22 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara18°C

KOVULDUM, İNAT ETTİM SANATA YÖNELDİM

KOVULDUM, İNAT ETTİM SANATA YÖNELDİM

24 Haziran 2011 Cuma 00:00

Bankaların önünde küçük tezgahında elinde ilmek ilmek dokuduğu isimli bilekliklerle Mustafa Acar sanatını icraat ediyor. Her esnafın bir hikayesi vardır diyerek cümleye başlayan sanatı ile çevresinden geçen vatandaşları olduğu kadar beni de şaşırtan Acar'ın bu işe nasıl başladığını merak ettim sordum.Acar," Yıllar önce Tabaklar Hamamı'nın önünde üniversite öğrencisi bu bilekliklerden yapıyordu. Merak ettim nasıl yapıldığını yaklaştım cesaretimi toplayıp soracaktım ki 'Bileklik yazdıracaksan bekle yoksa kaybol yanımdan' deyip beni kovunca bir hırsla 'Ben neden yapmayım ki?' dedim. Deneye deneye isimli bileklik yazmayı öğrendim. İki seneden beride aynı yerde sanatımı icra ediyorum."

Röportaj: Hatice CEYLAN

Sizi tanıyabilir miyiz?
Mustafa Acar, 1970 Seben doğumluyum. Evli iki çocuk babasıyım. Ortaokulu Seben'de okudum. Liseyi 1994 yılında Endüstri Meslek Lisesi'nde Elektrik Bölümü'nden mezun oldum. Şuan özel bir şirkette çalışıyorum. Hobi olarak ilmek ilmek isimli bileklik yazıyorum.

Bu işi yapmayı kimden öğrendiniz?
Bu işi 1995 yılında görmüştüm biri yaparken fakat yapmıyordum. Tabaklar Hamamı'nın önünde bir üniversite öğrencisi yapıyordu, 'Bileklik yazdıracaksan bekle yoksa kaybol yanımdan' diyince hırs yaptım. Bende eve gittim iplerle kendim sardım sarmaladım bir şeyler yaptım. Sonra iplerle oynaya oynaya çevremdekilere bileklikler yapmaya başladım. Bu işten para kazanmak aklımın ucundan bile geçmiyordu. İki sene önce İstanbul'da Galata Kulesi'nin önünde bu işi yapan bir arkadaşı gördüm kaç para dedim? 5 lira dedi. Ondan sonra bende bu bileklerden üreterek satmaya başladım.

Bilekliklere talep nasıl?
Deniz kenarlarında bu bilekliklerden çok moda ve satışlar daha iyi. Bolu'da fazla yaptıran yok.

Bileklik fiyatlarınız nasıl? Bir bilekliği kaç dakikada yapıyorsunuz?
İki seneden beri 3 TL'ye yapıyorum. Sadece bu işi yapsam karın doyurmaz.15 dakikada yapıyorum. Acil işi olanlar bekleyemeyen müşterilerim oluyor. Onlara da hazır yaptığım bilekliklerden veriyorum.

Müşteri potansiyeliniz nasıl? Daha çok kimler yaptırıyor bu bileklikleri?
Genellikle öğrenciler ve askerler. Askerler şimdi eğitim için Şırnak'ta öğrencilerde tatile çıktı. Yaz sezonu biraz durgun oluyor ama iki, üç bileklik yapıyoruz.

Bu işi yapmanızdaki amaçlar neler?
Sigara, içki kullanmıyorum, kahveye gitmiyorum. Bu şekilde hem boş zamanımı geçiriyorum. Hem de insanlara bir şeyler tanıtmak amacıyla burada bir şeyler üretiyorum Tabii küçükte olsa maddi gelirde sağlıyoruz.

En ilginç ne yazdınız?
Yazdığım ilginç bilekliklerden biri “Safkan” diğeri de “Hamşik”

Bu kelimelerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Kim yazdırdı?
“Hamşik” Kürtçe bir kelimeymiş. Anlamını bilmiyorum sordum söylemediler. Buraya gelen öğrenci gruplarından biri yazdırmıştı.

Öğrenciler daha çok ne yazdırıyor?
Erkekler öğrenciler, kız arkadaşlarının isimlerini yazdırıyor. Kız öğrenciler ise erkek arkadaşlarının isimlerini yazdırıyorlar.Danışıklı dövüş yani ya da ortasına kalp yaparak isimlerinin sadece baş harflerini yazdırıyorlar.

Bizimle paylaşabileceğiniz ilginç bir anınız var mı?
Geçen gün bir arkadaş geldi. Bu olay Ankara'da Gençlik Parkı'nda olmuş. Böyle bir bileklik yaptırmış ve 5 TL demişler. Harf başına da 1 TL almışlar. 'Adam bıçağı dayadı, pantolonuma kadar her şeyimi aldı. Az kalsın pantolonumu da alıyordu'' dedi. Çocuk korkarak yaklaşmıştı yanıma. Ne yazdırırsan yazdır bende 3 TL dedim. Şaşırdı, bileklikleri yazdırdı da yazdırdı.

En çok bilekliğe yazdırılan isimler neler?
Genellikle Türkiye'de klasik olarak kullanılan isimler yazıyorum. Bunlardan arasında: Mustafa, Ali, Ayşe, Fatma, Emine, Hatice gibi isimler. Benimde ilk defa duyduğum isimleri de yazıyorum. Takım bileklikleri de yapıyorum.

En çok hangi takım bilekliği yapıyorsunuz?
En çok Beşiktaş bilekliği yapıyorum. Boluspor nadir yazdırıyorlar. Fenerbahçe de çok az yazıyorum.

Büyük bir dükkan açmayı düşünüyor musunuz?
Hayır. Yok, öyle bir amacım hedefim küçük. Ben böyle çok mutluyum.

Sanatınızda kendinizi geliştirmek için çalışma yapıyor musunuz?
Bilgisayardan örme bileklikler yapmayı öğrendim. onları kendi kendime yapmaya çalışıyorum. Ne zaman içime sinerse yaptıklarım burada yaparak satmaya başlarım.

İnsanlardan nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Hiç olumsuz tepki almadım. Mesela 50 yaş üstü insanların ilgisini daha fazla çekiyorum. Yaşlı bayanlar gelip tebrik ediyorlar. O zaman çok mutlu oluyorum.

Sizden başka isimli bileklik yapan var mı?
Zabıtadan izin alırken sordum benden başka bu işi yapan varsa ben yapmayım dedim. Başka bir esnafın işine engel olmak istemem. Yok şuan Bolu'da sadece ben üretiyorum.

Sanatınızın devam etmesi için siz bu işi birilerine öğretiyor musunuz?

Evet, bir üniversite öğrencisine öğrettim bu işi. Çocuk yurt parasını bu işten çıkartıyor. Ailemde bu işi yapacak kimse yok çocuklarıma öğretmek istiyorum. Benim arkamdan gelmeleri için ama onlar istemiyorlar.

Bize zaman ayırdığınız için gazetem ve okurlarımız adına teşekkür ederim...
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.