17 Ağustos 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara27°C

ÇİLENİN NEDENİ BELLİ OLDU

Karayollarını karla mücadele işinde 3 yıl önce hayata geçirilen taşeron sistemi, bu sene kışın çok çetin geçmesiyle çöktü. Son bir haftadır yaşanan kar felaketlerinin sebebi olarak bilgi ve ekipman gerektiren karla mücade işinin taşeronlara bırakılması gö

Çilenin nedeni belli oldu

13 Ocak 2015 Salı 21:59

HABER&FOTO; Adem Güler

Yeterli araç ve personeli olmayan taşeron firmalar, kar temizlemede sınıfta kaldı. Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Semih Tezcan, bu hizmetin mutlaka Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından verilmesi gerektiğini söylüyor. Hafta boyunca etkili olan yoğun kar yağışı sebebiyle özellikle batı bölgelerinde şehirler arası yollarda büyük sıkıntılar yaşandı.

BOLU DAĞI DA DEFALARCA KAPANDI

İstanbul-İzmir yolunda 47 saat mahsur kalan sürücüler oldu. Ankara-İstanbul otobanı Bolu mevkiinde yol kapandı, 30 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Bu yıl kış mevsiminin daha sert geçmesi sonucu yolların kapanması, gözleri Karayolları Genel Müdürlüğü’ne çevirdi. 3 yıl önce kar ve tipi sebebiyle kapanan yolları açma işi, taşeron şirketlere verilmişti. Bu firmaların yeterli sayıda ve teknik özelliklerde aracı ve personeli bulunmaması problemi büyüttü. Taşeron firmalar, kar ve tipi sebebiyle kapanan yolları açma ve aksaklıklara müdahale konusunda başarılı olamadı.

‘TAŞERON FİRMALAR GÜVENLİ DEĞİL’

Yol açma işinin taşeron firmalara verilmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan, “Taşeron firmalara güvenerek, devletin önemli bir konusu olan ulaşım riske atılamaz. En ufak bir karlı durumda yolların kapanmasına engel olamadılar.” dedi. Tezcan, “Birilerini kayırıyor olmaları lazım. Yoksa Karayolları çok kısa sürede, müdahale eder ve yolları açardı.” yorumunu yaptı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bir devlet kuruluşu olarak ciddi bir sorumluluk taşıdığını dile getiren Semih Tezcan şunları aktardı: “Bu devlet kuruluşu, elinde yeteri kadar makine parkı ve insan gücü bulundurmak zorunda. Taşeron firmalara veya hariçteki insanlara bu işin verilmesi gaflet içine düşmek demektir. Öbür türlüsü, adam kayırmak, para kaptırmak ve birilerini zengin etme çabasından başka bir şey değildir.”

TBMM’DE DE GÜNDEME GETİRİLDİ

Türkiye’nin batısındaki kar yağışı, Karayolların da sürücülerin saatler boyunca mahsur kalmasına neden olurken, yol açma işinin taşeron firmaların tecrübesiz şoförlerine ve yetersiz araçlarına havale edilmesinin sonuçları ağır oldu. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yol açma çalışmalarını taşeron firmalara vermesi sebebiyle, devlete ait çok sayıda kar küreme aracının ise depolarda çürümeye terk edildiği belirtildi. Bu iddiaları Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine getirdi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar