20 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C

HERKES SUSTU, KEPÇE-KAŞIK KONUŞTU

Kamu-Sen Bolu Şubesi’ne üye çok sayıda memur, Hükümetin memurlara verdiği zammı ilginç bir mizansenle protesto ettiler. Hem Hükümeti hem de Memur Sen’i kızdıracak mizanseni çevredeki vatandaşlar da ilgiyle izlediler.

Herkes sustu, kepçe-kaşık konuştu

15 Ocak 2015 Perşembe 21:00

 

Haber: Özge ELÇİ

Kamu Sen’e bağlı çok sayıda sendikanın katıldığı eylem, İzzet Baysal Anıtı’nın yanında gerçekleştirildi. Eylemde açıklama yapan Kamu Sen İl Temsilcisi Hüsnü Yaman, kamu görevlilerinin yılın ilk bordrosuyla acı gerçekle yüz yüze kaldığının söyleyen Yaman, “İktidar ve malum konfederasyon iş birliği ile memurlar 123 TL, emekliler ise 140 TL zamla bütün bir yıl boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. Geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,5; mutfak tüpü yüzde 10,7, su yüzde 9,4 zamlanmış, yoksulluk sınırı 179 TL artmışken; maaşlara 123 lira zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir. Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür.

KIRMIZI ET,  MEYVE, SEBZE EL YAKIYOR

İktidar 2013’te enflasyon hedefini yüzde 5,3 olarak belirlemiş ve maaşlara bu plana göre zam yapmıştır. Memurlarımız patatese dahi muhtaç bırakılmış, bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır.

Sebze, meyve el yakmaktadır. Elektriğe fatura oyunlarıyla gizli zam yapılmış, ekmeğimiz bile yüzde 11,7 zamlanmıştır. Buna rağmen memurlara 2014 yılı için 123 lira, 2015 için ise yüzde 3+3 zam yapılması öngörülmüş, memurun enflasyon farkı dahi ellerinden alınmıştır. 2014 yılında çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlar artmamıştır” ifadelerini kullandı.

KARACAOĞLAN DİZESİNDEN ALINTILAR YAPTI

Yaman, hem Hükümet’e hem de isim vermeden Memur Sen’e yüklenerek “Bugün, memurlar maaşlarını aldılar. Yani takke düştü, kel göründü. Akla kara açığa çıktı. Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda. Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor. Memurların haklarını masa başı oyunlarıyla budayan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler?

Bugün, tatlı su demokratları ile hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında saklanacak delik arıyorlar. Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları 179 lira artmışken, 123 lira zamma “Evet” diyenler, memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Postacıya, ormancıya, belediye çalışanına, diyanet çalışanına kör bakanlar, Emeklileri, ek gösterge sorunlarını, ek ödeme sorunlarını, fazla mesaileri, döner sermayeleri bir kenara bırakıp, 2 gün içinde memuru masada satıp kaçanlar, bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?

MİZANSEN İLGİYLE İZLENDİ

 Elbette, bu memur pazarlamacılarının hepsi bir deliğe gizlenecek ve varlık sebepleri, biricik iktidarlarının gitmemesi için, varıyla yoğuyla mücadele edecekler. Millete ait değerleri atıp, satıp peşkeş çekenler, Arazileri, ormanları, madenleri yakıp, yıkıp yok edenler, Milyonlarca vatandaşın hakkını çalıp, çırpıp iç edenler, Çalışmadan zengin olma hevesiyle, memurların alın terini gasp edenler, Mevki, makam ve siyasi çıkarları uğruna kamu görevlilerini masada satanlar, Şu soğuk günlerde evinde battaniyeyle ısınmaya çalışanların, soğuktan donan bebeklerin ahını almışlardır. Şahsi menfaatleri için bütün dini değerleri ayaklar altına alan bu zevata, şu dizeleri hatırlatmak istiyorum: “Karacoğlan der ki her sözüm haktır. Yiğit olmayanın yalanı çoktur. Cehennem yerinde hiç ateş yoktur. Herkes ateşini burdan götürür” dedi.

TEMSİLİ KAZAN, KEPÇE VE KAŞIK

Yaman, son olarak şunları ifade etti; “Bu dizelerde olduğu gibi, milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkını yiyenler, milletin kaynaklarını göz göre göre eşine, dostuna peşkeş çekenler de kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir.Memurun bordrosunun ateşi, hem bu dünyada hem öteki dünyada hırsızı, arsızı, yalancıyı, rüşvetçiyi ve memur pazarlamacılarını saracaktır.”

Eylemciler, üzerinde Hükümet Bütçesi yazılı bir kazanın içine bordrolarını yakarak attılar. Daha sonra ise üzerinde Hükümet, Yandaş ve Memur yazan 3 kişi sahneye çıktı. Hükümet yazılı kişi, temsili bütçe kazanına kepçe atarak ‘Yandaş’ yazılı kişinin cebini doldururken Memur yazılı kişinin cebine de bütçe kazanından kaşıkla verdi. Çevredeki vatandaşlar da mizanseni ilgiyle izlediler.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar