20 Ağustos 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara26°C

ERCOŞKUN ‘SAYGI’ İSTEDİ

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, isimleri yolsuzluk ve rüşvet iddiasına karışan 4 eski Bakanın TBMM’de gerçekleştirilen kapalı oylama sonucu Yüce Divan’a gönderilmemesiyle ilgili olarak “Herkes kendi görüşünü kimsenin baskısı altında kalmadan kull

Ercoşkun ‘saygı’ istedi

22 Ocak 2015 Perşembe 16:00

Haber Merkezi

Milletvekili Ercoşkun, dört eski bakan hakkında Meclis’ten çıkan Yüce Divan'a göndermeme kararıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Ercoşkun, "Bilindiği gibi Ak Parti grubunun teklifiyle dört eski Bakan için soruşturma komisyonu kurulması istenmişti. Gerçekleştirilen gizli oylamada hiçbir Ak Partili Milletvekili arkadaşımıza baskı yapılmamış ve ne yönde oy verecekleriyle ilgili iradelerine ipotek konulmamıştır. Aslında bu da bizim yasal sürece ne denli saygı duyduğumuzun göstergesidir" diye konuştu.

‘SORUŞTURMA AÇILMASINI AK PARTİ OLARAK BİZ İSTEDİK’

TBMM'de gerçekleştirilen oylamayla ilgili konuşan Ercoşkun, “Daha önce Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri, dört eski Bakan’la alakalı süreçleri yürüttü ve bu süreçler neticesinde de Savcılığın ve mahkemelerin vermiş olduğu takipsizlik kararları var. Yani bu takipsizlik kararlarının neden verildiğine dair gerekçeli kararlar da yayınlanmıştı. Buna rağmen biz Ak Parti grubu olarak meclise vermiş olduğumuz önergeyle dört eski bakan hakkında soruşturma komisyonu açılmasını istedik. Buradaki en önemli nokta budur. Yani Ak Parti olarak soruşturma komisyonunun açılmasını biz istedik. Sonuçta TBMM içerisinde de soruşturma komisyonu görev yaptı. Bu soruşturma komisyonunun yapmış olduğu görev de aslında bir bakıma ilk mahkemelerdeki süreçlerin benzerini gerçekleştirdiler. Sonuçta araştırma komisyonu bir rapor yayınladı ve bu raporları da geçtiğimiz günlerde biz Milletvekillerine dağıttı. Bu rapor içerisinde hem süreçle alakalı iddiaları hem de bunun karşısındaki hukuksal delilleri ortaya koyarak meclis araştırma komisyonu bir karar verdi. Bu kararı verdikten sonrada önceki akşam kapalı oylama usulüyle Milletvekillerinin bu konudaki kanaatleri soruldu” dedi.

‘HİÇBİR AK PARTİLİ MİLLETVEKİLİNE BASKI YAPILMADI’

Oylama süreci içerisinde hiçbir Milletvekiline baskı yapılmadığını dile getiren Ercoşkun; "302 Milletvekili arkadaşımız oylamalara özgür iradeleriyle katıldılar. Oylama süreci içerisinde hiçbir Ak Partili Milletvekili arkadaşımıza Ak parti grubu tarafından baskı yapılmamış ve ne yönde oy verecekleriyle ilgili iradelerine ipotek konulmamıştır. Aksine tüm muhalefet tarafından yüce divana yollanması yönünde inanılmaz bir baskı sözkonusudur. Bütün yapılan oylamalarda Milletvekili arkadaşlarımız inandıkları çerçevede oy vermişlerdir. Aslında buda bizim yasal sürece nedenli saygı duyduğumuzun göstergesidir" diye konuştu.

276 OYA ULAŞILMADIĞI İÇİN ÖNERGELER REDDEDİLDİ

Oylamanın kapalı olarak yapıldığını dört eski Bakanın Yüce Divan'a gönderilmesi için 276 oya ulaşılması gerektiğini ancak bu oy sayısına ulaşılmadığı için önergelerin reddedildiğini de ifade eden Milletvekili Ercoşkun; “Dört eski Bakanın Yüce Divan'a sevk edilmesi için 276 oya ulaşılması gerekiyordu. Ama bu sayıya ulaşılmadığı için de önergeler reddedildi. Dolayısıyla dört eski Bakan’ın Yüce Divan’a sevk edilmesi söz konusu olmadı. Tabi kapalı bir oylama gerçekleşti. Dolayısıyla kapalı oylama Meclis iradesinin tam anlamıyla yansıması noktasında çok önemliydi. Çünkü kamuoyu baskısı müspet veya menfi anlamda zaten en üst seviyede yaşanıyordu. Dolayısıyla kapalı oylamada herkes kendi görüşünü kimsenin baskısı altında kalmadan kullanmış oldu. Sonuçta Millet İradesi her iradenin üzerindedir. Herkesin Meclis İradesine saygı duyması gerekir” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar