19 Eylül 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara27°C

BAŞKAN 50 MİLYON BORÇ ALACAK

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Meclisinden istediği zaman kullanmak üzere 50 milyon liralık kredi çekme izni aldı. Yani Yılmaz istediği zaman Belediye’yi 50 milyon lira daha borçlandırabilecek.

Başkan 50 Milyon borç alacak

11 Ocak 2015 Pazar 22:44

Meclisten alınan kredi yetkisi İller Bankasından kullanılması düşünülen krediler için geçerli olacak. Belediye Meclisi, Ocak ayı ilk oturumunda ihtiyaç olunması halinde İller Bankası’ndan kullanılmak üzere Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a 50 milyon liralık kredi çekme yetkisi verdi. Yeni kredi ile birlikte belediyenin toplam borç stokunun yüzde 20 civarında artacağı belirtiliyor. Alınması planlanan kredilerin 30 Milyon lirası Karadere Suları iletim hattı inşaatı için, 6 Milyon lirası Köroğlu Park inşaatı için, 6 milyon lirası Atıksu Arıtma Tesisi 2. Etap inşaatı için ve 8 Milyon lirasının da belediye araç parkını güçlendirmek için kullanılacağı belirtildi. Alınması planlanan kredilerin en büyük kısmının kullanılacağı yatırım konusu olarak Karadere Sularının Bolu’ya taşınması için yapılması düşünülen su tünelleri inşaatı açıklandı. 30 milyon lira harcanacağı belirtilen su taşıma hatları inşaatı için Başkan Yılmaz’a yetki verilirken, hala Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bahsi geçen Karadere su havzasından ilimize tam bir su tahsisatı yapılmış değil.

KÖROĞLU PARK

İlk kredi onayı Köroğlu Park çalışması için verildi. İller Bankasından gerekli şartlar oluşturulduğunda kullanılacak olan 6 milyon liralık kredi ile Köroğlu Parkı yapım çalışmalarının başlatılması hedefleniyor. Kullanılacak kredi ile ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz, “Köroğlu Parkımız 6 milyon lirayla bitmez. Ancak bunu başlangıç olarak görüyoruz. Parkımızın detayları belirlendikte sonra parkın kaç liraya mal edilebileceği konusunda kesin bilgi verebiliriz” dedi.

KARADERE TÜNELİ

Yıllardır her fırsatta Başkan Yılmaz tarafından bahse konu edilen Karadere Suları’nın Bolu merkeze ulaştırılması için tünel yapılması gerekiyor. Yapılması gereken tünel için İller Bankası aracılığı ile Avrupa Yatırım Bankası’ndan kredi alınması hedefleniyor. Avrupa Yatırım Bankası’nın onay vermesi halinde Karadere İçme suyu İletim Hattı Tüneli Yapım işi için yaklaşık 30 milyon liralık kredi kullanılmak isteniyor.

ATIK SU ARITMA TESİSİ

Bolu Belediyesi yapımı tamamlanarak kullanıma başlanılan Pis Su Arıtma Tesisi, nüfus artışı nedeniyle yetersiz kaldı. Aynı bölgeye ikinci bir Pis Su Arıtma Tesisi yapılması hedeflenirken, tesisin proje ve yapım maliyeti İller Bankası’nın aracılığı ile Avrupa Yatırım Bankası’ndan alınacak. Bu projenin de yaklaşık 6 milyon lira olarak tahmin ediliyor.

ARAÇ PARKI

Devasa projelere başlamaya hazırlanan Bolu Belediyesi, bu projelerin hayata geçmesi durumunda araç parkının yetersiz kalabileceğini ön görüyor. Araç parkının yetersiz kalması durumunda kullanılması planlanan 8 milyon liralık kredi ile kamyon, kamyonet ve binek aracının ihtiyaca göre alınması ön görülüyor.

YEREL SEÇİMLERİN ARDINDAN İLK TOPLANTIDA DA BORÇ ALINMASI KABUL EDİLMİŞTİ

Bolu Belediye Meclisi’nin yerel seçimlerden sonra yapılan ilk oturumunda da İller Bankası ve yurt içi bankalarda 19 milyon lira borç alınması oy çokluğuyla kabul edilmişti. 2015 yılının ilk oturumunda da 50 milyonluk borç alınmasının önü açılmış oldu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar