25 Haziran 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara29°C

CHP MİLLETVEKİLİ TANJU ÖZCAN: ALAADDİN YILMAZ OLMASAYDI MİLLETVEKİLİ OLAMAZDIM

CHP Milletvekili Tanju Özcan: Alaaddin Yılmaz olmasaydı milletvekili olamazdım

21 Haziran 2011 Salı 00:00

Ak Partili Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü ile CHP'li Milletvekili Tanju Özcan Bolu Adliyesi'nde düzenlenen törenle milletvekilliği mazbatalarını aldı. Törende konuşan Özcan, 34 yıl aranın ardından Bolu'da CHP'li ilk Milletvekili olmasının sırrını Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'a bağladı ve “Teşekkür etmem gereken bir kişi daha var. O da Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'dır. Belki o olmasaydı milletvekili olmayı başaramazdım” dedi.

Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi ve İl Seçim Kurulu Başkanı Yusuf Zabun törende yaptığı konuşmada, yeni adliye sarayının yapılmaması nedeniyle Metin Yılmaz, Yüksel Coşkunyürek ve Fatih Metin'den oluşan 23'üncü dönem Bolu milletvekillerine sitemde bulundu. Zabun, yeni Bolu Milletvekillerinden taleplerini sıraladı.

Milletvekili seçilen AK Partili Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü ve CHP'li Tanju Özcan, Bolu Adliyesi'ne gelerek mazbatalarını aldı. 1977 genel seçimlerinden bu yana Bolu'da milletvekili çıkaramayan CHP'de milletvekili seçilen Tanju Özcan, yaklaşık 100 partili ile adliyeye geldi. CHP İl Başkanlığı'nın bulunduğu İzzet Baysal Caddesi'nden adliyeye kadar yürüyen partililer, Tanju Özcan adliyeye girerken dakikalarca alkışladı.

“CEP TELEFONLARINIZ HEP AÇIK OLSUN”
Yeni milletvekilleri Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Yusuf Zabun'un odasında bir süre sohbet ettikten sonra tören için mahkeme salonuna geçti. Mahkeme salonu partililerle dolarken, mahkeme kürsüsünden milletvekillerine tavsiyelerde bulunan Yusuf Zabun, cep telefonlarını hiç bir zaman kapatmamaları gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Telefonlarının açık olması, asla meşgule almamaları ve hele o İngilizce konuşan bant kaydının girmemesi gerekir. Her arayan milletvekiline aracısız, kesintisiz, fasılasız ulaşmalı. Halkla içiçe, devletle içiçe, Ankara ile bürokrasi ile içiçe olacaklar. Her telefonu açık tutacaklar. Yeni alacakları hatları da bana bildirmelerini önemli rica ediyorum."

CHP'Lİ MİLLETVEKİLİNE ÖVGÜ
Avukat olan milletvekili Tanju Özcan'ı, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görmek istediğini dile getiren Zabun, şöyle devam etti: "Tanju Özcan'ı özellikle 34 yıl sonra seçimi kazanması nedeniyle kutluyorum. Anayasa baştan başa değiştirileceği için Tanju Özcan gibi deneyimli birini, yapıcı tenkitlerinin bulunması için istiyorum. Yoksa hukukçu çok. Hukukçuların beşte biri bu Meclis'te. Bu kadar çok hukukçunun olmasının nedeni ise yepyeni bir anayasanın yapılacak olması. İnşallah referandumsuz bir anayasa olur."

ADLİYE SARAYI SİTEMİ
Hakim Yusuf Zabun, Bolu'ya adliye sarayının yapılmaması nedeniyle de milletvekillerine şöyle sitem etti: "O kadar dile getirmeme rağmen 23'üncü dönem milletvekilleri buna muvaffak olamadı, her nasılsa. Büyük bir adliye sarayının yapılıp, burada kurulup hizmete geçirilmesi gerekli. Sarayımız güzel olsaydı, salonunuz güzel olsaydı, şu izdiham bu şekilde olmaz, herkes oturuyor olurdu. Hakim arkadaşlarımız duruşmalarını rahat yapabiliyor olurdu. Aradan 4 sene geçti hala başladığımız noktadayız.

“BOLU'YA HİZMET EDECEĞİME SÖZ VERİYORUM”
Yusuf Zabun'un ardından mazbata törenine geçildi. Mazbatasını almadan önce açıklamada bulunan Ercoşkun, “İl Seçim Kurulu'na ve personeline bu süreçte sarf ettikleri emeklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ailemize ve yakınlarımız başta olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. çünkü siyaset ciddi fedakârlıklarla yapılan kurum. Bunun yanında il başkanımıza, teşkilatlarımıza, diğer partilerden aday olan arkadaşlarımıza, bunun yanında tüm seçilmiş olarak görev yapan tüm arkadaşlarımıza ve sağduyulu Bolu Halkı'na sonsuz teşekkür ediyorum. Bugüne kadar Ak Parti'yi temsil ettiğimiz bu noktada bundan sonra iktidarıyla muhalefetiyle omuz omuza, yapıcı muhalefete her zaman açık olarak, Bolumuza hizmet etmeye huzurlarınızda söz veriyorum” dedi ve konuşmasının ardından mazbatasını Yusuf Zabun'dan aldı.

“PARTİ ROZETİMİ ÇIKARDIM”
Tanju Özcan ise yaptığı konuşmada, “Örgütümüzle birlikte çok çalışarak 34 yıl sonra Bolu'da CHP'li bir milletvekili oldum. Öncelikle il başkanımdan ilçe başkanıma, gençlik kollarından kadın kollarına kadar herkese çok teşekkür ediyorum. Artık seçim bitti. Ben parti rozetimi çıkardım ve koydum. Nasip olursa bugünden sonra Milletvekili olarak Bolu'ya hizmet etmeye başlayacağım. Ben CHP'li bir milletvekiliyim ama sadece CHP'lilerin milletvekili değilim. Bu salonda bulunan bulunmayan, Ak Partilinin de, Saadet Partilinin de, Milliyetçi Hareket Partililerinde, Demokrat Partililerinde, Demokratik Sol Partilinin de milletvekiliyim. Bunun gereklerini de önümüzdeki günlerde samimi bir şekilde yerine getireceğim” diye konuştu.

ÖZCAN'DAN TÖRENE KATILANLARI KAHKAHAYA BOĞAN AÇIKLAMA
Özcan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu mazbatayı sadece kendi çabalarımla almadım. Birçok vatandaşım ve partilim bu noktada bana destek verdiler. Yalnız başıma ben bunu başaramazdım. Türkiye'de bir ilki gerçekleştireceğim ve mazbatamı fotokopiyle çoğaltıp, bir üst yazıyla birlikte tüm CHP'li üyelerime bu mazbatayı göndereceğim. Vermek istediğim mesaj şu; Bu mazbata sadece benim değil, bu uğurda gönül veren tüm CHP'lilerindir. Teşekkür etmem gereken bir kişi daha var. O da Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'dır. Belki de o olmasaydı başaramazdım.” Özcan'ın törene katılanları kahkahaya boğan bu açıklamaları sonrası Hakim Yusuf Zabun, “Bu güzel bir şakaydı ama Alaaddin Bey bunun altında kalmaz” yorumunda bulunurken, Başkan Yılmaz Özcan'ın bu yaklaşımına tebessümle yanıt verdi.

“SİYASİ HAMASET HİÇ GÜTMEDİK, GÜTMEYECEĞİZ”
Özcan'ın mazbata almasının ardından konuşan Fehmi Küpçü ise şunları söyledi: “Biz memleket insanı olarak bu yola çıkarken, samimi niyetle çıkılan bu yolda nasibimiz şerefimiz olsun demiştik. Artık süreç başladı. Aziz milletimiz takdirini mahşeri vicdanına sorarak 12 Haziran'da sandığa gitti. Ve sandıktan böyle bir netice çıktı. Bizlerde milletin haklarını savunmak üzere içinizden bir kardeşiniz olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gitme şerefine nail olduk. Ben Tanju Bey'in aksine parti rozetimi çıkartmayacağım. Çünkü bizim parti rozetimizde Başbakanımızın tabiriyle, 'Bütün insanlar kardeşimiz' düşüncesi hakim. Dolayısıyla siyasi hamaset hiç gütmedik. Gönlümüz yeniden 3-0'ı arzu ederdi ama Tanju Bey'de bu toprakların çocuğu. Bolu'nun müşterek menfaatleri doğrultusunda siyasi hamaset gütmeden elimizden geleni bu anlamda yapacağız. Bu konuda zaten kapı hiç kapanmadı.”
Tören sonrasında mazbatalarıyla birlikte basın mensuplarına poz veren Bolu Milletvekilleri ardından Bolu Adliyesi'nden ayrıldı.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.