25 Haziran 2019
  • Bolu26°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara28°C

VALİLİK’TE GÜNDEM SANAYİ TOKİ’YE BİLDİRİMLER BASLADI

Küçük Sanayi Sitesi’nin taşınması projesi ile ilgili Valilik’te yapılan toplantıda konuşan Vali Ahmet Zahteroğulları, talep toplama konusunda dün (19 Ocak) itibariyle TOKİ’ye bildirim yapılmaya başlandığını söyledi.

Valilik’te gündem Sanayi   TOKİ’ye bildirimler basladı

19 Ocak 2015 Pazartesi 21:17

 

Vali Zahteroğulları, BESOB’a dava açan esnaflarla ilgili de “Kusura bakmasınlar, artık bu projeye geri dönüşleri olmayacak” diye konuştu.

HABER: Özge ELÇİ

Valilik’te yapılan toplantıya Vali Ahmet Zahteroğulları’nın yanı sıra Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş ve BESOB Başkanı Tahir Gayret katıldı. Vali Ahmet Zahteroğulları, uzun zamandır Bolu kamuoyunu meşgul eden sanayi sitesinin taşınması konusunda yaptığı açıklamada artık bu projeden dönülmeyeceğini ifade etti.

GERİ DÖNÜLMESİ ÇOK ZOR

Sanayi sitesi projesi için hala TOKi ile görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Zahteroğulları, “Bununla ilgili toplantılar da yaptık. En son yapılan toplantıda dedik ki ‘Daha önceki toplantılarda konuşulanlar tahmini şeylerdi. Şimdi daha gerçeğe yakın maliyetler de ortaya çıktı. Gerçek rakamlar bu dedik. Biz, Belediyemiz, Ticaret Sanayi Odamız yeniden oturup bir değerlendirme yaptık. Belli bir sürece girildi artık bu süreçten geri dönülmesi, bu işin bir daha yapılamaması anlamına gelir. Çok emek verilmiş, masraf yapılmış, geri dönülmesi mümkün değil” ifadelerini kulllandı.  

TOKİ İLE GÖRÜŞMELERDE İNDİRİM SAĞLADIK

Bu projeyi daha hesaplı ve daha ekonomik nasıl mal edilebileceği üzerinde durduklarına vurgu yapan Zahteroğulları, “En çok dile getirilen 3 şey vardı. Bir tanesi maliyetlerin yüksek olmasıydı. Bununla ilgili yaptığımız çalışmalarda sosyal donatıları tamamen dışarıda bıraktık. TOKi ile yaptığımız görüşmeler sonucunda ciddi indirimler sağladık. Bir başka yakınma konusu, bazı projelerin bazı esnaflarımızın taleplerini karşılamadığı şeklindeydi. Mesela oto sanayacileri dükkanların arasındaki mesafenin daha büyük olması yönünde talepleri vardı. Bunlarla ilgili projede bedelini ödemek kaydıyla genişleme sağlanacak. Özel taleplerin dışında esnafların büyük çoğunluğu mevcut projeyle devam kararı aldık” dedi.

İHALEDE ÇIKAN RAKAMA GÖRE KABUL ETMEME YETKİMİZ VAR

Vali Zahteroğulları, 19 Ocak tarihi itibariyle TOKİ’ye talep toplama konusunda bildirimde bulunduklarını söyleyerek “Toplanan talepler doğrultusunda, şu anda bine yakın başvuru var, bunların kaç tanesi talep toplamada peşinatı yatırırsa ve hangi tür iş yerlerine talep olacaksa proje buna göre şekillenip bundan sonraki süreci hızlandıracağız” şeklinde konuştu.  
TOKİ'nin yapacağı ihale sonrasında çıkacak rakama göre teklifi kabul etmeme durumunun da olduğuna dikkat çeken Zahteroğulları, “İhale sonrasında eğer bizi tatmin edecek bir rakam ortaya çıkmamışsa orada bizim o teklifi kabul etmeme yetkimiz var. Bizim kararımızdan sonra TOKi ihaleyi onaylayacak. 
Bizim derdimiz, esnafımızın sorununun çözülmesi” ifadelerini kullandı.
Vali Zahteroğulları, son olarak BESOB'a proje kapsamında yatırdıkları parayı geri almak için dava açan esnaflarla ilgili konuştu. Dava açmaya gerek olmadığını söyleyen Zahteroğulları, “Bazı arkadaşlarımızın dava açarak projeden vazgeçtiklerini ve paralarını geri talep ettiklerini öğrendik. Buna gerek yok. 
DAVA AÇAN ESNAFLARLA İLGİLİ KONUŞTU
Mahkeme masrafı yapmalarına gerek yok, talep edenlere zaten biz paralarını iade ediyoruz. Ancak dava açarak ve dava masraflarını da ticaret odasının üzerine yükleyerek alan arkadaşlar da kusura bakmasınlar, projeye geri dönüşlerine sıcak bakılmayacak. Daha proje sonuçlanmamış, proje devam ediyor, TOKİ ile görüşmeler devam ediyor, defalarca toplantılar yapıyoruz. Ama bu süreçte dava açıp paralarını geri isteyen arkadaşlar var. Bunların dava açmalarına gerek yok , biz isteyen herkesin parasını iade etmeye hazırız. Davayla ayrılan arkadaşların yeniden katılmak istemelerine sıcak bakmıyoruz” dedi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar