23 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul2°C
  • Ankara5°C

CHP’DE YOĞUN SEÇİM MESAİSİ

Genel seçimlere 4 ay kala CHP’de toplantılar hız kazandı. Geçtiğimiz hafta Bolu’yu ziyaret eden Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in ardından dün de Bolu’nun yakından tanıdığı İstanbul Milletvekili Umut Oran, Bolu teşkilatıyla bir araya geldi.

CHP’de yoğun seçim mesaisi

02 Şubat 2015 Pazartesi 19:39

Haber: Özge ELÇİ

Toplantıya CHP İl Başkanı Kazım Karsu, Milletvekili tanju Özcan, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz, Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut,

 CHP’li Belediye Meclis ve İl Genel Meclisi üyeleri, Gençlik Kolları Başkanları Eda Bayraktar ve Mert Karagöz ve çok sayıda partili katıldı.

‘ÖNCE AKP VE ERDOĞAN BELASIDNAN KURTULMALIYIZ’

Toplantıda ilk konuşmayı yapan İl Başkanı Kazım Karsu, “Ülkemizin sıkıntılı günlerinde sizleri davet ediyorum. Siz de hiç yorulmadan geliyorsunuz, hep birlikte güçleniyoruz. Cumhurbaşkanlığı yıldızlarının söküldüğü şu günlerde bir arada olmak, bizleri daha da güçlendiriyor” diye konuştu.

Ardından CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan da kısa bir konuşma yaparak “Seçime 125 gün kala Türkiye tarihinin en önemli oylaması yapılacak. Açık söylüyorum; 2002 seçimlerinin telafisi vardı. 2007’nin de 2011’de telafisi vardı. 2011’in de 2015’ti telafisi. Ama 2015’te başarısız olursak bunun telafisi yok. Adam açıkça Başkanlık sistemini getireceğim diyor. Başkanlık sisteminin gelmesi parlamenter sistemin sona ermesi demek. Eğer bu AKP anayasayı değiştirecek çoğunlukla gelirse başkanlık sistemine geçecek ve artık hiçbir CHP’li, MHP’li ‘CHP, iktidarında, MHP iktidarında şunu yapacağız’ diyemeyecek. Çünkü parti iktidarlar parlamenter sistemin gelmesi ile son buluyor. Kişi iktidarları başlıyor, diktatörlük başlıyor. O yüzden onun hatası vardı, şunun hatası vardı demeden, önce şu AKP belasından, şu Recep Tayyip Erdoğan’ın belasından bu ülkeyi kurtarmanın tam zamanı. Bu noktada milletvekillerimizin bizi ziyaret etmesi bize güç katacak” ifadelerini

Bolu’da ticari faaliyeti bulunan ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’dna bir dönem Meclis Başkanlığı da yapan Milletvekili Umut Oran, Bolulu olmaktan mutlu olduğunu söyledi. CHP’li milletvekillerinin hemen hemen her gün başka illerde çalışma yaptıklarını söyleyen Oran, ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

‘5 BUÇUK MİLYON İŞSİZ VAR’

Milletvekili Oran’ın konuşmalarından satır başları şu şekilde;

“Türkiye’de sanki halkın kendi geçim derdi yokmuş gibi cumhurbaşkanı ve başbakan çıkıp kendi önceliklerini anlatıyor. Ama halkın öncelikleri bir kenara itiliyor. 12 yıl geçti, bunun sonucunda elimizde veriler var. İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün algısı yanlıştır. Türkiye’de ne istikrar var, ne de Türkiye büyüyor. Hangi veriye bakarsak bakalım net olarak görüyoruz Türkiye’de istikrar yok. Son 12 yılda büyümeme yüzde 5’in altında olduğunu görüyoruz. Halbuki 2002’ye kadar 80 yılın büyüme ortalaması 5,3, son 12 yılın ortalaması ise yüzde 3. İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün bir yalan. İşsizlik çift hanelerde. 3 buçuk milyon, umudunu kesenlerle beraber 5 buçuk milyon işsiz var. Batık krediler 43 kat artmış. Rakamlarla her zaman onları tuş ederiz. Rakamlar böyle olunca sürekli olarak bir gerilim politikası, bir gündem değiştirme manipülasyonu ile karşı karşıyayız.

‘KİM BU FAZİ LOBİSİ, PARALEL Mİ EŞKENAR MI?’

Dış borç da ikiye katlandı. Şu an Türkiye'nin borcu 400 milyar dolar. Erdoğan ‘Faiz insin’ deyip döviz yukarı çıkınca ne oluyor, dolardaki bir kuruşluk artış bizim borcumuzu 4 milyar TL büyütüyor. Yani Erdoğan her faiz insin dediğinde döviz yukarı çıktıkça bizim 1 kuruşluk artışımız Türkiye’nin borcunu 4 milyar TL büyütüyor. Özel sektör borçlu. Özel sektörün borcu 176 bin dolar.

Erdoğan konuşmasa ekonomi daha rahat. Faizin arkasında ne var? Niye faiz lobisini ortaya koyuyor? Sen bu ülkede cumhurbaşkanısın, bu ülkede başbakanlık yaptın, MİT senin elinde, istihbarat senin elinde. Kimdir bu faiz lobisi? Açıkla faiz lobisini. Türkiye'de bir faiz lobisi olduğunu, faiz lobisinin kazandığını söylüyor. Açıkla o zaman bu faiz lobisini. Nasıl bir örgüt? Paralel mi, eşkenar mı daire mi? Eğer açıklayamıyorsan, ortaya sadece suni gündem yaratmak için sürekli faiz lobisi diyorsan en büyük faiz lobicisi sensin o zaman. Cumhurbaşkanı 30 tane ilde seçim ziyaretleri yapacakmış, seçim gezileri yapacakmış. Böyle bir şey olabilir mi? Sen seçilmiş cumhurbaşkanısın, 77 milyon seni seçti. Cumhurbaşkanı yemini ediyorsun ve ben tarafsız kalacağım diyorsun. Türkiye Cumhuriyeti'nin şan ve şerefini koruyacağım diyorsun. Bu görevi tarafsız şekilde yerine getireceğim diyorsun.

ABDULLAH GÜL ÖRNEĞİNİ VERDİ

Sana bu halk oy verdiyse, seçilmiş bir cumhurbaşkanı olduysan bu halka hizmetkar olmak için seçilmiş olman lazım. Sen Ak Parti rozetimi takarım, 30 tane ile giderim ben Ak Parti'ye oy isterim diyorsun. Böyle bir cumhurbaşkanlığı olamaz. Bu tarafsızlık yeminini çiğnemek demektir, bu anayasal suç demektir. Bu, yemine ve göreve ihanet demektir. Bu vatana millete ihanet demektir. Sen 12'incisin ve senden önce 11 tane oldu. Senin partinden cumhurbaşkanı oldu. Senin partinden olan cumhurbaşkanı böyle mi yaptı? Senin seçim mitinglerinde yanına geldi de oy mu istedi? Sen kimden alıyorsun bu cesareti, yoksa bir şeyden mi korkuyorsun? Yoksa AKP'nin oyları düşüyor diye mi korkuyorsun? AKP'nin oyları düştüğünde ben burada nasıl oturacağım diye mi korkuyorsun? Korkunun ecele faydası yok.

‘BOLU’DAN BEŞTEPE BEYİNE SESLENİYORUM’

Sayın Davutoğlu senin bilgin var mı Cumhurbaşkanın AKP mitingleri yapacağından? Sen mi onu görevlendirdin? Yoksa sen yetersizsin de Cumhurbaşkanı onun için mi senin yerine mitinglere çıkıyor? Sen necisin? Ben başbakan mıyım korkuluk muyum diyemiyor musun? Diyemez. Şu anda AKP’nin milletvekili listelerini maalesef şu an 12. koltukta oturan kişi yapıyor ve şu an Davutoğlu acaba o listede var mı yok mu bunu bile bilmiyor. Bunu bilmediği için de ağzını açıp konuşamıyor. Eğer bir başbakan olsa bu ülkede masaya yumruğunu vurup ‘kardeşim bir dakika’ der. ‘Ben burada neyim’ der. ‘Sen nasıl çıkıp da 30 ile miting yaparsın. AKP’nin genel başkanı sen misin ben miyim?’ der. Bu topraklar Bolu beyini gördü, Köroğlu’nu da gördü. İktidarın gücünü pervasızca kullanan Bolu Beyinin yaşadığı topraklardan Beştepe Beyine sesleniyorum; Zulm ile abad olanın akıbeti berbat olur.”

Oran’ın açıklamalarının ardından basına kapalı olarak partililerle toplantı yapıldı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.