 5 bile etmiyor. Yani seçmen belirli partiler üzerinde yoğunlaştı. İşte bu sebepten dolayı oyumuzu hem sayısal, hem oransal olarak artırmış olmamıza rağmen Bolu'da milletvekilinin birini kaybettik. Şimdi durduk yerde bir şeyleri kaşımak, sanki başarının altında bir başarısızlık varmış gibi göstermek kesinlikle doğru değil.”

“GEÇMİŞİ SORGULAMANIN BİR ANLAMI YOK”
Başkan Yılmaz'ın ifadelerine hakkında yaptığı açıklamalarda Sayın, öncelikle bu tür özeleştirilerin kendi içlerinde yapılması gerektiğine vurgu yaparak, “Partimizde görev alan herkes bende dahil olmak üzere bütün süreci gözden geçirip, 'Şurada şöyle bir hata yaptık. Bunda bir eksiklik yaptık. Hataya direnseydik bu eksikliği ortadan kaldırsaydık bu bir milletvekilini de kazanmayı başarabilirdik. Oylarımızı belirli bir oranda daha arttırabilir miydik?' değerlendirmelerini öncelikle içimizde yapmalıyız. Netice itibariyle biz inançlı insanlar olarak bir işi başarmak için gerekli bütün çalışmaları yaparız. Bundan sonra ki işin takdirini de Cenab-ı Hakka bırakırız. Allah'ın takdirini sorgular gibi yok şu şöyle oldu, yok bu böyle oldu şeklinde geçmişi sorgulamanın bir anlamı yok. Geçmişteki süreci hep beraber yaşadık” ifadelerini kullandı.
 

“ALAADDİN BEY'İN AÇIKLAMALARINI KESİNLİKLE DOĞRU BULMUYORUM”
Başkan Yılmaz'ın partisinin ildeki yönetim kademesine yönelik eleştirilerine karşı ise Sayın, “Eğer bir hata varsa, bir eksiklik varsa bunun o zaman söylenmesi lazımdı. Dolayısıyla Alaaddin Bey'in bu konuda ki açıklamalarını kesinlikle ama kesinlikle doğru bulmuyorum. Seçimleri AK Parti açısından değerlendirdiğimde başarısızlık görmüyorum. Bir önceki seçimlere göre oyumuzu yüzde 5 artırdık. 2009 yılındaki Belediye Başkanlığı seçimlerine göre oylarımızı yüzde 15 artırdık. Bunun neresi başarısızlık? Hangi akıl sahibi insan bunu başarısızlık olarak değerlendirebilir? İnsanlar başarısızlıklar içinde başarılı bir nokta aramaya çalışırken, biz bu kadar başarılı bir tablo içinde koskocaman beyaz bir çerçeve içinde küçük kara bir leke varsa 'Çerçeve simsiyah' demenin anlamı var mı? Parti teşkilatlarımızın hepsine bu seçim sürecinde gösterdikleri üstün gayretten dolayı tebrik ediyorum. Bu başarıyı onlarla birlikte paylaşıyorum. Bu başarının elde edilmesinde emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Hepsinin ellerine sağlık, yüreklerine sağlık, dillerine sağlık. İnşallah biz partiyi birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek daha üst yerlere taşıyacağız. Vatandaş bizden hizmet bekliyor.

“KISIR ÇEKİŞMELER GÜCÜMÜZÜ ZAYIFLATIR”
Ömer Sayın seçime yönelik yaptığı değerlendirmelerinde şunları söyledi: “Bu seçimlerin gerçek yorumu şudur. Vatandaş hala eleştirse de, kızsa da, eksiklikleri olsa da hizmetin ve siyasetin tek adresi AK Parti olduğunu söylemiştir. Bizim üzerimize aldığımız sorumluluk kendimizi vatandaşın beklentilerine uygun hizmet verebilecek şekilde dizayn etmektir. Gerisi boş! Şu olduydu, bu olduydu böyle kısır iç çekişmeler bizim gücümüzü zayıflatmaktan, birlik ve bütünlüğümüzü bozmaktan başka hiçbir işe yaramaz.”

“AÇIKLAMALAR İYİ NİYETLİ DEĞİL”
Sayın açıklamalarının sonunda bu tarz açıklamaların kendilerini ve parti teşkilatlarını demoralize ettiğini dile getirerek, “Eğer ortada bir başarısızlık varsa ben tek başıma başarısızlığı üstlenmeye hazırım. Ama başarı varsa bu hepimizindir. Bütün herkesin emeği vardır çünkü. Bu tarz açıklamaları kesinlikle doğru bulmuyorum, iyi niyetlide bulmuyorum” sözleriyle açıklamalarını tamamladı.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.