20 Temmuz 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara25°C

AVRUPALI GENÇLERE BİRİKME GECESİ

Mudurnu Kaymakamlığı ve Mudurnu Belediye Başkanlığının ortaklaşa girişimi ile İç Anadolu Folklor Dernekleri Başkanı Salih Önsoy’un danışmanlığında hazırlanan ve hayata geçirilen “Erasmus - Öğrenme ve Gençlik Hareketliliği Projesi” bir hafta süren etkinlik

Avrupalı gençlere birikme gecesi

25 Ocak 2015 Pazar 13:39

Hibesi Avrupa Birliği tarafından sağlanan Projenin amacı; bireylerin öğrenme hareketliliği ve gençlik hareketliliği çerçevesinde, Mudurnu’nun soyut kültür verilerine, folklorik değerlerine( kız isteme, nişan, kına gecesi, düğün geleneklerimiz, birikme gecesi, halk oyunlarımız gibi) sahip çıkmak, bunları Türkiye’de ve uluslararası düzeyde tanıtmak, farklı kültürden ve milletten olan gençleri kaynaştırmak olarak belirlendi. Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Gürcistan’dan gelen 35 kişilik bir öğrenci grubu, bir hafta boyunca konuğumuz oldu. Konuk ekipler; bir yandan bizim geleneklerimizi yerinde gördüler; diğer yandan, her ülke farklı günlerde kendi geleneklerinden ve diğer folklor verilerinden örnekler sundular. Böylece, farklı kültürlerin birbirini tanımalarına, birbirleriyle kaynaşmalarına zemin hazırlanmış oldu.

Final gecesinde ise, Mudurnu Çavuşlar Çiftliği Salmanlar Mahallesi Gençleri, Geleneksel Birikme Gecesini konuklara sundular. Konukların da doğaçlama oyunlara dahil edildiği birikme gecesi, yabancı konukların ilgisini çekti ve beğenisini kazandı. Konuklar, 18 Ocak 2015 günü gecesi, ilçemizden ayrıldılar.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.