22 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara16°C

SENDİKALARA SORDUK

SENDİKALARA SORDUK

18 Haziran 2011 Cumartesi 00:00

12 Haziran 2011 Genel Seçimleri sonrası oluşan yeni parlamentoyu Bolu'daki sivil toplum örgütü temsilcileri değerlendirdi.Yeni Meclis'ten ve kurulacak hükümetten beklentilerini açıklayan sivil toplum örgütü temsilcileri, özellikle üzerinde kriz tartışmaları yapılan yeni anayasa konusunda görüşlerini açıkladı.

Haber: Mehmet Korkusuz

Seçim sonrası şekillenen yeni Meclis'te AK Parti 326, CHP 135, MHP 53 ve Bağımsızlar 36 Milletvekiline sahip oldu. Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Koçak, Eğitim-Sen Şube Başkanı Dursun Yenin, Türkiye Kamu-Sen Şube Başkanı Hüsnü Yaman ve Türk Metal-Sen Şube Başkanı Yusuf Uyman yeni oluşan parlamentoyu değerlendirdi ve hükümetten beklentilerini açıkladı. Sivil toplum örgütü temsilcisi isimlerle yaptığımız röportajlarda şu ifadeler ön plana çıktı.


“BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ SAYISI ENDİŞE VERİCİ”
Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Koçak:
Seçim sonrası oluşan siyasi partiler arasındaki dağılım Türkiye'nin sosyal yapısını gözler önüne serdi. Ancak farklı siyasi partilerden bağımsız adayların Meclis'e girmeleri gerçekten demokrasinin yarası diye düşünüyorum. Çünkü ülkede yüzde 10 barajı var. Bu barajı aşamayıp demokrasi hilesi yapılmaktadır. Bizi endişelendiren bağımsız milletvekili sayısının fazla olması. Çünkü bağımsız demek siyasi bir kimlik taşımayan, bireysel olarak hizmeti amaçlayan demektir. Bunun dışında MHP'nin barajı aşması, Meclis'teki 3'üncü parti olması, Meclis'te kutuplaştırmaları azaltacağına inanıyorum. AK Parti hükümet olarak üzerine düşeni yapacaktır. Bizim isteğimiz ve Meclis'e giren partilerden beklentimiz, sivil bir anayasa konusunda ortak bir noktada birleşmeleridir. Bu noktada birleşirlerse üzerlerine düşeni yapmış olurlar.

“ANAYASA KONUSUNDAKİ EN BÜYÜK ÖZVERİ MHP'YE DÜŞÜYOR”
Meclis'teki sandalye dağılımına baktığımızda ve geçmişte yaşananları göz önünde bulundurduğumuzda Meclis'te bir uzlaşma sağlanacağını düşünmüyorum. Seçim öncesinde siyasi parti liderlerinin meydanlardaki konuşmalarından da anayasa konusundaki yaklaşımlarını az çok anlayabiliyoruz. Anayasa konusunda kriz yaşanmaması için bu konudaki en büyük özverinin MHP'ye düşeceğini biliyoruz. Ülkenin sivil bir anayasa ihtiyacı var. Bu konuda siyasi partilerinde uzlaşma sağlayacaklarını umuyorum. Bu arada kamu çalışanları için hükümetten iyileştirmeler bekliyoruz. AK Parti artık üçüncü dönem tek başına iktidarı yaşayacak. Bugüne kadar verdiği en yüksek zam yüzde 4 oranında oldu. Bu çok komik bir rakam. Madem ülkede bir refah artışı varsa bu da kamu çalışanlarının cebine yansımalı.


“SEÇİMDE SERMAYE SINIFI KAZANDI, EMEKÇİ KESİM YENİLDİ”
Eğitim-Sen Şube Başkanı Dursun Yenin:
Seçim sonuçları pek beklediğim gibi oluşmadı ama AKP seçmenin yarısının oyunu aldı. Devletin bütün imkânlarını kullanmasına rağmen, bütün yıldırmalara rağmen AKP bence az oy aldı. Bu demek oluyor ki, karşılarında dik durabilecek insanlar var. Meclis'teki 326 milletvekili sayısıyla AKP anayasa yapabilir mi onu bilemiyoruz ama anayasa yapabilmek için birilerine ihtiyaçları var. Onlarda kimlerdir, bunu zaman gösterir.
Bu seçimlerde sermaye sınıfı kazandı, emekçi kesimi yenildi maalesef. Bu yeni dönemde de emekçi sınıfına saldırıların olacağını sanıyorum. Bu şartlarda bir sürü insanımız içeri alındı. Bundan sonraki dönemde bu olayların daha da artacağını düşünüyorum. Bizlerde yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz.
Sandalye dağılımından dolayı Meclis'te bir kilitlenme yaşanacağını sanmıyorum. Belki sadece AKP'nin istediği gibi bir anayasa oluşturulamayacak ama yine birtakım emekçilerin aleyhine yasalar çıkacaktır. Zaten AKP ustalık dönemine geçti. Önceki dönemlerde bütün saldırılarını yapmışlardı. Bundan sonra da daha yoğun bir şekilde yapacaklar. Bilindiği üzere sermaye sınıfının istekleri üzerine Torba Yasa çıktı. HES'lerle, HİS'lerle ilgili yasalar çıkarıldı. Ama bir önceki döneme göre Anayasa değişikliğinde zorlanacaklardır. Meclis bu haliyle Anayasa yapımında uzlaşı gerektirdiği için oluşan Meclis olumlu izlenim veriyor. En azından iktidar muhalefet denilen partilere daha da ılımlı yaklaşacak.

