25 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara19°C

SEDAŞ’TA KAR TOPLANTISI

SEDAŞ Türkiye’de pek çok bölgeyi olduğu gibi Doğu Marmara bölgesini de etkisi altına alan olumsuz hava şartlarında şebekede yaşanan doğa olaylarının tekrar yaşanması durumunda çok sayıda arıza olmaması için SEDAŞ il ve bölge sorumluları ile İşletme Bakım

Sedaş’ta kar toplantısı

25 Ocak 2015 Pazar 15:24

Elektrik şebekesi  üzerinde kar ve iletkenlerde oluşan buz yükleri ile  bazı bölgelerde de yaşanan fırtınada hatlara devrilen ağaçlardan kaynaklı arızalar sonucu ortaya çıkan olumsuzluklar, alınan önlemler, yapılan çalışmalar ve arızaların analizleri, a  müdahaleler tek tek değerlendirildi.   

İŞ KAZASI YAŞANMADI

Arızalarla oluşan kesintilerin süreleri ve nedenleri, hasar gören direkler, iletken ve şebeke güzergahları  da değerlendirilirken, soğuk kış koşullarında 7 gün 24 saat sürekli yapılan mücadele ve yoğun çalışmalar sırasında ekiplerin alarma geçtiği bu sürenin, elektrik şebekesinde yaralanmalı ve ölümlü iş kazası geçirilmeden tamamlanmasının da en büyük teselli ve mutluluk olduğu bildirildi.

 BİLANÇO ÇIKARILDI

SEDAŞ 20 bin kilometrekarede, 4 il ve 45 ilçe, 1441 köyü kapsayan  bölgesinde, her İl ve Bölge Sorumlusu sahadan alınan görseller üzerinden kendi bölgelerindeki çalışmaları raporlayarak, şebeke hasarlarınn bilançosu hakkında da bilgi verdiler. Oluşan tüketici Durum tespiti ve değerlendirme yapmak  için gerçekleştirilen toplantıda, ilave direk, kabin, beton köşk trafolar, şebekede ring hatları, ek tesis ve kapasite artışı ile yapılacak tüm iyileştirmeler ortaya konuldu.

İŞ PLANLARI  BELİRLENDİ

Elektrik dağıtım hatlarının vadi atlamaları, gölet ve akarsu atlamaları, eski yıllarda yapılmış ve  arazi içinden geçen,  kar yağışı ve kış koşullarında ulaşılması zor bazı noktalardaki hatların durumları masaya yatırıldı. Bazı hatların ise yol kenarlarına alınması için ekonomik ömürleri değerlendirildi ve gerekli raporlar hazırlandı. Kar ve buz yükünden eğilen direklere müdahaleler için iş planı belirlenerek, çalışmalar başlatıldı.

AYDINLATMALARA MÜDAHALE

Bakım operasyon ekiplerinin,  köy ve ilçeleri besleyen grup enerji nakil hatlarına müdahale gerektiren kritik noktalarda ekstra bakım çalışmalarının ve kış şartları sırasında şebeke arızalarına  yoğunlaşılması sırasında müdahale edilemeyen aydınlatma sorunlarının da hızla sonuçlandırılması talimatlandırılarak görevlendirmeler yapıldı.

YILLIK İZİNLER KALDIRILDI 

SEDAŞ kamu hizmeti olarak sürdürdüğü çalışmalar için ilave gerekli ek önlemleri alırken,  15 Nisan 2015 tarihine kadar tüm teknik personel ile bu teknik personelin sevk ve idaresinden sorumlu personelin de izinlerini kullanmayacağı bölge sorumlularına bildirildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar