21 Mayıs 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara23°C

ÇIĞ TEHLİKE HARİTASI

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü yurt genelinde çığ tehlike haritaları oluşturuyor. Çalışma kapsamında Bolu-Yedigöller-Ayıkaya Mevkii için çığ kontrolü projesi hazırlandı.

Çığ tehlike haritası

27 Ocak 2015 Salı 14:37

Haber&Foto; Adem GÜLER

Orman ve Su İşleri Bakanlığı çığların oluşabileceği alanları belirlemek maksadıyla çığ tehlike haritalarını oluşturmaya başladı. Bu güne kadar Trabzon-Uzungöl’de 4 adet, Rize-Ayder, Rize-Çamlıhemşin Yukarı Kavron, Erzurum-Bingöl Karayolu 81. Km, Trabzon Karaçam, Trabzon-Araklı Kayaiçi Köyü-Yetimoğlu, Trabzon-Çaykara-Demirkapı Yukarı Dursoğlu, Erzurum İli Tortum İlçesi Peynirli Köyü ile İspir İlçesi Başyurt köyü, Bolu-Yedigöller-Ayıkaya Mevkii ve Artvin İli Yusufeli İlçesi Yaylalar köyü çığ kontrolü projeleri hazırlandı. Haritalar ile çığ tehlikesi olan bölgeler belirlenerek söz konusu bölgenin yerleşime açılması durumunda bu haritalar göz önünde bulunduruluyor. Çığlar, Türkiye’deki dağlık alanlarda artan turizm tesisleri, HES yapıları, yollar ve enerji nakil hatları gibi faaliyetlerden dolayı can ve mal kayıpları bakımından önemli problemler oluşturuyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yazılı değerlendirmesinde, oluşturulacak çığ haritalarının can ve mal kayıplarının önüne geçmek için büyük önem arz ettiğini ifade ederek, “Bu haritaları oluşturmaya Karadeniz Bölgesi’nden başladık. Çünkü buralar çığ tehlikesi bakımından öncelikli yerler. Bugüne kadar tamamladığımız 14 çığ kontrol projesine ilaveten 2015-2016 yıllarında Rize bölgesinde bir adet çığ kontrol projesini daha tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.

Çığ kontrol projelerinin genellikle karayolları ve yerleşim yerlerinde hayata geçirildiğinin altını çizen Veysel Eroğlu “Bir risk azaltma faaliyeti olan çığ kontrolünde, rüzgâr perdesi, kar ağı saptırma duvarları, çelik kar köprüleri gibi tesisler inşa ediyoruz. Tesis edilen bu yapılar oldukça pahalı olmakla birlikte, uygulanan projeler ile meydana gelen çığ zararının en aza indirilmesi ya da tamamen önlenmesi hedefleniyor.” izahında bulundu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.