25 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara19°C

KÜMES İŞLETMECİLERİNE MÜJDE YILLAR SONRA ÇÖZÜME KAVUŞTU

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Bolu İli Broiler Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Özkoparan, kümeslerde uzun yılladır devam eden ruhsat probleminin çözümlendirdi.

Kümes işletmecilerine müjde  Yıllar sonra çözüme kavuştu

27 Ocak 2015 Salı 11:16

Haber Merkezi

Mustafa Özkoparan, yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi 2007 yılında bu yana İl Genel Meclisi ve Mahalli Çevre Kurulu’nun kararları doğrultusunda İl Çevre Düzeni Planı’nda yapılan değişiklik ile Bolu merkezde belirlenen sınırlar arasında kalan alanlarda kümes faaliyetine yasak getirilmişti.

BAZI ALANLARDA YASAKTI

Ama söz konusu bölgede halihazırda faaliyet gösteren kümesler mevcuttu. Gerek İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, gerekse Mahalli Çevre Kurulu nezdinde söz konusu kümeslerin gelir, istihdam ve katma değer açısından önemini savunarak ruhsatlandırılması için önündeki engellerin kaldırılması yönünde girişimlerde bulunduk. Yıllardan bu yana bu konu üzerinde zaman ve mesaimizi harcıyoruz.

31 ARALIK 2015’E KADAR SÜRE TANINDI

Nihayet 23 Ocak’ta yapılan Mahalli Çevre Kurulu toplantısında, söz konusu ruhsatsız kümeslerin, doğaya zarar vermeyecek şekilde gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda ruhsatlandırılmalarına yönelik prensip kararı çıktı. Ruhsat almak isteyen işletmelerimize, kümeslerindeki şartları istenen düzeye getirebilmeleri için 31 Aralık 2015 tarihine kadar süre tanındı. Bu süre zarfında istenen şartları sağlayan kümesler ruhsatlarını alabilecekler. Böylelikle çok önemli bir sorun çözüm aşamasına getirilmiş oldu. Bu sürece başta mülki idaremiz, bürokratlarımız ve yerel yönetimimiz olmak üzere destekleriyle ve çalışmalarıyla katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. Üreticilerimize hayırlı olsun” ifadelerini kulandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.