20 Şubat 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara7°C

BU BAŞARI ALKIŞLANIR

Yurt Genelinde engelli kontenjanı dolu olan nadir illerden birisi olan Bolu ulaşılması güç bir rekora imza attı. Bolu Engelli kontenjanının % 92’sini kullanan 7 ilden birisi olduğu ve bu konuda diğer illerden çok önde olduğu vurgulandı.

Bu başarı alkışlanır

16 Ocak 2015 Cuma 17:33

Haber&Foto; Beyhan BAYRAK

Engelli olup çalışmak isteyen vatandaşlar için Türkiye de bir sürü boş alan varken ne yazık ki hala o kontenjanlar doldurulmaya gidilmiyor. Şöyle bir baktığımızda 19 bin 150 işyeri engelli vatandaşlara iş vermek zorunda ne yazık ki çalışan engelli sayısı sadece 94 bin 355. Bu verilere bakılacak olursa 26 bin 134 engelli vatandaş boşta. İş Kanunu uyarınca 50 ve daha fazla çalışanı bulunan özel sektör işyerlerinde çalışan sayısının yüzde 3'ü oranında engelli istihdam edilmesi gerekiyor. Yani 100 işçisi olan bir özel sektör işyerinin 3 engelliyi çalıştırma zorunluluğu var. Kamu işyerlerinde ise yüzde 4 engelli ve yüzde 2 eski hükümlü veya Terörle Mücadele Kanunu kapsamında malul sayılmayacak şekilde yaralananları istihdam etme zorunluluğu bulunuyor. İşyerlerinin işçi sayısı hesaplanırken aynı il içerisinde ve aynı işverene bağlı işyerlerinin işçi sayısı birlikte değerlendiriliyor. Örneğin Ankara ilinde 20 tane şubesi bulunan bir bankanın engelli istihdam etme yükümlülüğü bu işyerlerindeki toplam işçi sayısı düşünülerek hesaplanıyor.

İşkur'un verilerine il bazında bakıldığında engelli istihdamı konusunda en başarılı illerin Bartın ve Bolu illeri olduğu görülüyor. Bartın'da istihdam edilmesi gereken engelli sayısı 255 iken istihdam edilen engelli sayısı 245. Yani engelli kontenjanlarının yüzde 96'sı doldurulmuş. Kayseri, Erzincan, Sivas, Mardin, Konya, Bolu, Kırıkkale, Aksaray, Bitlis gibi illerde engelli kontenjanlarının yüzde 93 ve daha fazlasının doldurulduğu iller. En kötü il ise Ardahan. Ardahan'da kontenjan kapsamında 13 engellinin istihdam edilmesi gerekiyorken yalnızca 3 kişi istihdam ediliyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.