18 Kasım 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara3°C

‘DEVLETİN DEĞİL VATANDAŞIN KORUYUCUSU’

Vali Ahmet Zahteroğulları, Özel İdare’nin Karacasu Yolundaki sosyal tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

‘Devletin değil vatandaşın koruyucusu’

20 Ocak 2015 Salı 20:59

Göreve başladığından bu yana Bolu’da ekonomik ve sosyal birçok önemli projeye imza atan ve her fırsatta vatandaşa hizmetin öneminden bahseden Zahteroğulları, ‘Süper Vali’ lakaplı Recep Yazıcıoğlu’nun bir cümlesini hatırlattı.

Haber: Özge ELÇİ

Vali Zahteroğulları, Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Basın İlan Kurumu Bolu Şube Başkanı Ümit Kızıltepe ve çok sayıda basın mensubu ve köşe yazarı, sabah kahvaltısında bir araya geldi. Kahvaltının ardından Vali Zahteroğulları, bir konuşma yaptı. 

2001-2003 yılları arasında Bolu Vali Yardımcılığı görevi yaptığını hatırlatan Vali Ahmet Zahteroğulları, “Artısıyla eksisiyle 11 aydır bizi nasıl tanıdıysanız oyuz. İnsanın bir birey olarak da yönetici olarak da bir değeri vardır, bunu kendisi oluşturur. Algı oluşturmak özel bir gayretle de olmuyor. Bizler kamu görevlileri, bir süre çalışıp ayrılıp gidiyoruz. 2001-2003 yılları arasında burada Vali Yardımcılığı yapmıştım. Geri döndüğümde bu tanışıklığın avantajını da fazlaca hissettim. Bir söz var ‘Ne kadar yaşadığınız değil, nasıl yaşadığınız önemli. Nasıl bir intiba bıraktığınız önemli” diye konuştu.  

ÖNCEDEN KIRSALA HİZMET VARDI ŞİMDİ HİZMETLER DAHA GELİŞTİ

Bir önceki nesilde Kaymakamlık ve Valilik görevi yapanlar için görevi önceliğin kırsal alt yapılar olduğuna dikkat çeken Zahteroğulları, “Nüfusun büyük çoğunluğu kırsalda yaşıyordu. Bir köye çeşme yapmak, alt yapı yapmak, okul binası yapmak çok önemliydi. Bu yüzden o zaman köylerde yapılan çeşmelerin çoğunun adı Kaymakam çeşmesidir. Bizim kuşağımız o çeşmeleri şebekeli sulara dönüştürdü. Yolları asfalt yollara dönüştürdü. Dolayısıyla kırsal alt yapılar için görevlerimizi tamamladığımızı düşünüyorum.

Bunları yaparken bazı görevlerimiz daha ön plana çıktı. Bir tanesi kamu hizmetlerinin daha etkili ve daha verimli kullanılması. Hizmeti vatandaşa daha kolay, daha pratik ve daha güleryüzle sunabilmek” ifadelerini kullandı.

SOSYAL HİZMETTE KOPUKLUK VAR

Zahteroğulları, bir Vali olarak önceliklerini 3 başlıkta değerlendirğini söyleyerek “Bolu’da şehre daha kalıcı makroprojeler peşindeyim. Turizmde, sanayide daha seçkin, katma değeri yüksek sanayi kolları, savunma sanayiinde işbirliği gibi.  Sosyal devlete de çok önem veriyoruz. Devletin çok ciddi sosyal harcamaları ve hizmeti var. Fakat hepsi birbirinden kopuk yürütüldüğü için devlet yeterince çare olamıyor. İhtiyaç sahibi bir aile sosyal yardımlaşma vakfına giderse sosyal yardımlaşma veriliyor. Sosyal Hizmet Müdürlüğüne giderse hangi sorunu varsa onunla ilgileniyor. İşsizliği varsa İŞKUR bakıyor. Ama ben biliyorum ki zorluk çeken aileleri düzlüğe çıkarmanın iki tane yolu var. Birincisi istihdam sağlamak, ikincisi de o ailenni çocuğuna iyi eğitim aldırmak. Çünkü o ailenin bir çocuğunu kurtarırsanız, bir aileyi kurtarmış oluyorsunuz. Bu yüzden ASDEP gibi projelere ağırlık veriyoruz. Yavaş ama güzel ilerliyor” ifadelerini kullandı.

‘STK’LAR KEŞKE SİYASETTEN UZAK ÇALIŞABİLSE’

Dayanışmanın önemine vurgu yapan ve sendikalar, sivil toplum kuruluşları gibi kurumların siyasetten uzak olması gerektiğini düşündüğünü ifade eden Zahteroğulları, “Ülkemizde dayanışmanın zaman zaman bunun eksik olduğunu görüyorum. Memur memurluğunu yapsın, siyasetçi kendi işini yapsın. Sendikalar siyasi parti teşkilatı gibi olmasın. STK’lar siyasi partilerle anılmasın. Şunu çok arzu ederim; ilimizdeki memur sendikaları bir araya gelse de bana memurların sorunlarıyla ilgili ortak bir konu görüşsek. Aynı şey STK’lar için de geçerli. Bir siyasi partinin yan kuruluşu gibi çalışmasalar keşke. Tabi bu sadece ilimizde değil Türkiye’de de geçerli” dedi.

EFSANE VALİ’NİN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Vali Zahteroğulları, son olarak Türkiye’nin efsane Valisi Recep Yazıcıoğlu ile ilgili bir anısını anlattı. Geçmişte katıldıkları bir toplantıda Yazıcıoğlu’nun “Siz Valiler ve Kaymakamlar olarak devleti temsil ediyorsunuz; ama bunu devletin koruyucusu olduğunuz şeklinde algılamayın. Siz vatandaşı devletten korumakla görevlisiniz” sözlerini hatırlatan Zahteroğulları, vatandaşa hizmetin önemini vurguladı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar