19 Nisan 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara8°C

‘AFİŞ’TEN HAPİS CEZASI ÇIKTI

2013 yılının son aylarında bazı kamu binalarına asılan ve Bolu’da iktidar partisi ile muhalefet partilerini yargıda karşı karşıya getiren Recep Tayyip Erdoğan afişinin davası sona erdi. 2 sanığa hapis cezası verilirken 2 sanık da beraat etti.

‘Afiş’ten hapis cezası çıktı

27 Ocak 2015 Salı 20:13

 

Haber: Özge ELÇİ

Bolu’da geçtiğimiz yıl yerel seçimlerden önce Ak Parti Bolu teşkilatları tarafından Kardelen Sineması, Özel İdare Binası ve caddede bir kamu binasına asılan, üzerinde “Dik dur eğilme, Bolu seninle” yazılı Recep Tayyip Erdoğan afişi, Ak Parti ile CHP ve MHP’yi karşı karşıya getirmişti.

CHP VE MHP’NİN ŞİKAYET DOSYALARI BİRLEŞTİRİLMİŞTİ

CHP ve MHP’nin “Seçim yasasına muhalefet” suçlamalarıyla dönemin Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, Merkez İlçe Başkanı Adil Esen ile afişi hazırlayan reklam şirketinin yöneticisi Ayşe Bozacı ve çalışanı Kutlu Küçüközcan aleyhine açtıkları davanın son duruşması dün görüldü.

‘PARTİLER YASADAN KENDİNİ SOYUTLAYAMAZ, AKSİ OLİGARŞİDİR’

CHP İl Başkanı Kazım Karsu’nun Avukatı Rahşan Aydın, seçim kanununa dikkat çekerek “Demokratik ülkelerde seçim yasaklarından ve kanunlarından hiçbir siyasi parti kendisini soyutlayamaz. Aksi takdirde bu oligarşik bir yapıdan bahsedilir. Başka bir nokta ise asılan afişin ardından hem Valilik hem de Savcılık tarafından verilen ‘kaldırın’ talimatına uyulmayarak suça devam edilmiştir. Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

‘BİR ADAYI ÖVMÜYOR YA DA YERMİYOR’

Sanıkların Avukatı Sezai Çavdar ise afişin dönemin Başbakanı R. Tayyip Erdoğan’a ait olduğu, o dönemde ise yerel seçimlerin olduğunu yineleyerek “Bu afiş, ne bir adayı övüyor ne de muhalefet adaylarını kötüleyen ibareler barındırıyor. Zaten şikayetçi olan siyasi partilerin temsilcileri de içerikle ilgili bir şikayetçilerinin olmadığını belirttiler. Ayrıca kamu binası dedikleri o bina, sinema binası olarak kullanılmış ve atıl vaziyette bulunan bir binaydı. Bu yüzden beraat talep ediyoruz” dedi.

2 SANIK CEZALANDIRILDI, 2 SANIK BERAAT ETTİ

Hakim, beşinci duruşması görülen davayı karara bağladı. Sanıklar Ömer Sayın ve Adil Esen’e “Seçim kanununa muhalefet ve kamu binalarına siyasi afiş asmak” suçundan 6 ay hapis cezası verilirken iyi haller göz önünde bulundurularak bu ceza 5 aya indirildi. Sayın ve Esen’in daha önceden suç işlememiş olmalarından dolayı cezalarına 5 yıl erteleme kararı verildi. Afişi hazırlayan ve asan reklam şirketinin yöneticisi Ayşe Bozacı ve şirket çalışanı Kutlu Küçüközcan ise sorumlulukları olmadığı gerekçesiyle beraat ettiler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar