16 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara1°C

120 MİLYONLUK PROJEDE BAŞKENT ÇIKARTMASI

Ak Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü ile İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek, DSİ Genel Müdürlüğünü ziyaret ettiler. Ziyarette gündem, Bolu’da 1960’lı yıllarda yapılan ve hala kullanılan açık sulama sisteminin kapalı sisteme dönüştürülmesi

120 milyonluk projede Başkent çıkartması

21 Ocak 2015 Çarşamba 18:19

Haber Merkezi

Milletvekili Ercoşkun, ziyarete ilişkin bir açıklama yaptı. Ercoşkun, “Ziyaretimizde DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Genel Müdür Yardımcıları ile yaptığımız toplantı neticesinde Bolu çanağının mevcut sulama kanallarının yıpranmasından kaynaklanan su kayıpları ve bu sistemin ilk yapıldığı dönemki birçok alanın artık yerleşim merkezi olmasından kaynaklanan sorunları dile getirdik. Yeni yerleşim merkezlerinde bulunan sulama sistemlerinin kaldırılması ve yeni sulanabilecek alanların ilave edilmesi, özellikle merkezdeki sulama sisteminin kapalı hale alınması gibi konularda bilgi alışverişinde bulunduk.

58 bin 700 dekar alan yeni, son tekniklere dayalı ve kapalı bir sulama sistemine kavuşacak” diyen konuştu.

NİTELİKLİ TARIM ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİLECEK

Bolu Ovası Kapalı Sulama sisteminin en kısa sürede tamamlanması için bizzat takipçisi olacağını belirten Ercoşkun, “2023’de Dünyadaki ilk 10 büyük ekonomi arasına girmeyi hedefliyorsak o zaman sulama ve tarım gibi önemli katma değere sahip olan üretim kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Ürettiğimiz ürünleri de en verimli şekilde pazarlamalıyız. Gerçekleştireceğimiz bu sulama projesi bizleri gururlandırıyor ve bu tür yatırımlar Ülkemizin gelmiş olduğu noktayı gösteriyor. Biz bu işleri bitirdiğimizde hala patates ekiyor mu olacağız? Yoksa daha nitelikli tarım ürünleri yetiştirmek adına farklı bir takım ürünleri yetiştirmeye mi çalışacağız? Türkiye’de 5 milyon ton patates üretiliyor. Bolu’da bu rakam 350 bin ton. Yani pazara hakim değiliz. Oluşan fiyata uymak durumunda kalıyoruz. Peki patates ekmek mecburiyetinde miyiz? Niye enginar ekmiyoruz da kilosunu 2 TL’den satmıyoruz? Niye başka ürünler ekmiyoruz? Bütün bu sulama projelerimiz bittiğinde ne yapacağız?” ifadelerini kullandı.

Ercoşkun son olarak şunları ifade etti; “Hepimizin elini taşın altına koyması gerekir. Bir tek milletvekili olarak benim çabam yeterli olmaz. İktidarıyla, muhalefetiyle siyasiler, sivil toplum örgütleri, meslek odaları, üniversite, bütün seçilmişler ortak bir bakış ortaya koymak ve geleceğe dönük bir vizyon oluşturmak durumundayız.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar