18 Mart 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara15°C

BOLU DEVLETE MUHTAÇ DEĞİL

1 Ocak 2012 tarihinde Genel Sağlık Sigortası Türkiye’de ikamet eden herkes için uygulanmaya başlayınca hayatımıza gelir testi kavramı girdi. Sağlık sigortasının adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre Türkiye’de ikamet eden herkesi kapsayınca herkesin ge

Bolu Devlete Muhtaç Değil

25 Ocak 2015 Pazar 13:14

Haber; Gönül OLUTÜRK

EN DÜŞÜK BOLU’DA

Genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenen kişilerin o ilin nüfusuna oranının en düşük olduğu il Bolu. Bolu’da nüfusun yüzde 2,8’inin yani neredeyse ilimizde yaşayanların % 1’inin genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödeniyor. Genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenen kişi sayısının il nüfusuna oranının yüzde 36 olduğu Van, yüzde 35.6 olduğu Şanlıurfa ve Hakkâri, yüzde 35.3 olduğu Muş gibi illerde yoksulluğun il genelinde çok yüksek olduğu görülüyor. Bu konuda oranın en düşük olduğu il yüzde 2.8 ile Bolu. İstanbul ve Ankara’da ise bu oran 2.89 ve 2.94 seviyesinde.

KİMLER ÖDEMİYOR?

Bakmakla yükümlü olunan kişi statüsündekiler de annesi, babası veya eşi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Fakat çalışmayanlar yani işsizler ve bir başkasının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar için gelir testi yaptırma ve gelir testi sonrası belirlenen primi ödeme yükümlülüğü bulunuyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler; çalışmamak ve emekli olmamak, dul veya yetim aylığı almamak, malullük aylığı bağlanmamak, sürekli iş göremezlik geliri almamak şartıyla; • Sigortalının eşi,  • Öğrenime devam etmiyorsa 18 yaşını geçmemiş çocukları, • Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı tespit edilmiş anne ve babası. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.