“ÇALIŞANLARA VERİLEN SÖZLERİN YERİNE GETİRİLMELİ”
Kamu-Sen İl Temsilcisi Şube Başkanı Hüsnü Yaman:
Yeni parlamentonun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzdeki günlerde çok önemli basamaklar var. Yeni seçilen parlamentonun ilerleyen dönemde yapacağı çok önemli işler var. Çalışanlar açısından önemli bir döneme giriyoruz. Geçmiş yıllarda çalışanlara verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Şu an da 4B'li olarak istihdam edilen toplamda yaklaşık 250 bin kişinin kadroya aktarılmasını istiyoruz. Aynı şekilde 4C'li çalışan 45 bin arkadaşımız var. Bunlarında aynı şekilde 657'ye tabi kadrolu olmalarını istiyoruz. Kamu çalışanlarının bu dönemde alım gücü yüzde 24 oranında azalmıştır. 1999 yılıyla oranlarsak, bütçeden 8,83 pay alan kamu çalışanları 2010 yılında 5,6'ya kadar düşmüştür.
Ülke genelindeki seçim sonuçları bizleri şaşırtmadı. Zaten tahminlerde bu yöndeydi. Bugün çoğunluğu elde etmiş olan partilerin ülkenin beklentileri doğrultusunda hareket etmesi beklentimizdir. İstediği sonucu çıkaramayan siyasi partilerinde nerede hata yaptıkları konusunda uzun uzun düşünmeleri gerekmektedir. Ayrıca yapılan seçim eşit ve adil şartlarda yapılmış mıdır? Bunu da herkesin iyi şekilde değerlendirmesi gerekir. Önümüzdeki dönemde Meclis'in çalışanların beklentilerini boşa çıkarmamalarını istemekteyiz.

“ASGARİ ÜCRETTE İYİLEŞTİRMEYE GİDİLMELİDİR”
Türk Metal-Sen Şube Başkanı Yusuf Uyman:
Sonuçlara saygı duymaktan başka yapacak bir şey yok. Yüzde 50 gibi seçim sonucu çıktı, buna saygı duyulmalıdır. Ancak bu ülkenin birliğinden, bütünlüğün ve devamından yana olduğumuzu belirtiyoruz. Oluşacak hükümetin, Meclis'in yeni anayasayla ilgili bir takım çalışmalarda bunlarda hassasiyet göstereceklerini düşünüyoruz. İnşallah böyle olur. Bizim çalışma hayatıyla ilgili daha çok beklentilerimiz olacak yeni hükümetten. Örgütlenmenin önünde birçok engel var. Çalışma hayatı artık taşeronların eline geçti. Taşeron çalışmalara son verilmesi yönünde beklentilerimiz var. Bu çalışma hayatının yeniden düzene sokacak düzenlemelerin bir an önce yapılmasını diliyoruz. Yıllar geçtikçe örgütlü yapılar azalıyor, kan kaybediyor. Özelleştirmeler neticesinde işçi sayısı azalıyor. Asgari ücretli çalışanların fakirlikten fukaralıktan kurtulması gerekiyor. Bunun için örgütlü bir yapı şart. Bu anlamda çalışanlara yapılabilecek en önemli hizmet dediğim gibi örgütlenmenin önünde ki engellerin kaldırılması. Bugünün şartlarına uygun asgari ücretinin belirlenmesinin ve vergi dışı bırakılmasını arzu ediyoruz. Yaklaşık 30-35 yıldır her hükümet asgari ücreti vergi dışı bırakılmasını ile ilgili vaatleri var ama iktidara geldiklerinde bu sözleri unutuyorlar ne yazık ki. Bununda dikkate alınmasını arzu ediyoruz. Ayrıca dolaylı vergilerin kaldı
rılmasını istiyoruz. Dolaylı vergide adalet yok işsizden de aynı vergiyi alıyorsun, asgari ücretliden de. Seçim sonuçlarına göre her parti oylarını arttırdı. Bunun dışında milletvekilleri sayısında azalma var CHP'nin dışında. Bu seçim sisteminin vermiş olduğu bir sonuç. Şimdi AKP'nin arzu ettiği anayasayı değiştirecek sayıda milletvekili çıkartma şansı olmadı. Tabi Türkiye'de bugüne kadar ben yaptım oldu, benim yaptığım doğrudur mantığı bugüne kadar süre geldi. Milletvekili sayısıyla biraz daha uzlaşmadan yana ortak aklın etrafında birleştirileceğini düşünüyoruz.
Zaten Milletvekili sayısı anayasayı değiştirecek güçte olsa dahi buna mutabık kalarak bir ortak fikirde buluşulması en doğru olanı diye düşünüyorum. Halkımızın iradesi böyle gerçekleşti. Tekrar hayırlı uğurlu olsun diyorum.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.