19 Mart 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara2°C

ACİL SERVİSLERDE ‘TAŞERON’ İSYANI

Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Sami Yılmaz, 112 Acil Servis Sağlık Hizmetlerindeki taşeron şoför uygulamasını eleştirdi.

Acil servislerde ‘taşeron’ isyanı

14 Ocak 2015 Çarşamba 20:09

 

Halkın sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin en yüksek olduğu alanların başında 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin geldiğini söyleyen Sami Yılmaz, “Son günlerde farklı bir mesai sistemi ve taşeron şoför uygulaması dayatması ile sistemin özüyle oynanmaktadır. Bu duruma karşı olduğumuzu geçtiğimiz haftalarda meslek örgütleri ile birlikte Bakanlığa bildirmiştik. Son aylarda Aile Hekimliği sisteminde yaşanan sorunların, Acil Sağlık Hizmetleri’nde de yaşanmaması için çalışanların içinde olmadığı sistem dayatmalarının kesinlikle yapılmaması gerekmektedir. 

‘ATANAN SAĞLIK ÇALIŞAN SAYISI AZ’

Ülke genelinde taşeron çalışma sistemi ile ilgili sorunlar yaşanmaktayken, bugün en riskli ve kamu eliyle görülmesi zaruri olan bu alanın taşeron eliyle yürütülmeye çalışılması anlaşılamamaktadır. İstihdam sorununun taşeron sistemi ile değil, atamalarda daha fazla ATT ve Paramedik alımıyla giderilmesi gerekmektedir. Yılda yaklaşık 50 bin öğretmen ataması yapılırken, atanan sağlık çalışanı sayısı 15 binin altında kalmaktadır. Atananlarda meslek bazında ayrıldığında sahanın ihtiyacını, özellikle de ATT ve Paramedik ihtiyacını karşılamamaktadır. Bu nedenle alım sayısının arttırılarak özellikle ATT ve Paramedik ihtiyacının karşılanması gerekmektedir” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Halkın memnuniyetinin yüksek olmasının çalışan memnuniyetinden geçtiğine dikkat çeken Yılmaz, “Bu noktada çalışan memnuniyetini önemli ölçüde azaltacak olan ve çalışanları rahatsız eden 12/48 sistemi ve taşeron şoför uygulamasının tekrar değerlendirilmesi sistemin sağlığı açısından daha uygun bir yaklaşım olacaktır” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.