22 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara20°C

CÜZZAMA TARİHLE DİKKAT ÇEKTİ

Bolu İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, Dünya Cüzzam Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Cüzzama tarihle dikkat çekti

26 Ocak 2015 Pazartesi 16:05

Arık, Tunuslu Müslüman bir doktorun cüzzam hastalığı için bin yıl önce yaptığı tedavi yöntemine dikkat çekti.

Haber Merkezi

Arık, Peygamberin sözlerini hatırlatarak “1400 Yıl önce peygamber efendimiz(a.s) bir hadisinde “CÜZZAMLI OLAN KİŞİDEN ARSLANDAN KAÇAR GİBİ KAÇINIZ” İfadesiyle cüzamlı hastaların diğer kişilerden ayrı tecrid edilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Bugün ise tıp bilimleri bu Hadis-i Şerifi  teyit etmektedir” diye konuştu.

PEYGAMBERİN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Arık, tarihi örnekler de vererek “Her yıl Ocak ayının son Pazarı ‘Dünya Lepra (Cüzzam) Günü’ olarak ilan edilmiştir. Lepra, tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalıktır. Dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, doğurganlık hızlarının yüksek oluşu, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökü kazınamamaktadır. Bu haftanın amacı, toplumun lepra ve lepralıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek lepra hastalığının erken teşhis edilmesinin sağlanması, uygun tedavisi ve izlenmesiyle hastaları topluma kazandırmaktır.

İÇ SAVAŞ, SÜREKLİ GÖÇ GİBİ SEBEPLERLE CÜZZAMIN KÖKÜ KAZINAMIYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 200.000 yeni Lepra vakası tedaviye alınmaktadır. Lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar oluşabilmektedir. Ancak etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, günümüzde Lepraya bağlı ağır sekeller önlenebilmektedir.

Yıllar önce bu hastalığı bulan ve tedavi yöntemleri geliştiren Müslüman doktor İbni Cessar’dır. Neden İslam dünyasının yetiştirdiği Tunuslu Tıpçı İbni Cessar’ın bu konuda yaptığı çalışmalar dünyada bilinmiyor? Ecdada bağlılık böyle zamanlarda ortaya çıkar. Biz kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız.

TUNUSLU DOKTOR BİN YIL ÖNCE TEDAVİSİNİ BULMUŞTU

Müslüman doktor Tunuslu İbni Cessar’ın bin yıl önce Cüzzam’ın teşhisini yaparak, tedavi yöntemini bulduğu “Cüzzamlıların ölümle baş başa olduğu devirlerde bu dehşetli hastalığı teşhis etti, sebeplerini inceledi ve tedavi şekillerini gösterdi. İbni Cessar cüzzamlı hastalara diğer hastalardan ayırıp özel bir tedavi uyguladı. O devirlerde kilise bile cüzzamlılara kapısını kapatıyor, Cüzzam hastalarını bir çukura koyuyor, sonra da ıssız bir adada ölüme terk ediyordu” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.