15 Eylül 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara22°C

YIKILMAZ’A HAPİS ŞOKU

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İka’ya yönelik ‘Naylon milliyetçi’ ifadeleri nedeniyle yargılanan CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz hapis cezası aldı.

Yıkılmaz’a hapis şoku

13 Ocak 2015 Salı 21:30

Haber: Özge ELÇİ
‘Hakaret’ suçlamasıyla yargılanan Hüseyin Yıkılmaz’a davanın 4’üncü duruşmasından ceza çıktı. Yıkılmaz, 2 ay 27 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yıkılmaz, 1 hafta içerisinde kararın bozulması talebiyle Yargıtay’a gidebilecek. 

Bir haberin altına, sosyal medya hesabı facebook üzerinde yazdığı mesajda Hüseyin İka’ya ‘Naylon milliyetçi’ yazan ve isim kullanmadan başka ağır hakaret içerici ifadeler kullanan Yıkılmaz’a İka tarafından ‘Hakaret’ davası açılmıştı.

‘SADECE 2 İFADEYİ İKA’NIN ADINI KULLANARAK YAZDIM’

Davanın dördüncü duruşması, dün Bolu Adliyesi’nde görüldü. Yıkılmaz, yazılı savunmasını okurken beraatini istedi. Yıkılmaz, şu savunmayı yaptı; “Aktif bir siyasetçi olarak 30 Mart yerel seçimleri sırasında rakip partiden Belediye Meclis üyeliği söz konusu olan şikayetçinin isminin geçtiği tek eleştiri cümlelerim ‘Naylon milliyetçi’ ve ‘Hadi bakalım Hüseyin İka yürü de endamını görelim’ cümleleridir. Onun dışında söylediğim sözlerde, yaptığım açıklamaların hiçbir yerinde şikayetçinin ismi geçmemektedir. İsminin geçtiği cümlelerim şikayetçinin Bolu Belediye Başkan Yardımcısı olmadan önceki dönemde, hiçbir siyasi ve resmi unvanının olmadığı dönemlerde tarafımdan sarf edilmiş cümlelerdir. Yerel seçimlerin son derece sert ortamında karşılıklı sarf edilmiş eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir.

‘SİYASİ HÜVİYETE SAHİP KİŞİLER ELEŞTİRİYE KATLANMALIDIR’

İfade özgürlüğü sadece zararsız ve ilgilenmeye değmez görülen bilgi ve fikirleri değil, aynı zamanda rahatsız eden, şaşırtan ve gücendiren ifadeleri de kapsar. Bu anlamda siyasi hüviyete mensup şahıslar, kendilerine yönelik sert, ağır ve incitici eleştirilere katlanmalıdır.

Bu yüzden şikayetçi şahsın hem benim partimin Milletvekili Tanju Özcan’ın konu ile ilgili açıklamalarımıza cevaben 11.06.2014 tarihinde bir gazeteye verdiği röportajda dediği gibi ‘Belli zümrelerin, benimle ilgili bir değerlendirme yapabilmesi için en az Bolu’ya benim kadar faydalı kişiler olabilmeleri lazım. Bugüne kadar kimseye bir fayda sağlamamış, sürekli fitne ve olumsuzluk üretmiş ve srüekli kışkırtma yapmış kişilerin de beni eleştirmeye hakkı yok. Ben, milliyetçiliğimin zekatını verecek olursam bunlar gibi 100 adam çıkar” diyerek aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmemiştir.

‘ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERMEYİ İHMAL ETMEDİ’

Bu nedenle cümlelerimin şikayetçinin siyasi geçmişi söz önüne alıdnığında görevinden dolayı aşağılama, küçültme boyutuna ulaşmaz. Tamamı ile şikayetçiyi hiçbir şekilde hedef almayan genel siyasi değerlendirmelerdir. Bu anlamda ben sadece şikayetçinin isminin geçtiğini söylediğim ve yazdığım ifadelerden sorumluyum. Şikayetçinin anladığı şeylerden sorumlu değilim. Bu nedenle hakaret suçu yönünden beraatime karar verilmesini talep ederim.

Sayın mahkemenini de malumu olduğu üzere sanığın bir suçtan cezalandırılmasının temel şartı, suçun şüpheye yer vermeyen kesinlikle ispat edilmesidir.

BERAATİNİ İSTEDİ

Gerçekleşme şekli şüpheli ve tam olarak aydınlatılmamış olaylar ve iddialar, sanığın aleyhine yorumlanarak mahkumiyet hükmü kurulamaz. Ceza mahkumiyeti, yargılama sürecinde toplanan delillerin bir kısmına dayanılarak ulaşılan ihtimali kanaate değil, kesin ve açık bir ispata dayanmalıdır. Bu ispat, hiçbir şüphe ve başka türlü bir oluşa imkan vermeyecek açıklıkta olmalıdır. Bu açıdan bakıldığında atılı suçun gerçekleştiğine ilişkin tek delil, şikayetçinin sayın mahkemeye sunduğu ‘Facebook’ isimli sosyal paylaşım sitesinden aldığı isminin dahi yer almadığı ve kendine mal ettiği yorum içerir çıktılardır.

Bu nedenlerle beraatime karar verilmesini arz ederim.”

Hakim, Yıkılmaz’ın savunması sonrasında sonucu açıkladı. Yıkılmaz’a 2 ay 27 gün hapis cezası verildi. Daha önce de benzer suçlardan ceza aldığı için hapis cezası, para cezasına çevrilmedi. 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar