19 Temmuz 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara15°C

AFRİKALI HEYET VALİLİK MAKAMINDA

Sosyal, kültürel ve siyasi tecrübe paylaşımı için Türkiye'ye gelen Sudan heyeti, Türkiye'deki İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerini ziyaretlerinin ardından da Bolu'ya gelerek Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları'nı ziyaret etti.

Afrikalı heyet Valilik makamında

22 Ocak 2015 Perşembe 16:29

Haber Merkezi

Abant Toplantı Salonu'nda Sudan heyetini kabul eden Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, "Sizi Ülkemizde ve şehrimizde görmekten mutlu olduk. Sudan'ı görmedim ama sizler ve sizlerin halkları bizlerin yüreklerimizin bir parçası. Dolayısıyla oralarda olan her üzücü hadise bizi de üzüyor ve yaralıyor. Her sevindirici hadise bizleri de mutlu ediyor. Türkiye olarak bir taraftan ekonomimizi güçlendirirken, öbür taraftan da toplumsal yapımızı güçlü tutmaya çalıyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarımız da bu toplumsal bütünleşmemize ve insanların iyi insan, iyi vatandaş ve yurttaş olmalarına hizmet ediyorlar " dedi.

SOSYAL HİZMETLERİ ANLATTI

Sosyal Hizmetler alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Zahteroğulları, "Dünyanın her tarafında olduğu gibi yoksullara, yaşlılara, engellilere, sosyal sorun yaşayan insanlara devletimizin, belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşlarının ve hayırseverlerin destekleri var. Son yıllarda ekonomimizin de güçlenmesi ile milli gelirimizin artmasıyla bütçemizden bu alana ayırdığımız kaynak da arttı. Devlet olarak yaptığımız hizmetler arasında yaşlıya evinde bakım hizmeti veriyoruz. Evinde bakacak kimsesi yoksa alıp kendi kuruluşlarımızda bakıyoruz. Yoksullarımıza aylık maaşlar veriyoruz. Bakıma muhtaç kişilerin öncelikle ailesinin yanında kalmasını istiyoruz. Onun için bakan kişiye bakım ücreti veriyoruz. Zaten Türkiye'de doğduğu andan itibaren herkes sağlık güvencesi altında. Bütün yapılan bu hizmetler ekonomik gelişme sayesinde yapılıyor. Onu temin edebilmek içinde önce huzur lazım, huzurun olmadığı yerde refah ve kalkınma olmuyor. Onun için de kardeşliğin güçlendirilmesi lazım" ifadelerine yer verdi.

TÜRK İNSANI HER ZAMAN MİSAFİRPERVER VE YARDIMSEVER

Kendilerini kabul ettikleri için Vali Zahteroğulları’na teşekkür eden Sudan Heyet Başkanı Mavi Nil Vilayeti Siyaset Birimi Başkanı Moneer Abdulhady Bakhit Ahmed "Sudan'dan gelerek Türkiye'de yaşayan kardeşlerimizi görmek istedik. Türkiye'ye gelerek İstanbul'dan başladık ve farklı illerde ziyaretlerde bulunduk. Türkiye Müslümanlar için çok önemli bir ülke. Türk insanı misafirperver ve bize her zaman her an yardım eder bir şekilde bulduk. Dua ediyoruz ki Allah sizleri ve Türkiye'yi korusun" ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Vali Zahteroğulları Valilik binasını beğenen Sudan Heyetine binanın tarihçesi hakkında bilgiler verdi.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.