24 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

ATATÜRK'ÜN DEDE OCAĞINDA YAŞAYANLARA ATA'YI SEVDİRDİ

ATATÜRK'ÜN DEDE OCAĞINDA YAŞAYANLARA ATA'YI SEVDİRDİ

24 Haziran 2011 Cuma 00:00

Bolu'nun ünlü aşçısı, gurmesi, ressam ve heykeltıraşı Yurdaer Kalaycı, 46 yıl önce Karaman'ın Taşkale Beldesi'nde yedek subay öğretmen olarak görev yaptığı sırada Atatürk'ü köylülere sevdirerek, Ata'nın heykelini yaptı. İlerleyen yıllarda Taşkale'nin Atatürk'ün dedesinin memleketi olduğu ortaya çıkarak belde ”Otantik Atatürk Kenti” ilan edilirken, öğrencileri unutmadıkları Yurdaer Kalaycı'yı dev kayalara Atatürk'ün rölyefini yapmaya çağırdı. Taşkale'de giderek incelenmelerde bulunan Yurdaer Kalaycı, SİT bölgesi olan belde de gerekli izinlerin alınması durumunda rölyefi yapacak.

 Karaman'ın Taşkale Beldesi'nde, 1965 yılında yedek subay öğretmen olarak görev yapan Yurdaer Kalaycı, Atatürk'ün pek sevilmediğini görünce ”çivi çiviyi söker” diyerek, Atatürk heykeli yapmaya karar verdi. Kaldığı evi taşlanan, “Hoca, sen adam yontuyorsun, ona can verebilecek misin?” sorularına maruz kalan Yurdaer Kalaycı, Atatürk'ün, ''Köylü milletin efendisidir” sözünü hatırlatıp, heykeli yaptığı zaman açılışına gelecek olan devlet yetkililerinden yol isteyebileceklerini söyledi. Taşkale'den bulduğu taşlardan heykeli yontan Yurdaer Kalaycı, bu sırada Atatürk'ü halka anlatıp benimsetti.
Her yere telgraf gönderen Yurdaer Kalaycı, açılış günü gelince büyük bir şaşkınlık yaşadı. Heykelin açılışına kimse gelmeyince seçimlerde politikacıları protesto ederek, tüm oylara ”Atatürk” yazıp atan, daha sonra ki yıllarda Atatürk'ün babasının memleketinin kendi köyleri olduğunu öğrenen halkın o ilginç hikayesini gelin Yurdaer Kalaycı'dan dinleyelim.

“ATATÜRK'Ü SEVDİRDİ”
İstanbul'da solculuğun öğrenilemeyeceğini, has solculuğu öğrenebilmek için yedek subay öğretmenliğe müracaat ettiğini söyleyen Kalaycı, “Üniversite bitirmemiş, dersi kalanlar müracaat ettikleri takdirde yedek subay öğretmen olarak köylerde 2 yıl boyunca öğretmenlik yapıyorlardı. Bu fasıldan bende yedek subay öğretmen olarak faydalandım. Karaman o dönem Konya iline bağlıydı. Karaman'ın Taşkale köyüne tayin edildim. Köy, İndiana Jones filmlerindeki acayip, korkutucu manzaraları içeren fakir bir köy görüntüsündeydi. Yamaca kurulmuş, arazisi olmayan, ağacı olmayan, geçimini hayvancılıkla sağlamaya çalışan fakat bunu beceremeyen, tuvaleti bile olmayan, cehaletin ve hurafenin kol gezdiği, fukaralığın kol gezdiği bir köydü. Bu tablo beni çok ürküttü. Köydeki tek nakil aracı develerdi. Traktör bile yoktu. Bir mezar taşı vardı. Oradan mercimek kadar taş kopartıp yutuyorlardı. Bununla birçok hastalıkları iyi olacağına inanıyorlardı. Atatürk sevilmeyen bir isim halindeydi, kimse sevmiyordu” dedi.
Halka Atatürk'ün sevdirebilmek için heykelini yapmaya karar verdiğini söyleyen Kalaycı, ”Ne yapabileceğimi düşündüm'' çivi çiviyi söker' diyerek Atatürk heykeli yapmaya başladım. Önce bana karşı çıktılar. Kaldığım evi taşladılar. Bana “Hoca, sen adam yontuyorsun, ona can verebilecek misin? Diyorlardı. Bende onlara “Atatürk'ün köylü milletin efendisidir'' sözünü hatırlattım. Bu milleti kurtarmıştır, bu millet Atatürk'ü sever diyordum. Köylülere Atatürk heykelini yaptığım zaman bakanlardan, milletvekillerinden yol isteyebileceklerini, han ve hamam isteyebileceklerini söyledim.“Atatürkçü olduğunuz için sıcak bakıp istediklerinizi yerine getirirler''dedim. “Zorla da olsa Atatürk heykeli yapmaya ikna ettim''diye konuştu.

“BU KÖYE POLİTİKACILARI SOKMAYIN''

Atatürk heykelini 2 senede bitirdiğini belirten Kalaycı, “2 senelik süre içersinde heykeli yonttum, kaidesini yaptım. Köylüye Atatürk'ü anlatıp, benimsettim. Atatürk heykelinin açılış zamanı geldiğinde 1965 seçimlerinden önceydi. Heykelin açılış töreni öncesi birçok davetiye dağıttım. Tüm protokole anlattım. Gele gele sadece Başbakan yardımcısı Ekrem Alican'dan tebrik telgrafı geldi. Karaman Kaymakam vekili ve Karaman Belediye bandosu geldi. Tüm civar köylerden katılım oldu. Açılış öncesi şenlikler yapıldı. O fakir köyün her evinden 3-4 tepsi yemek çıktı. Misafirler doyuruldu. Açılıştan sonra muhtar bana, “Sen bize Atatürk düşmanı diyordun. Atatürk'ün sevgilileri vardı? Nerede onlar, neden gelmediler, politikacılar neden gelmediler''dedi. Bende bunun üzerine “Bu köye politikacıları sokmayın. Giremesinler''dedim. 1965 seçimlerinden kısa bir süre önce 20 Mayıs'ta köye gelen politikacıları köye sokmamışlar. Hürriyet Gazetesi bunu manşet haber olarak kullandı''diye konuştu.

KÖYDEKİ TÜM OLAYLAR ATATÜRK'E ÇIKMIŞ
Yurdaer Kalaycı, köylülerin siyasilere tepki göstererek tüm oy pusulalarına“Atatürk''yazarak attıklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Köyün girişine saman çitleri koymuşlar, politikacıların ciplerini köye almamışlar. Seçim günü Atatürk heykelinin önüne seçim sandıklarını koyup içine Atatürk yazarak atmışlar. O köyden bir tane oy çıkmamış. Yani toplumsal bir tepki vermişler. Atatürk'ü sahiplenmeye başlayınca, Atatürk'le ilgili araştırma yapmaya başlamışlar. Atatürk'ün dedesinin de yakın bir köyden Selanik'e göçtüğünü öğrenmişler. İyice Atatürk'e sahip çıkmışlar.''

KAYALARI YONTARAK İLÇEYE ATATÜRK RÖLYEFİ YAPACAĞIM

Taşkale'de, belde girişindeki kayaları yontarak Atatürk rölyefi yapacağını belirten Kalaycı, “3 ay önce bir telefon geldi.
Taşkale Belediye Başkanı aradı. “Otantik Atatürk Kenti' ilan ettiklerini söyledi. Turizm kenti olduklarını söyledi. Atatürk'le gurur duyduklarını ve Taşkale'yi kamuoyunda tanıtmak istediklerini söyledi. Işıklı bir Atatürk resmi yapmak istediklerini söyleyerek yardım istedi. Işıklı bir resmin kalıcı ve anlamlı olmayacağını söyledim. Kayaların üzerine Atatürk'ün kök memleketi olan Taşkale'ye Atatürk rölyefi yapabileceğimi söyledim. Taşkale'deki kaya yapısı havayla temas etmediği sürece peynir gibi yumuşak ve rahatlıkla yontulabilir. Daha sonrada granit gibi sertleşir. Atatürk heykelinin kaidesini yaparken de bana yardım etmişlerdi. İskeleyi kurarım, küçük bir maketini yaparım. Ölçümlendirip boyayla şekil verdikten sonra benimle birlikte çalışacak arkadaşları yönlendirip rölyefi yapacağımı söyledim''dedi.

ATATÜRK'E HAYRANIM AMA ATATÜRKÇÜ DEĞİLİM
Atatürk'e hayran olduğunu açıklayan Yurdaer Kalaycı,“Atatürk'e hayran bir insanım ama Atatürkçü değilim.“Ci ve cü'yü sevmem. Eğer Atatürk'te yaşamış olsaydı Atatürkçü olmazdı. Çünkü Atatürk kendi yaşadığı devir için gerekenleri yapıp, düşünüp söylemiş. Ama bugün Atatürkçü olmak yerine Atatürk'ün düşünceleri ve yaptıkları şeylerin üzerine yenilerini yapmak gerekiyor. Yeni söylevler yeni açılımlar geliştiren, özgür akıl gerekir. Bu açıdan bakıyorum. Bende karınca kararınca bir iş yapıyorum. Şu anda oranın tamamı SİT alanı ilan edilmiş. Kayaların yan kısımlarında ören yerleri var. Köyün tamamı da SİT alanı. Tamamen otantik. Şu anda müracaat edip, belediye olarak SİT alanından bir rölyef yapılacak alanın tahsis edilmesi için uğraşıyorlar. Bu engel aşılabilirse ve yapacağım heykel de “ucube''diye vasıflanmazsa oraya heykeli yapacağım. Şu anda tüm dertleri Taşkale'yi Atatürk kenti yapmak'' diye konuştu.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.