23 Şubat 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C

AMATÖR GÖKBİLİMCİ ABANT’TA GÖKTAŞI BULDU

Bolulu yazar ve araştırmacı, amatör Gökbilimci Numan Gümüş, Abant’ta bulduğu siyah bir taşı incelediğinde bu taşın göktaşı olduğunu fark etti.

Amatör gökbilimci Abant’ta göktaşı buldu

28 Ocak 2015 Çarşamba 19:00

HABER: Özge ELÇİ

Ege Üniversitesi Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde ilk olarak 1997 yılında açılan eğitimin ilk öğrencilerinden amatör Gökbilimci Numan Gümüş, 1970’li yıllardan bu yana gök bilimiyle ve uzay çalışmalarıyla ilgileniyor. Emekli Fen Bilgisi Öğretmeni Gümüş, NASA’nın tüm çalışmalarını ve TÜBİTAK’ın uzay bilimiyle ilgili süreli yayınlarını ve internette gök bilimiyle ilgili bilgiler veren  portalları da kaçırmıyor.

40 YILDIR GÖKBİLİMİYLE UĞRAŞIYOR

Doğayı çok sevdiğini ve sürekli gezdiğini söyleyen Numan Gümüş, geçtiğimiz ay bir öğrenci yakının ödevi için farklı taşlar toplamak üzere Abant’a gittiğini ve birçok kaya topladığını söyledi. Abant dere boyunda topladığı kayaları eve getiren Gümüş, siyah renkli bir taşın farklı özellikleri olduğunu fark ettiğini söyleyerek “1 kilogram ağırlığındaki bu taşın normal taşlardan farklı olarak manyetik bir taş olduğunu fark ettim.

MANYETİK BİR TAŞ

Normal taşlar manyetik değildir; ama göktaşları manyetiktir. Yeğenim de bu taşın sapma açısının 5 derece olduğunu söyledi. Bu taş, ilk olarak Abant’a düşmemiş olabilir; çünkü göktaşları yağmur ve sel sularıyla manyetik alan şiddetiyle yer değiştirir. Manyetik olduğu için göktaşlarının hafif mıknatıs etkisi var. Bu taşın da mıknatıs etkisi bulunuyor” diye konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar