18 Şubat 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara10°C

KABAKLI TANITIM

Adeta ilimizin milli yiyeceği olarak her platformda öne çıkarılan 'Bal Kabağı' tanıtım fuarınada damğasını vurdu. Bal Kabağından yapılan heykelcikler Bolu Standının gözdesi olurken, ziyaretçiler kabak lezzetlerine bayıldı.

Kabaklı tanıtım

23 Ocak 2015 Cuma 11:33

Haber; Beyhan BAYRAK

Bu yıl 19'uncusu düzenlenen Doğu Akdeniz, Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), TÜYAP Beylikdüzü Fuar Merkezi'nde renkli görüntülerle başladı. Fuara katılan 4 bin 500 kurum ve kuruluş, adeta şehir şehir, ülke ülke birbirleriyle tanıtım yarışına girerken, 2015 EMITT’te tarih ve kültür turizminin yanı sıra, kongre ve kış sporları turizmi ile yöresel lezzetleri de öne çıkardı. Fuarda, başta Türkiye’nin kültür ve turizmde öne çıkan çeşitli şehirleri ile 71 ülkeden katılımcılar, tanıtımları, çeşitli etkinlikler ve şovlarla gerçekleştirdi. Bu etkinliklerden en dikkat çekeni, Bolu’nun tanıtıldığı stantta yapıldı. Dünya çapında aşçılarıyla bir marka olan Bolu, fuarda doğal güzelliklerini aşçıların hünerli elleriyle gerçekleştirdiği çeşitli şovlarla tanıtıldı.

KABAKLI TANITIM

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksekokulu’nda aşçı yetiştiren akademisyenler ile öğrencilerin, Bolu’nun turizmde öne çıkan doğasını, göllerini ve 16. yüzyılda Bolu’da yaşamış ünlü halk ozanı ‘Köroğlu’nu kabak üzerinde resmederek tanıtması ziyaretçilerin ilgisini çekti.

ALAADDİN YILMAZ:

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolulu aşçıların dünya çapında bir marka olduğunu ifade ederek, “Burada sanatkar aşçılarımız bir kabak üzerine Bolu’nun doğal güzelliklerini motif olarak işliyorlar. Bolu denince akla Köroğlu gelir. Köroğlu’nun heykel figürünü kabağa işlemişler. Bolulu aşçılarımız, yemeği yapılan, tatlısı yapılan bir üründen böylesine güzel bir sanat eseri de çıkarabiliyorlar” dedi.

KABAĞA BAYILDILAR

Mengen Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü öğretim görevlisi Berker Çiftçi de, Bolu dağlarında yetişen çiçeklerin ve göllerde yaşayan balık türlerinin figürlerini kabak üzerine yaparak Bolu’nun tanıtımına katkı sunduklarını dile getirdi. Öte yandan, Bolu standını ziyaret edenlere aşçıların hünerli ellerinden çıkan bal kabağından yapılan tatlı ve pastalar ikram edildi. katılımcılar kabak lezzetlerine bayıldıklarını ifade ettiler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.