25 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara18°C

ROMANYA'DAN ÖDÜL

Pendik Belediyesi Halk Oyunları Ekibi Romanya'da katıldıkları Uluslararası Halk Oyunları yarışmasında Bolu yöresi oyunlarıyla birinci oldu. Ekip romanya'dan en iyi Kareoğrafi Ödülünü kazanarak yurda döndü.

Romanya'dan ödül

23 Ocak 2015 Cuma 11:00

Haber;Adem GÜLER

Pendik Belediyesi’nce organize edilen, “PENFOLK HALKOYUNLARI GRUBU” Romanya'da düzenlenen Uluslar Arası Galati Halkoyunları Festivalinde En değişken repertuar, en iyi kareoğrafi ödülünü kazanarak yurda döndü. 13-19 Ağustos tarihlerinde arasında Romanya’da düzenlenen festival etkinliğine Türkiye, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Yunanistan, Ukrayna, Makedonya, Slovenya ve Moldova olmak üzere 9 ülke katıldı. Festivalde çeşitli gösteriler sunan Türk grubu, yarışmalı bölümde jüri karşısına 40 dakikalık kesintisiz sundukları programda, yurdumuzun Karadeniz, Bolu, Kırklareli ve Adıyaman yörelerinin halkoyunlarını sunarken, Roman, Aşuk-Maşuk, Kafkas ve Davul solo gösterisiyle gönülleri fethederek, izleyenlerden büyük alkış aldılar. Süreyyapaşa İlköğretim Okulu Öğrencileri ve Pendik Belediyesi Penfolk gurubunun tecrübeli dansçıları yarışma sonucunda En Değerli performans ve En iyi Kareografi ödülünü kazanarak kupaları ile ülkemize dödüler.

Jüri özel ödülü olan “En Genç Ruh” ödülü, davul solo gösterisi yapan ünlü Folklorcu Üstün Gürtuna'ya verildi.

Grubun Lideri Mehmet Tuksal, “Yurdumuzun çok zengin bir folklorik altyapısı var. Bizde bu zenginliği göz önüne çıkarmaya çalışıyoruz. Ekibimizin repertuarında Bolu Halk Oyunları önemli bir yere sahip. Romanya başarımızda Bolu figürleri bizi madalya ya taşıdı" şeklinde konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.