21 Şubat 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara11°C

KOMŞU DA PİŞER BİZE DE DÜŞER Mİ?

Komşumuz Yunanistan da aşırı sosyalist Çipras’ın en yüksek oyu alarak hükümet kurması bizim sosyalistleri epey sevindirdi;

Komşu da pişer Bize de Düşer mi?

29 Ocak 2015 Perşembe 15:05

hatta en  fazla  tebrik Türkiye’den geldiği söyleniyor. Maalesef, orada yüze vuran dip dalganın burada iktidarı  silip götürecek gibi bir havaya girdiler..

Bolu  gazetelerinde muhabirlik  yapan Hakan Karacaören kardeşim, her zaman ki gibi, bana takılarak “Yunanistan da solcu ve ataist Çipras iktidara geldi, sıra Türkiye de” diyerek bana serzenişte  bulundu.

Kendisine, ayak üstü de olsa, “fazla sevinme  Türkiye de sol iktidar olamaz” deyip kısaca nedenlerini  anlattım. Bu da farklı bir bakış acısı,bunları köşen de yazsana , deyince, bizim köşenin konusu belirlenmiş oldu.

Gerçekten Türkiye de ki solun iktidar olma şansı, nerde ise, sıfır denecek kadar az. Çünkü, bizdeki  sol resmi ideolojiden  bir türlü kopamıyor. Bütün sol akımlar, son tahlilde,laiklik adı altında dine mesafeli duruyor, kendilerinin ürettiği Kemalist  çizgide yer alıyorlar.Avrupa’daki solun aksine sakallı, cübbeli, başörtülü birini gördüklerinde,adata, dudakları uçukluyor. Hep 1940’ların özlemi içindeler. O günün şartlarının ürettiği baskıcı, totaliter ideolojiyi kutsayamaya çalışıyorlar. Bir yerde  devleti kutsuyorlar. Halbuki çağdaş dünya da devlet değil birey kutsanır, bireyin hakkı korunur. Devlet ,bireyin hukukunu,özgürlüğünü garanti altına  almak için vardır.Toplumu ,tornadan çıkmış gibi, tek tipleştirilmiş bir devlet düzeni oluşturmaya çalışmak,maalesef, toplumumuzda hiçbir zaman kabul görmedi.Öyle halktan nefret edip,halkı küçümseyerek seçim kazanmak imkansız. İşte bu sebepten Türkiye e sol iktidar olamaz.

Bu gün Türk solu somut bir şey söylemiyor. Bir gelecek telakkisi sunamıyor.Bütün politikalarını 

iktidarın zaafları üzerine kuruyor. Peki ,siz iktidara geldiğinizde ne yapacaksınız?

Bugün ,iktidarın değişmesi için,Türkiye’yi daha iyi yönetebilme iddiasında olan muhalefetin, alternatif politikalar önermesi gerekmektedir. Geniş kitlelerin güvenini  kazanacak  söylemler geliştirmesi lazım.

Muhalefetin seçimi  kazanması  neyi nasıl değiştirecek? Bunlar gidecek, onlar gelecek; ama ben hep aynı kalacağım.

Bu durumda ,bu gün ülkemizde yeni bir siyaset pişirecek,halkı sürükleyecek sol veya sosyalist bir  lider görünüyor mu? O zaman sol niye ümitleniyor ki?

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.