19 Ağustos 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara24°C

GECİKMELİ DE OLSA, VALİMİZ A.ZAHTEROĞULLARI’NIN TANIŞMA TOPLANTISI

Valimiz Ahmet Zahteroğulları’nın Bolu’ya Vali olarak geleli on bir ay olmuş. Daha önce de Bolu da vali yardımcısı olarak görev yaptığı biliniyordu.

Gecikmeli de olsa, Valimiz A.Zahteroğulları’nın Tanışma Toplantısı

23 Ocak 2015 Cuma 14:37

İlk geldiğinde böyle bir toplantı yapmayı düşünmüş; ama ülkemizin, kendi deyimiyle, seçim sathı malinde olması  bu daveti biraz geciktirmiş “ nasip bu güne imiş , böylesi daha iyi oldu” dedi.

Karacasu küçük kaplıca tesislerinde düzenlenen toplantıya,gazetemizin köşe yazarı ve aynı zaman da duayen gazeteci olarak herkesin itibar edip saygı gösterdiği  Yener Abi ile beraber gittik.Katılım yüksekti. Kahvaltı zengindi. Yener ABİ”çok güzel ama biraz fazla konulmuş, ziyan olacak” dediğinde, Valimiz” ben açık büfe olmasını istedim ama arkadaşlar böyle olmasını münasip gördüler” dedi. Biz de,Özel idarenin bu tesisindeki hizmetini yazalım ki biraz reklam olsun dedik.

Genelde ,bu tür toplantılara katıldığımda izlenimleri yazmayı ,kendim için, bir sorumluluk olarak görürüm. Öyle ya, yiyip içip ondan sonra bu toplantı ile ilgili iki satır da olsa bir değerlendirme yapmamak, en azından bu toplantıyı düzenleyenlere karşı pek şık olmaz diye düşünmüşümdür.

Şunu belirtelim ki, bir ilde valilik çok önemli makamdır. Zaten devleti temsil eden üç makam vardır ki ancak bunlar makam arabalarına Türk bayrağı çekebilirler. Cumhurbaşkanı, valiler ve yurt  dışındaki büyükelçiler. Bunun haricinde ne Başbakan, ne bakanlar ne de milletvekilleri arabalarına Türk bayrağı çekebilirler.

Bu makamın devlet millet kaynaşmasının öncelikli unsurlarından biri olduğuna ve başarının da bu önemli makamın halk’la bütünleşmesinden geçtiğine inanıyoruz. İşte, ,Valim Zahteroğulları da bu bilinç içersinde sık sık halkıngözü,kulağı olan basın mensupları arkadaşlarla ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek bu işlevini en iyi şekilde yerine getireceğine inanıyoruz. Zaten basın mensubu arkadaşlar da bu konuda ki memnuniyetlerini açıkça dile getirdiler.

Genel de bu tür toplantılardan sonra izlenimlerimi yazarken hep ileriye ümitle bakmışım, Bolu da çok iyi şeylerin olacağı müjdesini vermişim. Zaman zaman yazılarımda “yapılmış küçük şeyler,planlanmış büyük işlerden iyidir” sözünü baz alarak “ eh işte, Bolu da  bu kadar oluyormuş” demişiz ve planlanan, düşünülen büyük işleri n gerçekleşmesini hep zamana bırakmışız.

Bu günde aynı duygu içindeyiz. İleriye daha da ümitle bakıyoruz. Valimiz de kısa konuşmasında “ bu gün hizmet anlayışı değişti. Önceki kuşaklar, çeşme ,yol  ve derslik yaparlarken ,bu gün bizim görevimiz il ve ilçelerdeki devlet dairelerinin daha iyi çalışmasını sağlamaktır” diyerek ,vatandaşa iyi hizmet vermenin önemine vurgu yapıyordu. Ve yine Valimiz “kendi birikimim, ufkum ve vizyonum ölçüsünde şehre öncülük etmek, önemli projeleri gündeme ve taşımak ve bunlara ön ayak olmak” derken de, kendi konumunu çok iyi anlatıyordu.

Valimiz Zahteroğulları, öyle ayağı  yere basmadan, ciddi mega projelerin müjdesini vermedi ama çalışmaların olduğunu, iyi şeylerin 0lacağını konusun da bizi ümitlendirdi.

Efsane Vali Recep Yazıoğlu’nun bir sözünü hatırlatması anlamlıydı. Merhum R.Yazılıoğlu bir toplantı da “sizler vali ve kaymakam olarak devleti temsil ediyorsunuz; ama kendinizi devletin koruyucusu olarak düşünmeyinizsiz vatandaşı devletten korumakla görevlisiniz “ der. Bu tespit çok önemli…

Her kesin bu düstur çerçevesinde hareket etmesi lazım ki , Yazıcıoğlu gibi efsane olabilsin

Bu arada, daha önce yazdığım, yaşanmış bir olayı sayın valimize anlatmak istiyorum. Olay şu: 

 9. cu  Cumhurbaşkanı S. Demirel’i,Amarika’da bulunan bir diş damı dostu ziyaret eder.Ziyaret bitiminde iş adamı Çankaya’dan  ayrıldıktan sonra Demirel tüm randevularını iptal eder. Genel sekreter Necdet Seçkinöz bu işe bir anlam veremez. İş adamını arayıp sorar; sen Demirel’e ne konuştun? Cumhurbaşkanı tüm randevularını iptal etti ve odasına kapandı der.İş adamı da Demirel’e Amarika’daki bir gelenekten bahsettiğini söyler. Şöyleki; ABD eski Başkanlarının yılda bir kez bir araya geldiklerini ve başkanlıkları dönemimde yaptıkları ve Amarika için büyük önem taşıyan sadece bir icraatını kendilerine ayrılan dört dakikada içersinde dinleyicilerle paylaşmasını ve bu toplantılara Amarika’nın elit tabakasından beş bin kişinin katıldığını ve çok ilgi gördüğünü söyler.

İşte Demirel’in tüm randevularının iptaline sebep olan bu sorunun cevabına her idarecinin hazır olması lazım…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.