24 Eylül 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara20°C

KONGRE ÖNCESİ BÜYÜK ÇEKİŞME

Bolu Ziraat Odası Kongresi için Oda Başkanlığına tekrar aday olan mevcut Başkan İsmail Yamantürk, Oda delegeleriyle bir araya geldi.

Kongre öncesi büyük çekişme

02 Şubat 2015 Pazartesi 16:53

Yamantürk’ün rakibi Hakkı Fidan da aynı gün ve aynı saatte kendisini destekleyen delegelerle bir toplantı düzenledi.

Haber: Özge ELÇİ

Bolu Ziraat Odası’nın 14 Şubat’ta yapılacak kongresi için geri sayım başladı. Üç dönemdir Başkanlık yapan İsmail Yamantürk ve Hakkı Fidan’ın aday olduğu kongre öncesinde taraflar çalışmalara start verdi. Yamantürk, delegelerle A Yemek’te bir araya gelerek yaptığı çalışmaları aktardı. Hem Yamantürk hem de Ziraat Odası Meclis Başkanı Fikret Özen, konuşmalarıdna zaman zaman Hakkı Fidan’a göndermelerde bulundu. Aynı saatte Hakkı Fidan da delegeler için yemekli bir toplantı düzenledi.

‘YILLIK 500 BİN LİRALIK YATIRIM YAPILDI’

Yamantürk’ün toplantısında ilk konuşmayı yapan Fikret Özen, İsmail Yamantürk döneminde Bolu Ziraat Odası’nın geldiği noktadan bahsederek “Bugün Ziraat Odası’nın 6-7 milyonluk bir binası, 1 milyonluk ciro yapmış bir mağazası, 250 bin TL’lik büroları bulunmaktadır. Bu, İsmail Yamantürk Başkanlığındaki ekibin bir başarısıdır. Çiftçiyi ilgilendiren kısım şudur; 2003 yılında Ziraat Odası’nda göreve gelen İsmail Yamantürk ve ekibi, Oda’nın malına, parasına sahip çıkmıştır. Yani kendi malı gibi sahip çıkmıştır. Ziraat Odası yıllık 500 bin Tl yatırım yapmış. Ben size soruyorum; sermayesine 500 bin lira sermaye katan var mıdır?

Ziraat Odası, çiftçimize ne vermiştir? 2003 yılında boş raflarla alınan mağaza 2014 yılında bu mağaza 1 milyon ciro yapmış. Yamantürk’ün karşısındaki aday aynı günde kendisi de bir yemek veriyor. Ben olsaydım o arkadaşın yeridne, önümüzdeki pazartesi günü yemek verirdim, buradaki delege oraya, oradaki delege buraya gelirdi. Çünkü bu delege ne Yamantürk’ün ne de Fidan’ın delegesi, Ziraat Odası’nın delegesidir” diye konuştu.

‘DELEGELERİ KENDİ BİNAMIZDA AĞIRLAMAK GURUR VERİCİ’

Daha sonra sözü alan İsmail Yamantürk ise, yemek verilen restaurantın bulunduğu binanın Ziraat Odası’nın mülkü olduğunu hatırlatarak “Ziraat Odası delegelerini kendi binamızda ağırlamak çok gurur verici. Bize verdiğiniz yetkiyi kıt kanaat kullanarak bu noktalara getirdik. Bu dönem içerisinde neler yaptık derseniz, satış mağazamızı aktif hale getirdik ve orada çiftçilerimize faizsiz, 3 aylık, 6 aylık ilaç, gübre destekleri verdik” diye konuştu.

 

 

‘KARŞIMIZDAKİ İNSANLARIZ ÖZEL SATIŞ MAĞAZALARI VAR’

Buğday fiyatlarına ilişkin konışan Yamantürk, “İddia ediyorum şu anda Bolu Ziraat Odası Başkanı buğday fyatları açıklmadan Bolu’da hiç kimse buğday fiyatları açıklayamaz. Eğer piyasayı dengeleyemezseniz, ne kadar fiyatlar yüksek deseniz deyin. Bunu önlemenin anlamı yok.  Karşımızda olan insanların bir kısmı da özel sektör satış mağazası olan arkadaşlardır. Bunun ana sebebi de o” ifadelerini kullandı.

‘HANGİ PARSELDE NE İHTİYAÇ VAR BELİRLEDİK’

Yamantürk, görev süresi boyunca yaptığı çalışmalar ve projelerden bahsederek şunları ifade etti; “Bolu’da şu anda hayvancılık gelişiyor. Ve şu an veteriner ilaçları yüzde 30-40 pahalı satılıyor. Tohumlamaya 10 lira zam yaptılar. Biz veteriner alarak ilaç işine de girmeyi düşündük. Ama bunların hepsi maddiyatla ilgili. Biz Ziraat Odasını aldığımızda maaşları ödeyemecek durumdaydık. Bizm yılda topladığımız aidat 130 bin lira, sadece 4 personelimizin masrafı 160 bin lira. Biz imkanımız yok diye hiçbir zaman boş durmadık. Bağışçılar Vakfı, Tarım İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası olarak Bolu’nun verimliliğinin artmasını sağladık. Hangi parselde neye ihtiyaç olduğunu belirledik ve bunlar devam ediyor.

‘12 YIL ZİRAAT ODASI’NA UĞRAMAYANLAR BİLEMEZ’

12 yıl Ziraat Odası’na uğramayanların bunları bilme şansı yok. Bizim Bolu’da en fazla önem verdiğimiz şey fuar çalışmalarıydı. Çünkü çiftçi gözüyle gördüğünün alır, çinki teknoloji önemlidir. Çiftçiler tarımda nereye gelindiğini görmek zorunda. Bundan 10-15 yıl önce tohumunu yüzde 90 ithal alan Türkiye, bugün yüzde 60’lara geldi. Eğer bu pazarda yerimizi alamazsak sınıfta kalırız. Şu anda Bolu’da patates tohumluluğu yapmak zorundaydık ama yapamıyoruz. Buğday tohumluluğu yapıyoruz. Projeler yaptık MARKA’dan para aldık. Bolu’ya daha uygun şartlar getirebilmek için Araştırma enstitüleri çağırdık. Biz patates ve buğday üreten arkadaşlarımızı şehir dışına götürdük.

‘TARIMDAN ANLAMIYORLAR’

Bu çalışmalardan haberi olmalarının imkanı yok. Çünkü tarımdan anlamıyorlar, parayı tarımdan kazanmıyorlar, ama benim ömrüm tarımla geçti. Ben Türkiye’yi de dünyayı da görme imkanım oldu. Biz Oda olarak çiftçisine, Bölgesine hakim olan noktaya geldik. Vali Bey Bolu’ya ilk geldiği zaman o dönem Vali Yardımcısydı. İl Gelişim Planını birlikte yapmıştık. Dedim ki Sayın valim Geldiğiniz yerde duruyoruz. Bunun üzerine Ceviz eylem planını başlattık. Bu projenin göbeğinde Ziraat Odası var. Karpuz projesini de hayata geçirdik. Çünkü parsellerimiz küçüldü, daha verimli, daha çok para kazanmak zorundayız. Eğer karpuz eker de bir dönümden 7-8 ton alıp bin liradan satarsak 8 bin lira para kazanırız. Buğdaydan 200-300 lira kazanıyoruz.

KONGREYE İLİŞKİN BİLGİLER VERDİ

2 sene önce Karadeniz bölge toplantısına katıldık. Eski Başbakanımız Erdoğan ve 8 bakanımızla beraber. Ormancılıkla ilgili sorunlarımızı dile getirdik, tarım arazilerimizle ilgili sorunlarımızı dile getirdik. Bundan sonra Kırsal Kalkınma Yatırım Programına Bolu’yu da aldılar. Geçen yıl bir propje vardı, bu yıl 180 tane. Bunların tamamı kümesler ve tarımsal işletmelerle ilgili.”

Yamantürk, son olarak seçimlerden bahsederek “Ayın 14’ünde Necip Fazıl Kültür salonunda kongremiz var. Bu kongrede 21 tane meclis üyesini seçeceğiz. 21 meclis üyesi kendi arasında 7 kişilik yönetimi seçecek. Meclis Başkanını ve başkan vekilini seçecek” dedi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar