22 Kasım 2018
  • Bolu11°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara12°C

‘ERTELEME DEĞİL YASAK’

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, DİSK`e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi yaklaşık 15 bin metal işçisinin 29 Ocak`ta başlattığı grevin ertelenmesini ‘Yasak’ olarak değerlendirirken ‘Yasağı kınıyor, herkesi grevdeki işçilerle dayanışmayı büyütmeye ç

‘Erteleme değil yasak’

01 Şubat 2015 Pazar 12:03

Haber Merkezi

Korkmaz, grevle ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti; “Daha önce Hava-İş ve Kristal-İş‘in grevlerini de yasaklayan AKP, Birleşik Metal-İş‘in grevine ‘ulusal güvenlik‘ gerekçesiyle 60 gün durdurma kararı getirdi.  Getirilen yasağın, metal işçilerinin grevinin kararlı ve mücadeleci bir çizgide ilerlemesini ve kazanımla sonuçlanmasını engellemek amacıyla getirildiği ayan beyan ortadadır. Her fırsatta "milli irade" diye bağıran AKP`nin işçilerin grev kararına böyle bir yasak getirmesi, hükümetin işçilerin ve emekçilerin değil patronların çıkarını koruduğunun açık kanıtıdır.

‘EMEKÇİNİN HAKKINI ARAMASI YASAKLANSIN Kİ DEVRAN BÖYLE SÜRSÜN’

Kaçak saraylar inşa edip hukuksuzca içine oturanların, çocuklarına para sayma makineleriyle hesaplanabilecek "harçlık" verip "gemicikler" alanların, "hediye" adı altında 300 bin euroluk saati kabul edenlerin, "bakara makara" diyerek paraları cukkaya indirenlerin yönettiği bir ülkede, işçinin ve emekçinin hakkını araması yasak olacaktır ki bu devran böyle sürsün!

Bakanlar Kurulu`nun bu kararı, Soma`da ve Ermenek`te yiten canların "kader kurbanı" olmadığının bir kanıtıdır! Her gün iş cinayetleri sayısının arttığı bir dönemde demek ki kader, sadece yandaşlara "yürü ya kulum" demekte, işçinin ve emekçinin sırtındaki kamburu ise artırmaktadır. Bilinmelidir ki bir taraftan camilerden grev kararlarının "caiz" olmadığı yönünde fetva verdirip diğer taraftan "zulüm karşısında sessiz kalan dilsiz şeytandır" diyenlerin kaderi, işçi sınıfının örgütlü mücadelesine bağlıdır. Korkuları da yasakları da baskıları da bu yüzdendir!

Eğitim Sen olarak, Birleşik Metal-İş`in grev kararına getirilen yasağı kınıyor ve grevde olan tüm işçilerle dayanışma içerisinde olacağımızın bilinmesini istiyoruz.Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.