23 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara22°C

EKMEK FIRINLARINA HİJYEN BASKINI

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından 25 ekmek fırınında denetlemeler yapıldı. Bir fırına hijyen esaslarına aykırı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle cezai işlem uygulandı.

Ekmek fırınlarına hijyen baskını

30 Ocak 2015 Cuma 18:27

Haber Merkezi

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri Gıda Yüksek Mühendisi Birsen Hitit ve Gıda Mühendisi Buse Yaşlı tarafından Ocak ayında ekmek fırınlarında denetlemeler yapıldı. Bu denetlemelere zaman zaman Gıda ve Yem Şube Müdürü Olgun Yazar ve Bolu Belediyesi Zabıta ekipleri de katıldı.

HİJYENLERİ DENETLENDİ

Denetlenen 25 fırından 1 tanesine hijyen esaslarına aykırı faaliyet gösterdiği için 5996 sayılı Kanuna göre gerekli cezai işlem uygulandı. Fırınlarda yapılan denetimlerde fırınlara genel ve özel hijyen gereklilikleri, personel hijyeni ve ekipman ile ilgili gereklilikler konusunda gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapıldı. Ayrıca dijital kalibreli terazi ile ekmeklerde ağırlık kontrolü yapılmış olup Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ne göre uygun olup olmadığı araştırıldı.

EKMEK TEBLİĞİ VE GRAMAJLARI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

GTHB İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Olgun Yazar, yeni kurulan Bolu Unlu Mamulleri ve Ekmek Üreticileri Derneği’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı Gürol Gündüz ile denetlemelerde ki karşılaşılan sorunları değerlendirerek Bakanlığımızın çıkardığı ekmek tebliği ile ekmek ağırlık gramajları hakkında kendisine bilgi verdi.

İDARİ PARA CEZASI VAR

Olgun Yazar, dernek başkanı ve ekmek fırını işletmecilerine “Ekmek tebliğine göre ambalajsız tüketime verilen ekmeklerin 250 gr’dan başlayarak 50 gr’lık katlar halinde artırılarak piyasaya arz edilebileceğini, ürünlerin ağırlıkça –yüzde 3, +yüzde 8 tolerans değeriyle üretildiğini  bunun  250 gramlık ekmek baz alındığında 242,5gr ile 270 gr değeri arasında olabileceğini bu değerlerin aşılması halinde Türk Gıda Kodeksine aykırılığın olduğunu ve idari para cezasının olduğunu” ifade etti.

               

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.