15 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara14°C

ÇÖKEN İSKELENİN ALTINDA KALAN 2 İŞÇİ YARALANDI

ÇÖKEN İSKELENİN ALTINDA KALAN 2 İŞÇİ YARALANDI

18 Mart 2011 Cuma 00:00

İlimizde apartmanın dış cephe izolasyonunun yapılması için bir inşaat firması tarafından kurulan iskelenin çökmesi sonucu 2 işçi yaklaşık 9 metre yüksekten düştü. İskelenin altında kalan 2 işçi acı içerisinde kıvrandı.

Olay saat 17.15 sıralarında, İhsaniye Mahallesi Ertuğrul Sokak'ta meydana geldi. Üzeyir Apartmanı'nın dış cephe izolasyonunu yapan bir inşaat firmasına bağlı olarak çalışan Hüseyin Balcı ile kardeşi Ramazan Balcı iskelede çalışırken bir anda iskele çöktü. Yaklaşık 9 metre yüksekten düşen 2 kardeş demir iskelenin altında kalırken acı içerisinde kıvrandı. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen 112 Acil ekipleri, Hüseyin Balcı ile Ramazan Balcı'nın üzerindeki demir iskele ve izolasyonda kullanılan malzemeleri kaldırdı. Ramazan Balcı'nın başının altına izolasyonda kullanılan köpük konuldu. Yaralanan 2 işçi 112 Acil ekibinin yaptığı ilk müdahalenin ardından kaldırıldıkları Köroğlu Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Polis olayla ilgili inşaat firması hakkında soruşturma başlattı.

SORUMLU FİRMA ZEİN’DEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA
Önceki gün bir apartmanın dış cephe izolasyonunun yapılması sırasında iskelenin çökmesi sonucu 2 işçi yaralanmıştı. Sorumlu inşaat firması ZEİN Yapı Mühendislik’ten olayla ilgili olarak kamuoyuna bir açıklama yapıldı.
 

ZEİN Yapı Mühendislik tarafından yapılan yazılı açıklamanın tam metni şu şekilde: “ZEİN Yapı Mühendislik tarafından İhsaniye Mahallesi Ertuğrul Sokakta bir binanın dış cephe izolasyonunun gerçekleştirildiği şantiyemizde hepimizi derinden üzen bir iş kazası gerçekleşmiştir.

17 Mart 2011 günü saat 17.00 sıralarında gerçekleşen bu acı olay sonucunda iki işçimiz yaralanmış ve hastanede tedavi görmektedir. Hastane yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, işçilerimizin hayati tehlikelerinin bulunmaması ve sağlık durumlarının iyiye gittiğinin belirtilmesi acımızı biraz olsun hafifletmektedir.

İnşaat sektörü işin doğasından kaynaklanan özelliği nedeniyle, Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye’de kaza riskinin en yüksek olduğu sektörlerden biri olarak kabul edilmektedir.

ZEİN Yapı Mühendislik, bu gerçeği her zaman göz önünde tutan ve “İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı” konusuna büyük önem veren, bu konuda çok büyük bir hassasiyet taşıyan iş anlayışına ve birikimine sahip bir kuruluştur.

ZEİN Yapı Mühendislik için insan hayatı ve iş güvenliği her şeyden daha önce gelmektedir.

Bu anlayışın sonucu olarak da , ZEİN Yapı Mühendislik inşaatlarında daha riskli bir alan yaratan, insan sağlığı ve iş güvenliği açısından büyük problemler yaşatan eski klasik iskele sistemini zorunlu bölgeler haricinde kullanmamaktadır.

Son yıllarda Türkiye’de inşaat alanında faaliyet gösteren ve eski iskele sistemini kullanan pek çok firmanın büyük şehirlerde inşaatları durdurulmuş ve iskele sistemlerini değiştirmeleri konusunda cezalar verilmiştir.

ZEİN Yapı Mühendislik, tamamen iş anlayışı çerçevesinde herhangi bir zorlama olmadan inşaatlarında en gelişmiş teknolojiyi içeren İsveç modeli “ASANSÖR İSKELE SİSTEMİ”ni kullanmaktadır.

ZEİN Yapı Mühendislik’in inşaatlarında kullandığı “ASANSÖR İSKELE SİSTEMİ”i, tüm Avrupa’da kullanılan, Avrupa Birliği standartlarına göre imal edilmiş, her türlü testten geçirilmiş ve ilgili standartlara göre belgelendirilmiş, insan sağlığına ve güvenliğine uygun olduğu “CE” belgesi ile tescillenmiş bir sistemdir.

Bu sistemin kullanımı ve iş güvenliği konusunda tüm işçilerimize eğitimler verilmiştir. Ayrıca tüm işçilerimizin sosyal güvenceleri de mevcuttur.

Söz konusu iş kazasının yaşandığı şantiyemizde de “iş güvenliğini” sağladığı belgeleriyle tescilli bu sistem kullanılmaktadır. Buna rağmen kazanın neden kaynaklandığı şuanda bilinmemektedir. Kazanın oluşumuna sebepleri teknik incelemeler sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu konu ile ilgili çalışma yürütülmektedir.

Ayrıca tedavi gören işçilerimizin durumu da ZEİN Yapı Mühendislik tarafından yakından takip edilmekte, sağlık durumları için her türlü destek sağlanmaktadır.

“İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı”nı ilke edinmiş ZEİN Yapı Mühendislik’i de çok büyük bir üzüntüye boğan iş kazası ile kamuoyunda eksik bilgilendirmeden kaynaklanan bir algılama oluşmaması için ve duyduğumuz sosyal sorumluluk kapsamında bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

İş kazasına ilişkin tüm süreç yakından takip edilmektedir. Bu konu ile ilgili tüm gelişmeler, konunun hassasiyeti nedeniyle kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bilgilerinize saygıyla duyurulur…”

 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.