23 Nisan 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara3°C

KORKMAZ’DAN HARÇ AÇIKLAMASI

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, ‘Üniversite harçları kalktı, AKP eğitimi parasız yapıyor’ ifadeleriyle kamuoyunda yalan ve yanlış bilgiler aktarıldığını söyleyerek harçların bazı koşullarda normal ücretlerin daha da üzerinde ödendiğine dikkat

Korkmaz’dan harç açıklaması

12 Ocak 2015 Pazartesi 21:23

Haber Merkezi

15 Eylül 2014 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren bir karar alındığını söyleyen Korkmaz, “Bir dersi iki kez geçemeyen öğrenciden o ders için ilave ve katlanarak artan öğrenim ücreti alınması uygulaması getirilmiştir. Buna göre öğrenci bir dersi üçüncü kez alıyorsa yüzde 50, dördüncü kez alıyorsa yüzde 100, beş ve daha fazla o dersi alması durumunda yüzde 300 ilave öğrenim ücreti ödeyecektir.

Ayrıca 4 yıllık bir lisans programını 4 yıl içerisinde bitiremeyen her öğrenci, 7 yıla kadar katkı payı adı altında harç ödemek zorundadır. Ancak 7 yıldan fazla süre eğitime devam edenler, dersi ilk defa alsalar bile ödemek zorunda oldukları harca ek olarak ayrıca ders başına ücret ödeyeceklerdir.

‘KISMEN KALDIRILMASI PARASIZ EĞİTİM ANLAMINA GELMİYOR’

Yabancı dille öğretim yapan ve yüksek puanlarla girilen bölümlerde ise öğrenim ücretinin "bir buçuk katı" fazla harç alınmaktadır. Bu durumun açık ifadesi şudur: LYS`de daha fazla puan gerektiren İngilizce lisans programını bahsedilen süre içerisinden bitiremeyen öğrenci,  aynı bölümü Türkçe okuyandan daha fazla harç ödemek zorunda bırakılmaktadır” diye konuştu.

Harçların kaldırıldığı yönünde yalan algılar oluşturulduğunu söyleyen Erkan Korkmaz, “Harçların kaldırılması’ ile birlikte özellikle yandaş medya tarafından ‘öğrencilerin parasız eğitim hayali gerçek oluyor, AKP eğitimi parasız yapıyor’ algısının yaratılmaya çalışıldığına ve bunun bir algı yönetimi olduğuna dikkat çekmiştik. Tekrar ifade etmek gerekirse yükseköğretim açısından bakıldığında harçların ‘kısmen’ kaldırılmış olması, üniversitelerde ‘parasız eğitim’ dönemine girildiği anlamına gelmemektedir.

Eğitim Sen olarak, yükseköğretimin kamusal, parasız ve nitelikli biçimde örgütlenmesi gereken temel bir kamu hizmeti olduğu bilinciyle, getirilen bu düzenlemeyi kabul etmediğimiz ve bu düzenleme karşısında ortak mücadeleyi yükselteceğimiz bilinmelidir. Vergilerimizin saraylara değil, çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için harcanmasını istiyoruz!” ifadelerini kullandı.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.